KOBİ’ler İçin Yeni Bir Dönem: Bulut Sistemi

Dijital çağın tüm yetkinliklerini gündelik hayatımızda dahi bir an bile duraksamadan, kolayca kabul edebiliyoruz. Ancak konu iş hayatımız olunca teknolojinin “nimetleri” yararlanmak şöyle dursun, kimi zaman aklımızın ucuna dahi gelmeyebiliyor. Bunu en net haliyle gözlemlediğimiz durum ise KOBİ’lerin teknolojiyle imtihanı. Kimi zaman pahalı olduğu kimi zaman ise altyapı gerektirdiği düşüncesiyle deyim yerindeyse ötelenen teknoloji, aslında küçük ve orta ölçekteki tüm işletmelere büyük kolaylık sağlayabiliyor, hatta ve hatta ekonomik anlamda da işletmelere önemli oranda destek oluyor. Bu yeni dünyaya adım atmak için ihtiyacınız olan cesaret ve güven.

Teknoloji İçinde, Teknolojiden Uzakta

2015 TÜİK verilerine göre küçük ve orta ölçekli işletmeler, toplam girişim sayısının %99,8’ini ve istihdamın %74,2’sini oluşturuyor. Hem dünya çapında hem de Türkiye’de, gerek işletme sayısı gerekse istihdam sayısı olarak ülke ekonomilerine katkıları ise oldukça yüksek. Türkiye’de KOBİ’lerle ilgili yaşanan problemler sıklıkla işletmelerin yönetim verimsizliği, kalifiye çalışan eksikliği ve finansal yönetim zorlukları olarak karşımıza çıkıyor. Bu problemlerin temelinde ise teknolojik yetersizlik yatmakta. KOBİ’ler için büyük önem taşıyan birçok işlemin manuel olarak yapılması, işletmelerde zaman ve iş gücü kaybına sebep oluyor. Çünkü çalışanlar ve yöneticiler vakitlerinin ortalama yüzde 25’ini bu işlere ayırıyor ve bu zaman kaybı çoğunlukla doğru iş kararlarını almanın önüne geçiyor. Bu durumun çözümü içinse maliyeti neredeyse sıfıra yakın ve oldukça pratik bir yöntem var: Bulut sistemi.

Bulut Teknolojisi KOBİ’lerin Hayatını Nasıl Kolaylaştırıyor?

Dijital dünyada attığımız her adımda aslında sanal sunucuları kullanıyor ve farkında olmadan bulut teknolojisinin nimetlerinden yararlanıyoruz. Bulut teknolojisi, iş hayatında, özellikle küçük ya da orta ölçekli şirketler için de büyük avantajlar sağlayabiliyor. İşte onlardan birkaçı;

KOBİ’ler için finansal yönetim adına atılması gereken en önemli adımlardan biri olan ön muhasebenin düzenli takibi, gelir ve giderlerin online olarak takip edilebileceği ön muhasebe programları ile oldukça pratik hale gelebiliyor. Bu sayede herhangi birine danışmak zorunda kalmadan; gelir/gider, nakit akışınızı öğrenebilir ve finansal işlemlerinizi rahatlıkla takip edebilirsiniz. Bulut sistemi fiziksel donanım ihtiyacını ortadan kaldırır. Diğer yandan paylaşımlı kullanım ve esnek ödeme seçenekleri sayesinde geleneksel yöntemlere oranla düşük maliyetlidir. Herhangi bir lisans ya da donanım maliyeti ödemeksizin, Chrome, Safari, Firefox gibi istediğiniz tarayıcıdan giriş yaparak bulut sistemi teknolojisinden yararlanabilirsiniz. Bulut altyapınız aynı zamanda işlem yoğunluğunuza göre kaynaklarınızı etkin ve verimli şekilde kullanmanıza yardımcı olur. İşlemci ve bellek kullanımınızı internet üzerinden artırabilir ve azaltabilirsiniz. Bu sayede istediğiniz oranda hizmet alır, masraflarınızın miktarını da kullanımınıza göre belirlemiş olursunuz. İş akışı içerisinde sizi büyük bir yükten kurtaracak bulut sistemi; otomatik tahsilat hatırlatma özelliğiyle vadesi gelen ödemelerinizi önceden takip etmenizi ve gelecek için planlama yapmanızı sağlar. Diğer yandan cari hesaplarınızla ilgili tüm raporlara ve ekstrelerinize anlaşılır şekilde dilediğiniz zaman erişmenizi sağlayarak iş planlama ve takibi anlamında da yardımcı olur. Bulut sistemi; altyapı yönetimi ve teknik destek anlamında da yardımcı olur. Karşılaşılması muhtemel sorunlarla uğraşmak yerine, işi profesyonel ekiplere teslim ettiğiniz bu sistemde, kendi IT ekibiniz olmadan sistemi izleyebilir, olası bir problem halinde anında müdahale edebilir ya da fiziksel olarak bakım ve onarımların gerçekleştirilmesini sağlayabilirsiniz. Son olarak güvenlik… Bulut sunucular, hangi lokasyonda olursanız olun, size yüksek güvenlikli veri merkezleri üzerinden, en gelişmiş ve güvenilir servisleri sunuyor ve verilerinizi güvenli bir biçimde saklıyor.

KOBİ’ler İçin Yeni Bir Dönem: Bulut Sistemi

Benzer İçerikler