KOBİ’ler İçin Temel Sosyal Medya

Her gün milyarlarca insanın, kendi sesini duyurmak için anlık olarak ziyaret ettiği bu global köyde, sesini duyurma sırası artık belki de sizin işletmenize gelmiş olabilir… Markaların sosyal medya geçmişleri çok eskiye dayanmasa da zamanın ışık hızında aktığı dijital evrende girişiminizin gelişimini direkt olarak etkileyebilecek güce sahip bu enerjiyi olumlu yönde kullanarak adımlarınızı zahmetsizce hızlandırmak tamamen sizin elinizde. Tabii işletmenizin sosyalleşmesinin, sosyal medya hesaplarına sahip olmakla sınırlı olmadığının da altını çizmekte fayda var. Bu nedenle soracağınız ilk soru, “İşletmem sosyal medyada nasıl daha görünür olur?” olacaktır. Hazırsanız cevabı bulmak üzere yola çıkıyoruz…

Hedef Kitlenizle Tanışın

Öncelikle sosyal medya haberleriyle başlayalım. “We Are Social” tarafından açıklanan son verilere göre 2017 yılı itibariyle Türkiye’de, 48 milyon sosyal medya kullanıcısı bulunuyor. Ancak 48 milyon kişinin tamamına ya da yarısına ulaşabilmeniz mümkün olmadığı gibi böyle bir zorunluluğunuz da yok. Bu nedenle ilk aşamada işletmenizin hitap edeceği kitleyi demografik olarak belirlemelisiniz. Hangi yaş grubundan kişiler, hangi mesleğe mensup tüketiciler sizin ilgi alanınıza giriyor? Potansiyel müşterileriniz nelerden hoşlanıyor? Bu sorulara doğru cevap verebilirseniz sağladığınız hizmet ya da ürünü geliştirebilir ve daha çok kişiye ulaşabilirsiniz.

Düzenli ve İlgi Çekici İçerikler Üretin

Hedef kitlenizi  belirledikten sonra sıra onlara ulaşmaya geldi. Facebook’ta kullandığınız bir görsel ya da Twitter’daki 140 karakterle oluşturduğunuz her bir yazı, dijital dünyada içerik olarak adlandırılır. Daha önce de belirttiğimiz gibi bu dünyada zaman ışık hızında ilerliyor bu nedenle görünür olmak için düzenli aralıklarla içeriğinizi hedef kitlenize ulaştırmanız gerekiyor. Başta zorlayıcı gibi görünse de özellikle hedef kitlenizi doğru şekilde belirlediğinizde, içerik stratejiniz ve malzemeleriniz de kendiliğinden ortaya çıkacaktır. Hedef kitlenizin ilgisini çekmek için sektörünüzle ilgili bilgi verici ya da ilgi uyandırıcı içeriklere yer verebilirsiniz.

Tüketicinin Canı Çabuk Sıkılır

Dijital dünyanın süratine karşın, bugün büyük bir çoğunluğumuz hala eskiyi özlüyor… IPSOS Global şirketinin araştırmalarına göre insanların %58’i geçmişe özlem duyuyor. Bunun en büyük nedeni ise internet çağının yoğun trafiğine ayak uyduramayışımız ya da uydurmak istemeyişimiz. Geçmişte insanlar, yalnızca televizyon ve radyo üzerinden reklamlarla karşılaşıyordu. Günümüzde ise internette her an ve her şekilde reklamla karşılaşmanız mümkün. İşler gittikçe can sıkıcı bir hal aldığında ise kullanıcılar uzaklaşabiliyor. Yani sürekli paylaşım yapmak, hedeflediğiniz insanları kaybetmenize neden olabiliyor. Bu nedenle paylaştığınız içeriklerin işletmenizle uyumlu olmasına ve çok yoğun olmamasına özen göstermelisiniz. Pazarlama içerikleri sunmak yerine, insanların duygularına hitap etmelisiniz. İçerikleriniz arasına, toplumu derinden sarsan olayları ya da mutlu eden konuları ekleyebilirsiniz.

Zamanlamanızı İyi Yapın

Tüketicilerin çok çabuk sıkıldığından bahsettik. Onları “heyecanlı” kılmak ise yine sizin elinizde. İçeriklerinizi doğru zamanlamayla paylaşarak işe başlayabilirsiniz. Belirlediğiniz hedef kitlenin internet kullanım alışkanlıkları ve ilgi alanlarını analiz ederek hangi içerikleri ne sıklıkta ve hangi zaman diliminde paylaşacağınızı planlayın ve bu plana mutlaka sadık kalın. Ülkemizde sosyal medya kullanıcıları genellikle sabah erken saatlerde ve gece geç saatlerde “mesai” yapıyor. Yine de bu kullanım alışkanlıkları, yaş, meslek grubu gibi birçok farklı detaya bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor. Bu noktada da sizin hazırlayacağınız zamanlama büyük önem taşıyor.

Güvenilir ve Ulaşılabilir Olun

Sosyal medya, markanızın sesini duyurabildiğiniz bir platform. Bununla birlikte tüketicilerinizle gündelik yaşamda kurabileceğiniz iletişim ve çok daha üst seviyede yakalayabileceğiniz bir köprü olarak da görülebilir. Bu anlamda, kullanacağınız sosyal medya kanallarında tercih ettiğiniz dili dikkatli seçmeli ve paylaştığınız içeriklerle ilgili titiz davranmalısınız.

Dijital dünyada, tüketici bazında ulaşılabilir olmanız ve güven vermeniz en temel beklentidir. Tüketiciniz, size internet üzerinden ulaşması halinde hızlı geri dönüş bekler. Bunun yanı sıra hizmet ya da ürününüzle ilgili olsun ya da olmasın, paylaştığınız her içerik şirketinizi bağlar. Bu nedenle sosyal medya kanallarınız kadar, bu kanallara ulaşan soru, yorum ve görüşleri incelemek ve geri dönüş yapmak üzere ek bir çalışma gerçekleştirmeniz gerekebilir. Yani içeriklerinizi paylaşmak kadar, onların yaratabileceği olumlu ya da olumsuz durumları da kontrol altında tutmalısınız.

KOBİ’ler İçin Temel Sosyal Medya

Benzer İçerikler