Kendinize Uygun İşi Nasıl Bulabilirsiniz?

İş kurmak, birçok kimsenin hayalini kurduğu, diğer yandan da pek cesaret edemediği bir eylem. Çünkü iş kurmak için kişinin rahat olduğu bölgeden çıkarak kendi yolculuğuna adım atması ve tüm riskleri göze alması gerekiyor. Süreç yapacağı fizibilite çalışması sonucu yararlanabileceğini düşündüğü iş fikirlerini toparlamak ve kendine en uygun fikri seçmekle başlıyor. Seçtiği işin maddi uygunluğu ve kişiye pazarda ne gibi bir pozisyon sağlayacağını keşfetmekle devam ediyor. Daha önce hiç denenmemiş bir fikir üzerinden gidilebileceği gibi yaygın olarak kabul gören bir fikrin çok daha küçük ölçekte ele alınması da kişiye başarı sağlayabiliyor.

Eğer siz bir iş kurmayı düşünüyorsanız her konuda olduğu gibi iş kurmak için de ilk adımı sağlam bir şekilde atmalısınız. Bu nedenle ilk olarak hayata geçireceğiniz iş fikirlerinin, çalışma yaşamınıza ve sizin zevklerinize hitap edip etmediğini analiz ettikten sonra, mevcut planda bu fikrin nasıl hayat bulacağını ya da ne denli başarılı olacağını düşünmeye başlayabilirsiniz. Öyleyse ilk adımla başlayalım. Bu konuda size önereceğimiz bazı adımlar olacak.

Benliğinizi Keşfedin

Sizin için en uygun işi bulmadan önce kendinizi dinlemeli ve benliğinizi keşfetmelisiniz. Bu konuda davranış bilimi baz alınarak hazırlanan birçok basit ancak etkili çalışma bulunuyor. Kişilik ve kariyer değerlendirmeleri yapan Truity Psikometri ve kişilik tipi geliştirmeleri üzerine çalışan TypeFinder’ın gerçekleştirdiği araştırmalar doğrultusunda kişilik boyutu 4 bölümde inceleniyor:

Enerji stili: Dışa dönükler ve içe dönüler olmak üzere ikiye ayrılıyor. Dışa dönükler, farklı ortamlarda, farklı yapıda insanlarla çalışmayı severken içe dönükler, kendi başlarına çalışmayı tercih ediyor ve sakin ortamları seviyorlar.

Düşünme stili: Teoriler, olasılıklar ve fikirler üzerine çalışmayı sevenlerin Sezgisel Düşünme Stili’ne sahip olduğu düşünülürken makine ya da veriler gibi daha soyut konular üzerine çalışmak isteyen kişilerin Algısal Düşünme Stili’ne sahip olduğu söyleniyor.

Değer stili: Yaptıkları işte zekalarıyla bir noktaya gelen kişiler düşünsel sınıfta yer alırken değerlerine yönelik olarak çalışarak başka kişilere fayda sağlamak isteyen kişiler ise duygusal sınıfta yer alıyor.

Yaşam stili: Yargılayıcı ve algılayıcı olarak ikiye ayrılan bu sınıfta, çalışma ortamında rahatlık ve esnekliği gözetenler algılayıcı bölümde yer alırken daha kurumsal ve kuralları bağlı yapıları tercih edenler ise yargılayıcı bölümde yer alıyor.

Sizin Stiliniz Hangisi?

Bu 4 farklı stilden yola çıkarak hangi bölümlere dahil olduğunuzu bulabilir ve ardından fikrinizi gerçekleştirmek üzere yola çıkmadan önce hayata geçirmek istediğiniz fikrin, size ne kadar yakın ya da uzak olduğunu keşfedebilirsiniz. Örneğin kreatif ve dışa dönük bir yapıya sahip olabilirsiniz; ancak gerçekleştirmek istediğiniz iş fikri, çok daha analitik bir yapı gerektirebilir.

Böyle bir durumda fikrinizi kendi yapınıza uyarlayabilir ya da bu yapıya uyacak karakterde iş arkadaşları bularak sıkı bir takım kurabilirsiniz. Bu sayede henüz iş fikrinizi geliştirirken eş zamanlı olarak iş planınızı oluşturabilir ve ihtiyaçlarınızı belirlemeniz de kolaylaştırırsınız. Unutulmamalıdır ki iş kurmak hem zorlu hem de oldukça önemli bir adımdır. Ancak doğru adımı attığınızda artık “işiniz” değil, hayat boyu gerçekleştirmekten zevk aldığınız bir uğraş sahibi olacaksınız.

Kendinize Uygun İşi Nasıl Bulabilirsiniz?

Benzer İçerikler