Kış Aylarının Kabusu, Araç Camındaki Buğu Nasıl Önlenir?

Araçların güvenli hale gelebilmesi için yıllar boyunca çeşitli çalışmalar yapıldı ve yapılmaya da devam ediyor. Ancak hala kesin olarak çözülemeyen çok sayıda sorun var. Kışın gelmesiyle birlikte araç camlarını iç taraftan kaplayarak sürücünün görüş kabiliyetini kısıtlayan buğu da bunlardan biri. Aslında araç camında buğu oluşmasını önlemek için birçok yöntem biliniyor ama bunların büyük bir kısmı işe yaramaktan oldukça uzak. Buğu önlemeye yarayacak en faydalı yöntemleri sizin için derledik.

Hayatın neredeyse her alanı için geçerli olan bir kural var: En basit çözüm genellikle en etkili çözümdür. Buğu problemi için de bu kural geçerli. Çünkü buğunun oluşmaması için uygulanabilecek en etkili yöntem, araç camlarını birazcık açmak. Çünkü buğu, cam ile hava arasındaki sıcaklık farkı nedeniyle oluşuyor. Aracın camını hafifçe aralayarak sıcaklık dengesinin bozulmasını engellenmiş oluyor ve cam buğulanmıyor.

Tıraş Köpüğü: Buğu Düşmanı

İlk olarak kimin tarafından bulunduğu kesin olarak bilinmese de buğuyu engellemenin en etkili yolları arasında, camların iç yüzeyine tıraş köpüğü sürmek yer alıyor. Aslında tıraş köpüğü çözümünün keşfiyle ilgili çeşitli hikayeler var. En mantıklı olanı da ilk kez banyo aynası üzerinde denendiği yönünde. Tıraş olan birinin yanlışlıkla aynaya köpüğü sürmesi ve buğu oluşmadığını görmesi üzerine çözüm yolunun bulunduğu düşünülüyor. Zaten bu çözüm özellikle havanın çok soğuk olduğu Anadolu şehirlerinde banyo aynaları için eskiden beri kullanılıyor. Otomobile ise kıvrak zekalı bir sürücü tarafından taşındığı düşünülüyor. Uygulanışı ise oldukça basit. Tıraş köpüğünü cama bolca sürün ve yayın. Bir süre beklendikten sonra da köpüğü bir bez ya da sünger yardımı ile camdan alın. Hepsi bu.

Buğu Önleyici Spreyler

Buğu önlemede işe yarayan yöntemlerden biri de “buğu önleyici” olarak satılan spreyleri kullanmak. Aslında spreylerin neredeyse tamamının formülü birbirine benziyor ama buğu önleyici sprey fiyatları arasında uçurum olabiliyor. Genellikle 10 TL’den başlayan bu spreylerin fiyatları, 100 TL’ye kadar çıkabiliyor. Buğu önleyici spreylerin kullanım şekli ise şöyle: Sprey, aracın camına sıkıldıktan sonra tıraş köpüğünde olduğu gibi bez ya da sünger yardımı ile alınıyor. Aslında sabun gibi kaydırıcı özelliği olduğu için camın dış yüzeyine de sürülebiliyor. Böylece hafif yağmurlar ya da su sıçraması gibi durumlarla karşılaşıldığı zaman su kendiliğinden süzülüyor ve görüş açısını etkilemiyor.

Klima Sıcaklığını Kademeli Olarak Arttırın

Buğunun ısı farkı nedeniyle oluştuğundan yukarıda bahsetmiştik. Otomobile kalabalık bir grup halinde bindiğiniz zaman aracın içi hemen ısınır. Aynı anda klimayı da çalıştırmaya başlarsanız kaçınılmaz olarak camlar hızla buğulanacaktır. Bunu engellemenin kolay yolu ise klima ısısını yavaş yavaş yükseltmek. Eğer araçtakiler üşüyorsa ilk yöntemi hatırlayarak klimayı çalıştırdıktan sonra camları da sadece bir ya da iki parmak açabilirsiniz.

Kedi Kumu ya da Silika

İlk bakışta garip gelse de kedi kumları, buğu önleme konusunda oldukça faydalı. Ancak kedi kumunun çok fazla çeşidi var. Bu da hangisini seçeceğiniz konusunda kafanızın karışmasına neden olabilir. Buğuyu engellemek için ihtiyaç duyacağınız kedi kumu, “silika” isimli malzemeyle üretiliyor. Silika aslında bir bileşik ve eskiden daha çok ayakkabı gibi eşyaların kutularından çıkıyordu. Belki hatırlarsınız, ayakkabı kutusunun içinde beyaz renkli kağıt-plastik karışımı bir poşet oluyordu. Üzerinde de “DON’T EAT!” gibi ibareler yazıyordu. İşte o poşette silika yer alıyordu. Eğer kedi beslemiyorsanız ya da silikalı kedi kumu bulamıyorsanız da dert etmeyin, çünkü neredeyse bütün yapı marketlerde silika satılıyor.Peki, silika nasıl kullanılıyor? Buğuyu önlemek için bir çorabın içini silika ile doldurun ve ağzını sıkıca bağlayın. Daha sonra içi silika dolu bu çorabı da başka bir çorabın içine yerleştirin ve bu çorabın da ağzını bağlayın. Aracın içerisindeki herhangi bir noktaya silika ile doldurulmuş çorabı koyduktan sonra bir daha buğuyu dert etmenize gerek kalmayacak.

Kış Aylarının Kabusu, Araç Camındaki Buğu Nasıl Önlenir?

Benzer İçerikler