Kosgeb Başvuru Süreci ve Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Kendi işini kurmak isteyen küçük girişimcilerin imdadına yetişen KOSGEB, birçok taze girişimcinin heyecan verici fikirlerine ortak olmak ve bu fikirleri hayata geçirebilmek için kuruldu. Girişimci ruhunu yaygınlaştırmak, girişimcilerin rekabet duygularını geliştirmek, KOBİ’lerin ülke ekonomisindeki paylarını artırmak ve çalışmalarıyla dünyada örnek olmak için kurulan bu çatı altında KOSGEB Destek Programı (destek ve hibe kredileri) hayata geçirildi. KOSGEB’in, KOBİ’lere sağladığı avantajları yakından tanımak ve bu avantajlardan nasıl yararlanabileceğinizi anlamak için bu sürece beraberce yakından bakalım…

KOSGEB’ Yeni Girişimci Destek Kredisi ve Hibelerine Nasıl Başvurulur?

KOSGEB başvuru süreci iki farklı koldan ilerler; ilki daha önce hiç işletme sahibi olmamış (girişimci) kişiler ikincisi ise hali hazırda iş kurmuş ve işini büyütmek isteyen kişileri (esnaf) kapsar. Bir iş fikriniz mevcut ise, bunu hayata geçirmek için maddi yardım almak istiyorsanız KOSGEB gözünde girişimcisiniz demektir. İşletme ve belli bir çalışan ile yıllık belli bir ciroya sahipseniz KOSGEB tarafında KOBİ olarak kategorize edilirsiniz. Bu iki ayrımı neden belirttik? Çünkü ikisi için de yol haritaları büyük farklar içeriyor. Bu nedenle her iki yol haritasını da ele alalım isteriz. O halde girişimciler ile başlayalım.

KOSGEB Yeni Girişimci Desteği

Eğer bir an önce hayata geçirmek istediğiniz harika bir iş fikriniz varsa, KOSGEB sizin için en doğru adres. KOSGEB başvuru belgeleri ilk bakışta karmaşık gelebilir ancak onlara gelmeden önce çok daha önemli iki soru var:

Sizin fikriniz ya da mevcut şirketiniz KOSGEB başvuru şartlarını karşılıyor mu? İş fikrinizin de birime uygun modelde yer alıyor mu?

Bu sorulara cevabınız evet ise devam edelim. İlk olarak KOSGEB tarafından yayınlanan listeden desteklenen sektörlere göz atmalısınız. Ancak listede size ait fikrin birebir karşılığını bulamayabilirsiniz bu nedenle umutsuzluğa kapılmayın ve listeyi verili kodlar üzerinden incelemeye çalışın. Böylece daha detay iş modellerine erişebilirsiniz. İş fikrinizin listede yer aldığından emin olduktan sonra sıra KOSGEB ilk kayıt işleminin yapılmasına geliyor. Ancak henüz iş kurmamış olan kişilerin, bu adım öncesinde KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlamış olması bekleniyor. Bu eğitim 4 ana bölümden oluşuyor:

1.Girişimcilik özelliklerinin sınanması, iş fikri geliştirme ve yaratıcılık egzersizleri ile sorumlu girişimcilik kavramı ve tecrübe paylaşımı, 2. İşletme kavramı, işletme fonksiyonları, türleri, kuruluş şekilleri, mali ve hukuki sorumluluklar, 3.İş planı kavramı ve öğeleri (pazar araştırma, pazarlama planı, üretim planı, yönetim planı, finansal plan), 4. İş modeli ve iş planına yönelik atölye çalışmaları

Toplamda ortalama 32 saat süren, sınıf için ve atölye derslerini kapsayan eğitim sürecinin %80’ine katılım zorunluluğu bulunuyor. Eğitimin tamamlanmasının ardından kayıt işlemini gerçekleştirmek gerekiyor, bu işlem KBS-KOSGEB Bilgi Sistemi üzerinden yapılıyor. Kullanıcı adı oluşturduktan ve şifre aldıktan sonra, KOSGEB Girişimcilik desteği başvuru formunu elektronik ortamda doldurarak başvuru formu ve eklerinin çıktıları alınarak KOSGEB Müdürlüğü’ne teslim edilmesi bekleniyor. Başvurunuzun kabul edilmesi halinde, 90 gün içerisinde işletmenizi kurmanız, KOSGEB Veri Tabanına kayıt olmanız ve desteğin başlatılabilmesi için taahhütname vermeniz gerekiyor. Başvurular ise bireysel olarak gerçekleştiriliyor.

İşletme Sahipleri KOSGEB’e Nasıl Başvurabilir?

İşletme sahiplerinin de tıpkı girişimcilerde olduğu gibi, mevcut işlerinin KOSGEB tarafından yayınlanan listede bulunması ön koşulu bulunuyor. Yasaklanmış ya da desteklenmeyen sektörlerde faaliyet gösteren işletmelere hiçbir şekilde destek sağlanmıyor. Başvuru öncesinde işletmenizin ilgili meslek odalarına kayıt yaptırmış olması, devlete herhangi bir vergi borcu olmamanız ve bankalarda kredi notunuzun yüksek olması bekleniyor. Eğer bu üç şartı da karşılıyorsanız başvuru işlemlerine geçebilirsiniz. İşletme sahipleri için sunulan destek programları ise şu şekilde:

* Araştırma ve geliştirme desteği * Genel destek programı * Kredi faiz desteği * Girişimcilik destek programı * İşbirliği ve güç birliği destek programı * KOBİGEL- KOBİ gelişim destek programı * Tematik proje destek programı * Uluslararası Kuluçka Merkezi ve Hızlandırıcı Destek Programı * Gelişen İşletmeler Piyasası Kobi Destek Programı * Laboratuvar hizmetleri Bu programlara ek olarak sektördeki daralmalara göre işletme faiz destek uygulamaları da sunuluyor. Ancak program ve işletme kredi faiz desteklerine başvuru ayrı ayrı yapılıyor. Güncel başvuru tarihleri ve yeni girişimcilik fırsatları için KOSGEB duyurularına mutlaka göz atın.

Kosgeb Başvuru Süreci ve Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Benzer İçerikler