KOBİ’ler İçin Uzun Dönem Araç Kiralamanın Avantajları

Filo kiralamanın hem büyük hem de küçük ölçekteki işletmeler için her alanda birçok avantaj sunuyor olması, onu son dönemin en çok tercih edilen çözümlerden biri haline getirdi. Girişimleri için doğru yatırım kaynaklarını belirlemek kadar, sunulan kaynakları da verimli bir biçimde kullanmak isteyen tüm girişimciler, öyle görünüyor ki bu yöntemi 2017’de sıklıkla tercih etmişe benziyor. Çünkü uzun dönem araç kiralama hem zaman hem de emek anlamında tasarruf sunuyor ve araç satın almanın getireceği birçok masrafı tek bir kaleme indirerek ciddi anlamda tasarruf edilmesini sağlıyor.

Son bir sene içinde döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalar ve benzer birçok etken, ticari yaşamın derinden etkilenmesine neden oldu. Bu nedenle zorunlu olarak risk yönetimine odaklanan şirketler, verimlilik ve risk yönetimi konusunda sağladığı avantajlardan ötürü operasyonel kiralamaya yönelmeye devam etti.

KOBİ’lerin Gözdesi Modeller ve Önemli Rakamlar

Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği’nin (TOKKDER) 2017 yılı son çeyrek raporuna göz attığımızda, bu bilgiyi doğrular nitelikte değerlerle karşılaşıyoruz. 2016 yılı araç satın alımına oranla 2017’de %4,5’lik bir azalma yaşandığı yansıyor. Yine aynı dönemde Türkiye operasyonel kiralama sektörünün filosunda yer alan araç sayısının %10,6 artarak 365.782 adede ulaştığını görüyoruz.

Sektör genelinde araç kiralama hizmeti alan şirketler, 2017 itibariyle ağırlıklı olarak 30-42 ayı kapsayan uzun dönem araç kiralamayı tercih ederken sektörde toplam müşteri sayısı 64.181’e ulaşmış durumda. Müşteri başına düşen ortalama araç sayısı ise 5,2. Bu noktada yalnızca büyük şirketlerin değil, yeni girişimlerin ya da serbest çalışanların da uzun dönem araç kiralama fırsatlarından yararlandığını söyleyebiliriz. Peki, marka ve model tercihlerine bakacak olursak bizleri nasıl bir tablo bekliyor? Türkiye operasyonel kiralama sektörünün araç parkında en çok tercih edilen markası bu yıl da %28,5’lik pay ile Renault oldu. İkinci, üçüncü ve dördüncü sıralarda ise %14,2 ile Volkswagen, %10,4 ile FIAT ve %10 ile Ford yer alıyor.

Araç tipi gruplarına baktığımızda, araç parkının %51,4’ünün C segmenti araçlardan oluştuğunu, B segmenti araçların %27, D segmenti araçların da %13,4’lük bir paya sahip olduğunu görüyoruz. Buradan hareketle genç girişimci ve KOBİ’lerin konfor kadar görünüme de önem verdiğini ve kiralık araç seçimlerini de bu yönde gerçekleştirdiklerini söylemek mümkün. Tercih edilen araçların %94,5’inin dizel araçlardan oluşması ve otomatik vitesten ziyade %51,9’luk payla manuel vitesin tercih edilmesi ise yine bizlere ‘ekonomi’ ve ‘konfor’ kavramlarının belirleyici rol oynadığını gösteriyor.

KOBİ’ler İçin Araç Kiralama

Sektör değerlerine göz atarak küçük ve büyük işletmelerin neden araç kiralama yoluna gittiklerini daha net bir biçimde anlamış olduk. Peki, bu çözümü ilk kez deneyecekler için avantajlar nelerdir? Küçük bir işletme ya da taze bir girişimci neden uzun dönem araç kiralamayı tercih etmeli? İşte uzun dönem araç kiralamayı tercih etmeniz için 3 temel sebep:

1- Her Konuda Avantajlı Olun

Satın alacağınız her araç, size katlanan masraf olarak geri dönecektir. Vergi yükü, bu masrafların yalnızca görünen yüzüdür. Verginin üzerine eklenecek trafik sigortası, MTV ve kasko gibi ödemelerle birlikte satın alacağınız araç size hem yakın hem de uzun vadede birçok sabit masraf çıkartırken bunlara bir de her araçta olduğu gibi sürpriz masraflar da eklenecektir. Ancak uzun dönem araç kiralama yaptığınızda, araç başına ödeyeceğiniz ücret belli olmakla birlikte herhangi bir sürpriz masrafla karşılaşmanız söz konusu olmaz. Ayrıca kaza gibi durumlarda, satın alacağınız herhangi bir araçtan çok daha fazla desteğe sahip olabilirsiniz. Üstelik bu desteğin boyutu ve fiyatını belirleyen ise yine siz olacaksınız.

2- Giderlerinizi Azaltın

Uzun dönem araç kiralama sayesinde yıllık gider dosyalarınızdan araç masraflarını silebilmenin yanı sıra araçlarınızın düzenli bakımının gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik bu bakım işlemleri için vakit ayırmanıza gerek kalmaz ve tüm periyodik bakımlar düzenli olarak gerçekleştirilir. Bu sayede, şirketinize sağladığınız ekonomik çözümlerin yanı sıra filonuzda yer alacak tüm araçların güvenliğini de garantilemiş olursunuz. Bütün bakım masrafları, tıpkı araçların diğer masrafları gibi önceden belirlenmiştir. Böylece bu bakımdan da herhangi bir sürprizle karşılaşmamış olursunuz.

3- Karlı Bir Yatırım Aracı

Özellikle Y kuşağıyla birlikte güçlenen ‘satın alma, kirala’ trendi, otomobiller özelinde de geçerli olmaya başladı. Artık yalnızca bu kuşak özelinde olmamakla birlikte araç kiralamak daha çok tercih ediliyor ve araç satın almak, bir yatırım aracı olarak görülmüyor. Bunun sebeplerinden biri, sahip olmanın yarattığı masraflarken diğer neden ise otomobil teknolojilerinin hızla gelişmesi. Bu gelişime paralel olarak her çeyrekte yeni bir araç modeli piyasaya sürülüyor ve araç segmentleri de giderek esnek bir hal alıyor. Her ay en az 4-5 modelin piyasaya sürüldüğü ve teknolojinin neredeyse her gün değişikliğe uğradığı bir atmosferde, araç satın almak ne kadar karlı bir yatırım olabilir ki?

Araç kiralama yöntemi ise size dilediğiniz dönemde dilediğiniz modeli kullanmayı, üstelik bu durumda bile aynı ya da çok yakın bir meblağı ödemeyi mümkün hale getirerek büyük bir avantaj sağlıyor. Çünkü her şirketin ya da girişimcinin farklı ihtiyaçları olacağı gibi dönemsel olarak da bu temel ihtiyaçlar değişkenlik gösterebiliyor. Bu bakımdan zamandan kazanmak ya da prestij anlamında desteğe ihtiyaç duymak isteyen işletmeler için çözüm, uzun dönem araç kiralama ile sağlanabiliyor. Uzun dönem araç kiralama ile KOBİ’ler hem kendilerine hem de geleceklerine yatırım yapmış oluyorlar.

KOBİ’ler İçin Uzun Dönem Araç Kiralamanın Avantajları

Benzer İçerikler