Kobiler için Maliyet Düşürme Yöntemleri

Esneklik ve uyum kabiliyetlerini en iyi şekilde değerlendirerek, her dönemde rekabet avantajı sağlayabilen ekonominin temel yapı taşları olan KOBİ’ler; karsızlıklarının, doğrudan maliyetleriyle doğru orantılı olduğunu çoğunlukla görmezden geliyor ve çözümü hemen ilk etapta KOBİ destekleri ya da KOBİ’ler için hibe kredilerinde arıyorlar. Bir kısmı ise ürün kalitelerini ya da fiyatlarını düşürmeye yöneliyor. Bu noktada özellikle maliyet muhasebesine hakim olma ihtiyacı doğuyor. Bunun içinse; KOBİ maliyet kalemlerinin detaylı bir şekilde incelenmesi ve analiz edilmesi gerekebilir. Maliyetlerinizi en gerçek haliyle anlamak ve sonraki adımda maliyetlerinizi düşürmek aslında sandığınızdan çok daha kolay…

Analiz Şart ama Nasıl?

Maliyetlerinizle ilgili analiz yapmanızdaki asıl amaç en çok maliyete sebep olan, yani büyük giderleri keşfetmenizdir. Satın alma, genellikle maliyetlerin en büyük kalemini oluşturur ve bu bölümde kesinti yapmanız çok daha pratik olacaktır. Örneğin, peşin satın alımlarınızda sağlanan özel indirimler, uygulanacak banka faizinden çok daha düşüktür. Bu nedenle tedarikçi ile görüşerek, indirim yüzdelerini konuşup uzun vadede çok daha karlı satın alımlar yapabilir ve maliyetlerinizi büyük oranda düşürebilirsiniz.

İşi Uzmanına Bırakmakta Fayda Var

Zaman zaman, çalıştığınız alanda harici, sizin ve şirketinizin uzmanlık alanı olmayan ek işler çıkabilir. Bu gibi durumları şirket içinde çözmek ve yeni çalışan ya da kaynak ile destek oluşturmak gibi adımlar, size planlananın dışında bir ek maliyet oluşturur. Oysa ki, taşeron firmalarla anlaşma yoluna gidebilir, bu sayede hem zamandan hem de bütçenizden tasarruf edebilirsiniz. İşi uzmanına bıraktığınızda ise konuyla ilgili en kaliteli sonuçları alacak, böylece hizmet verdiğiniz kurum ya da kişiler bazında şirketinizi daha güvenilir kılacaksınız.

Filo Yönetimi ve Karlılık

En yüksek maliyet kalemlerinden biri de ulaşım ve tabii ki ulaşıma bağlı olarak yakıt tüketimi. Bunun en kolay çözümü ise uzun dönem araç kiralama… İşletmeniz ne büyüklükte olursa olsun, dilediğiniz aracı 1 yıldan fazla olmak suretiyle kiralayabilir; böylece araçla ilgili benzin, sigorta, vergi vb. tüm maliyetleri baştan belirleyip, uygun fiyatlarla ödeme şansına sahip olabilirsiniz. Bunun yanı sıra işletmenize en uygun arabayı seçmeniz, iş hayatınızı kolaylaştırırken ve hem yakıttan hem de vaktinizden tasarruf etmenizi sağlayacak. 7/24 destek alabileceğiniz, işinin uzmanı yardımcılar da cabası.

KOBİ Destek Kredinizin En Güvenilir Kefili

Hep maliyetlerden söz ettik ancak kimi dönemlerde maliyetlerin önüne ne kadar geçerseniz geçin, mali anlamda yardıma ihtiyaç duyabilirsiniz. Genellikle yeni ve küçük işletmelerden, banka kredisi kullanabilmeleri için çok güçlü bir teminat talep ediliyor. Diğer yandan, uzun vadeli kredi kullanmak isteyen KOBİ’ler, banka tarafından talep edilen yüksek teminatların yarattığı engel ile karşılaşıyor. Bu noktada ise devreye KOBİ’lerin kefili Kredi Garanti Fonu giriyor. KOBİ’lere verdiği kefalet ve üstlendiği risk sayesinde, işletmelerin daha çok banka kredisi kullanabilmelerini sağlıyor. Böylece uzun vadeli ve uygun maliyetli kredilerden yararlanabilen küçük işletmelerin ekonomiye katkı sağlaması hedefleniyor. Üstelik bu büyük destek için katılım herkese açık.

Kobiler için Maliyet Düşürme Yöntemleri

Benzer İçerikler