Kış Kapıda: En Başarılı Kış Lastikleri ve Özellikleri

Etkilerini henüz pek hissedemesek de, soğuk havaların etkin olacağı kış aylarına giriş yapmış bulunmaktayız. Otomobilinizin de, gerek şehir içi gerekse şehir dışında, hava durumlarının yaratacağı sürprizlere karşı her daim hazırlıklı olabilmesi için kış lastiklerinin koruyucu dünyasına adım atmanın vakti geldi bile. Bilinenin aksine, kış lastiklerinin yalnızca kar ya da don olaylarının gerçekleştiği dönemlerde değil, hava sıcaklıklarının 7 derece ve altına düştüğü dönemde de kullanılması öneriliyor. Kış lastikleri, bu anlamda yalnızca kışın değil, normalden soğuk geçen sonbahar dönemlerinde de kullanım dahilinde olabiliyor. Bu mevsimsel ayrıma girmek isteyemeyenler ise dört mevsim lastiklerine yönelmeyi tercih edebiliyor. Kış lastiklerinde ise seçenekler oldukça fazla. Soğuk havaların ve zorlu yol koşullarının en güçlü kahramanları bu lastikleri seçerken nelere dikkat etmeli, hangi markalar tercih edilmeli gibi birçok sorunun cevabı ise yazımızda.

Kış Lastiği Özellikleri

Aracınızın yolla temasını sağlayan, dolayısıyla hem güvenliğinizi hem de sürüş kalitenizi direkt olarak etkileyen lastikler, hava koşullarının zorlaşmasıyla birlikte çok daha kritik bir önem kazanıyor. Bu nedenle kış lastiklerinizi seçerken dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta bulunuyor. Bir lastiğin kış lastiği olup olmadığını kenarında bulunan dağ simgesi ile anlayabilirsiniz. Buna ek olarak, lastik üzerinde yer alan dişlerin 3mm ve üstü kalınlığa sahip olması gerekir. Kış lastiği alırken, lastik taban boyutlarının aracınızın mevcut lastik taban boyutlarını karşıladığından emin olmalısınız. Aksi halde, yol tutuşuyla ilgili ciddi sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Hatalı lastik tercihi, kabin içi sesin artmasına neden olur ve yakıt tüketiminde önemli farklar yaratır. Bu ve bunun gibi birçok etken nedeniyle kış lastiği seçimi ve uygulaması için profesyonellerden yardım almayı tercih edin.

Aracınız Onlara Emanet: En İyi Kış Lastikleri

Gelelim 2017 – 2018 kış sezonunun en başarılı lastiklerine… Yol tutuşu, performans ve konfor temel alınarak test edilen bu lastikler, yalnızca güvenliğinizi sağlamakla kalmayacak, hem sürüşünüze hem de aracınızın performansına iyi gelecek. Unutmadan; yeni dönemin şampiyonu bu modelleri satın almadan önce, tercih edeceğiniz modelin aracınıza ebat anlamında uygun olup olmadığını kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

Daima zirvede: Continental  WinterContact TS 860

Kaynak

En iyi kış lastiği sıralamasında sıklıkla listenin ilk sıralarında yer alan Continental, hem karlı hem de ıslak yollarda çok geniş güvenlik kapasitesine sahip. Onu bu denli başarılı yapan sebepler arasında, yuvarlanma direncinin düşük olması ve denge konusundaki başarısı bulunuyor. ıslak zeminde optimal kavrama sağlayan “Cool Chili” hamur bileşenini geliştiren marka, bir önceki modeline oranla %5 daha fazla zemin tutuşu sunuyor ve adeta kendiyle yarışıyor. Suyun bir drenaj sistemiyle boşaltılmasını kolaylaştırarak buzlu yolda sürüşü pratik hale getiren özel lastik sırtı tasarımına sahip model, buzlu yollarda da işinizi şansa bırakmıyor. çekiş gücünü iyileştirmek için 3D yapılı lamalardan yararlanan Continental  WinterContact TS 860, özel hamu bloklarının desteğiyle mümkün olan en kapsamlı kavrama ve tutuşu sağlıyor. Mevcut ürün gamında, 14 inç ila 17 inç arasındaki 21 ebatta ürün sunan model, önümüzdeki dönemde bu gama 20 yeni boyut daha eklemeyi planlıyor.

Teknoloji ondan sorulur: Nokian WR D4

Kaynak

Tıpkı Continental gibi, Nokian da kışın yollara koyulan birçok sürücünün favorilerinden. Çoğu kış lastiğinin aksine, ıslak ya da buzlu zeminlerde gösterdiği performansın aynısını kuru zeminlerde de gösterebilen ve çok yönlü bir kullanım sunan Nokian WR D4’te sürücülere; lastik sırtı, hamur bileşimi ve lastik yapısı anlamında çok yetkin geliştirmeler sunuluyor. Su, erimiş kar, çamur tahliyesini kolaylaştıracak şekilde tasarlanan bir kesime ve yerleşime sahip sırt blokları sayesinde, yağışlar ne denli yoğun olursa olsun, aracın zemine takılmadan ilerleyebiliyor ve lastikte herhangi bir kalıntının birikmesini önlüyor. Silika bazlı kanola yağı özütleri ile güçlendirilen hamuru ise, bu lastiklere dengeli bir performans ve uzun ömür sağlıyor. Son olarak bu lastiklerin en dikkat çekici özelliklerinden bir olan Snow Performance Blocks, aracın kar üzerinde zemine tutunmasına büyük oranda yardımcı oluyor. Aracınıza iyi bir enerji verimliliği saplayacak Nokian WR D4, kabinde de sakin bir atmosferin garantörü olarak karşımıza çıkıyor. Çok amaçlı bir kullanıma sahip şehir otomobilleri, kompakt araçlar ve sedanlar araçlara yönelik tasarlanan model, 14 inçten 20 inç arası boyutlardaki araçlar için tercih edilebilir.

Michelin Alpin 5

Kaynak

Lastik dendiğinde, adını sıkça duyduğumuz markalardan bir diğeri olan Michelin, daha belirgin ve kompleks lamellere sahip. Michelin Alpin 5 ile listemize konuk oluyor. Karlı zeminler üzerindeki başarısı ve çok amaçlı şekilde kullanılabilmesi sebebiyle tercih edilen Alphin 5, segmentinin vazgeçilmezlerinden olan Alpin 4’ün piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra bir iyileştirme olarak sunulmuştu. birçok alanda Alpin A4’ten net olarak üstün olan modelin lastik hamuru, yapısı ve deseni tüm koşullarda optimal kavrama sağlamak üzere tasarlanmış. V biçiminde bir sırt deseni sayesinde hareket kabiliyetini arttıran ve su tahliyesini güçlendiren Stabiligrip teknolojisi sunan Alpin 5, bir önceki modele oranla %17 daha fazla çentik oranına sahip ki bu da onun özellikle karlı yollardaki gücünü büyük oranda artırıyor. Üstelik bu lastikler yalnızca kış aylarında değil, bahar aylarında da aynı güç ve performansı sergileyebiliyor.

Pirelli Winter 210 Sottozero Serie 3

Kaynak

Çoğunlukla sportif yaz lastikleriyle tanıdığımız Pirelli, kış lastikleri tarafında da aynı iddiayı korumaya niyetli. karlı ve ıslak zeminlerde olağanüstü sürüş performansı gösteren Pirelli Winter 210 Sottozero Serie 3, düşük dönme direnciyle yakıt tüketimi anlamında sürücüsüne büyük katkıda bulunuyor. Güçlü viraj, güçlü çekiş ve dengeli dönüşler sunan model, direksiyon hakimiyeti sınır değerlerinde de kontrol edilebilir bir sürüş sağlıyor. Özellikle karlı ve sulu zeminlerde başarılı olan bu lastikler, yol tutuşunda %86, ıslak zeminde yol tutuşunda ise %94’lük oldukça yüksek bir orana sahip. Güçlü taban desteği sayesinde, daha fazla su tahliyesini mümkün hale getiren modelin bu özelliği, onun aynı zamanda uzun ömürlü oluşuna da katkıda bulunuyor. 16-21 inç ölçüleri aralığında olmakla birlikte, toplam 50’ye varan değişik ölçüde pazara sunulan lastikler, Mercedes, BMW ve Lamborghini gibi premium araçlarda standart olarak sunuluyor.

Kış Kapıda: En Başarılı Kış Lastikleri ve Özellikleri

Benzer İçerikler