Kiralık Araç Tesliminde Hasar Kontrolü

Araç kiralama sürecinin ikinci ve zorlu roundu araç tesliminde başlar. Araç kiralama sözleşmesinde yer aldığı şekilde, araç ya da araçlarınızı teslim aldığınız şekilde iade etmeniz beklenir. Bu süreçte iade edilen araçlar, kiralamayı yapan şirket ya da temsilcisi tarafından çeşitli kontrollere tabi olur. Bu kontrollerde, araçta normal kullanım dışında oluşan, aracın görünümünü ya da teknik işleyişini etkileyen, onarım gerektiren hasarların olup olmadığı incelenir. Peki aracınızı sağlam teslim ettiğinizden nasıl emin olabilirsiniz? Hangi kusurlar kabul edilebilir, hangileri kabul edilemez? Bu süreci en kolay şekilde tamamlamanız için, size pratik birkaç ipucu hazırladık.

Aşınma ve Eskime Nedir ? Neden Olur?

Kiralanan aracın, kiralandığı süre boyunca kat ettiği yol ve kullanım şekline bağlı olarak kabul edilebilir eskime ve aşınma derecesi “normal eskime ve aşınma” olarak tanımlanır. Aşınma oranı, aracın kaportası, mekanik aksamı, elektronik tesisatı ve iç temizliği gözetilerek belirlenir. Aşırı eskime ve aşınma genellikle, kötü kullanım, ihmal, bakım eksikliği ya da çarpmalar sebebiyle oluşur. Araç, kiralama süreci boyunca normalin üzerinde eskime ve aşınmaya maruz kalırsa, çoğunlukla onarım bedeli kiracıya yansıtılır. Bu noktada sıklıkla yapılan hataları ise şu şekilde sıralayabiliriz;

Kiracının, araç üreticilerinin ve araç kiralama şirketlerinin tavsiye ettiği bakım önerileri ve servis zaman çizelgesine uymaması, Sürücülerin aracın bakım ve kullanımına gereken özeni göstermemesi ve aracı kötü şekilde kullanması, Filo yöneticileri tarafından, aracın bakımı ile ilgili yeterli bilginin verilmemesi ya da bakımların takip edilmemesi. Filo yöneticilerinin sürücülerin düzenli olarak takip etmemesi ya da eğitimlerini sağlamaması.

Görüldüğü gibi, bu süreçte yalnızca sürücülere değil filo yöneticilerine de büyük sorumluluk düşmekte.  Filo yöneticileri araçlarının, üretici firma tarafından önerilen sürelerde periyodik bakımlarının yaptırılmasını sağlamalı ve kiralama şirketinin onayladığı servis, yedek parça hizmetinden tam anlamıyla yararlanmalıdır. Filo yöneticileri; araç takip sistemlerini etkin bir şekilde kullanarak filosunda yer alan tüm araçları kontrol ederek araçla ilgili sorunları erken aşamada belirlemelidir. Diğer yandan filodaki tüm araçlarda; ilgili araca özel servis kitapçığının yer aldığından ve bu kitapçığın eksiksiz ve güncel olduğundan emin olmalıdır.

Sürücüler ise sorumlu oldukları araçlarda gerçekleşen teknik problemleri ya da aracın performansını / görünümünü kötü yönde etkileyen eskime ve aşınmaları “hasar” haline gelmeden önce bildirmeliler. Bunun yanı sıra, araçlarının yağ, su ve lastik havalarının haftalık olarak kontrolünü gerçekleştirmeleri  ve aracın hem dış hem de iç temizliğinin düzenli olarak yapıldığından emin olmaları gerekir. Araçlarda en fazla aşınma ve eskimeye sebep olan şey ise sürücülerin hatalı kullanımıdır. Bu nedenle, sürücüler araçlarını kapasiteleri üzerinde ve uygun olamayan yol koşullarında kullanmaktan kaçınmalıdır. Diğer yandan filo yönetiminden sorumlu kişilerin de, eş zamanlı araç takip sistemiyle sürücülerin kullanım davranışlarını analiz etmeli ve gerektiği noktalarda sürücüyü bilgilendirmelidir.

Araç Tesliminden Önce Kendi Değerlendirmenizi Yapın

Araç tesliminde ana kuralınız “Aldığın gibi teslim et.” olmalı. Aracın teslim öncesi kontrolünü en etkin şekilde gerçekleştirmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

Aracın  iç, dış temizliğinin yapılmış ve kuru bir şekilde teslim edildiğinden emin olun.Pis veya ıslak bir araçta hasarları belirlemek zor olacaktır. Temizlik için profesyonel temizlik şirketlerinden yardım almayı deneyin. Aracın iç kısmında yanık, delik ya da yırtık gibi hasarlar var mı kontrol etmeyi unutmayın. Değerlendirme aşamasında objektif olmalısınız, bu nedenle bir arkadaşınızdan yardım alabilirsiniz. Aracı mutlaka gün ışığında inceleyip değerlendirin. Aracın etrafında yürüyerek tavan panelleri ve tampon seviyesinin altıda dahil olmak üzere tüm karoseri incelemelisiniz. Göçük ve çiziklerde ışık yansıması farklı olabilir. Ek olarak lastik ve jantlara da mutlaka göz atın. Far, stop, sinyal, cam ve aynalarda çizik olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Araçla beraber size teslim edilen ekipmanların eksiksiz olduğundan emin olun.

Kiralık Araç Tesliminde Hasar Kontrolü

Benzer İçerikler