Kobi Danışmanı Kimdir, Neden Gereklidir?

Biliyoruz, bu yola yalnız çıktınız. Heyecanınızın ve motivasyonunuzun da yardımıyla çok iyi işler başaracağınızdan eminsiniz. Planlarınız hazır ve fena bir başlangıç da yapmadınız. Ancak tıpkı gündelik yaşamınızda olduğu gibi iş yaşamınızda da beklenmedik durumlarla karşılaşabilir ve bir profesyonelin yardımına ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu gibi durumlarda da, siz KOBİ’lerin yardımına koşacak, bir süper kahraman fena olmaz mıydı? Evet diyorsanız iş yaşamınızı baştan aşağı yenileyecek KOBİ danışmanı ile tanışmaya başlayabilirsiniz…

KOBİ Danışmanlığı Nedir?

KOBİ danışmanı kısaca, küçük ve orta ölçekli işletmelerin gelişmesinden sorumlu kişilere deniyor. Bu danışmanlık süreci, çoğunlukla iş kurulmadan önceki hazırlık dönemini kapsarken, kimi zaman hali hazırda iş kurmuş KOBİ’lerin durumunu analiz etmek ve onları bir adım ileriye götürmek amacını da taşıyor olabilir. Böylece KOBİ danışmanı sayesinde, mevcut iş durumunuzun analizini yapabilir, iyileştirme için gereken ihtiyaçları belirleyerek bu ihtiyaçları karşılayacak adımları gerçekleştirebilir ya da çalışmalarınızın iş güvenliği, sürdürülebilir olması gibi konularda da tam destek sağlayabilirsiniz. KOBİ danışmanları genellikle bankaların çatısı altında ya da kendine ait bir şirket üzerinden kobi danışmanlık hizmeti verir ve bu hizmeti verebilmek için sertifikalı bir eğitimden geçmesi koşuluna tabidir.

Nasıl KOBİ Danışmanı Olunur?

KOBİ danışmanı olmak isteyen kişiler ilk olarak bir KOBİ danışmanlık eğitimi almakla yükümlüdür. Eğitim öncesi genel işletmecilik, üretim, finans, pazarlama ve insan kaynakları olmak üzere 5 alanı kapsayan bir sınav gerçekleştirilir. Bu sınavda belirlenen sonucu alan kişiler, sahip oldukları sertifikayla KOBİ danışmanı olarak iş bulabilir ve kobi danışmanlık hizmeti verebilir. Sınavlar genellikle üniversiteler tarafından açılır ve yürütülür. KOBİ danışmanı olmak için bir diğer yöntem ise bankaların ticari müşteri temsilcileri bölümünde çalışmaktır. Bu bölümlerde çalışan kişilere, kimi bankalar tarafından konuyla ilgili sertifika eğitimleri sağlanır ve sertifikayı almaya hak kazanan kişiler KOBİ danışmanlığı kariyerlerine devam edebilirler. Diğer yandan KOSGEB ve İŞKUR gibi kurumlar da, bu alanda çalışmak isteyen kişiler için sınavlar açarak, sınav neticesinde belirli seviyeye ulaşabilenlere sertifika sağlıyor. Böylece sertifika sahibi kişiler bu iş kolunda çalışma hakkı kazanıyorlar. KOBİ danışmanlığı eğitimde şu konularla ilgili eğitim verilir: İş sağlığı ve güvenliği, çevre koruma, kalite ve mesleki gelişim, iş organizasyonu, müşteri ilişkileri ve hizmet öncesi hazırlık, KOBİ danışmanlığına ilişkin hizmet süreçleri ve yürütülmesi, işletme yönetimi, finansal yönetim kavramları, bütçe, finansal tablolar, finansal ve ekonomik analiz, yönetim muhasebesi, insan kaynakları süreçleri ve üretim süreçleri. Kobi danışmanları, eğitimlerini tamamladıktan sonra dilerlerse kobi danışmanlık şirketlerinde de görev alabilirler.

KOBİ Danışmanları Size Nasıl Yardımcı Olacak?

KOBİ danışmanınız sizinle tanışmadan önce ilk olarak bir hizmet öncesi hazırlık çalışması gerçekleştirir. Ardından görüşme sürecini planlayarak ne sıklıkla görüşeceğinizi ve nasıl bir plan dahilinde ilerleyeceğinizi belirler. Aynı zamanda prensip anlaşmasını belirleyerek, hazırlık aşamasında vereceği hizmetin ana çerçevesini, koşullarını ve tarihlerini belirler. Ardından mevcut durum analizi yapılır. KOBİ danışmanı faaliyet yapısı, mali yapı, İK yapısı ve pazarlama faaliyetlerinizi analiz eder. Daha sonra bu analizler değerlendirilir. Şirketinizin hangi alanlarda sorun yaşadığı tespit edilir ve bu sorunlar önceliklerine göre sıralanır. Bu çalışma aynı zamanda size rapor olarak da sunulur. Sorunlu alanların belirlenip sıralanmasının ardından, çözümlere ilişkin görüşmeler gerçekleşir; bu bölümde KOBİ danışmanının asıl hizmet kapsamı belirlenir ve sözleşme hazırlanarak, uygulama sürecine geçilir. Hizmetin sınırları belirlendikten sonra hizmete ait faaliyet planları yapılır, KOBİ’nin vizyon ve misyonu belirlenir. Bunlara yönelik faaliyet yapısı oluşturulur ve risk analizi yapılır. Diğer yandan ise belirlenen bu amaçları karşılaması gereken kaynakların planlaması gerçekleştirilir. Bu süreçte ayrıca danışmanın verdiği hizmetin uygulama süreci izlenir ve değerlendirilir. Böylece kaynakların en doğru şekilde değerlendirildiğinden emin olur. Bu noktada danışmanınız yine size tüm bu hizmetleri raporlamakla yükümlüdür. Danışmanlık hizmeti sona erdiğinde, hizmetin başında hedeflenen noktalara ilişkin planlamaların ne kadarının gerçekleştiğine dair bir gözden geçirme yapılır. KOBİ danışmanına tahsis edilen tüm araç gereç aynı şekilde teslim alınır ve böylece KOBİ danışmanlık hizmeti tam anlamıyla sonuçlanmış olur.

Kobi Danışmanı Kimdir, Neden Gereklidir?

Benzer İçerikler