Lastik yanak zedelenmesi nedir? Lastiğin balon yapması tehlikeli mi?

Lastik yanak zedelenmesi nedir? Lastiğin balon yapması tehlikeli mi? | Blog

Lastik yanak zedelenmesi nedir?

   Lastik ömrü, lastiğin marka ve model farkı illaki olsa da ortalama 40 bin km dolaylarındadır. Buna ek olarak, bir lastik yol yapmamış olsa dahi yapısı hasebiyle özellikle 2-3 yıl sonra kurur ve elastik özelliğini kaybeder. Lastik, kauçuk olarak bilinen maddenin sertleştirilmesi ve kimyasallar eklenmesiyle elde edilmiş halidir. Lastik yapısı bu şekilde olduğu için lastiğin balon yapması gibi sonuçlar doğabilir. Lastik yanak zedelenmesi olarak da bilinir. Lastik balon yapar ama neden? Lastiğin balon yapması / Lastik yanak zedelenmesi hasarı, genellikle kaldırım taşları veya hız tümsekleri gibi engeller üzerinden, yüksek hızda ve olması gerekenin dışında, yanlış bir açıyla geçildiğinde ortaya çıkar. Bu durum gövde üzerinde aşırı bir baskı yaparak, tel demetlerinin kopmasına sebebiyet verir. Hasarın büyüklüğü hıza, darbenin açısına ve engelin büyüklüğüne bağlıdır. Tel demetleri kopan lastik yanak tarafı iç kısımdan delinmiş, yaralanmış demektir. Lastiğin tamamen patlamaması için kalan tek engel; lastiğin dış katmanını oluşturan ince tabakadır. Bu tabakanın en ufak bir hasar görmesiyle veya aracın yüksek hızlara çıkması neticesinde lastik ısınmasıyla lastiğiniz tamamen adeta bir bomba gibi patlayabilir. Lastik yanağının zedelenmesi oldukça tehlikeli bir durumdur. En iyi ihtimalle aracın yoldan çıkması, en kötü ihtimalle aracın takla atması mümkündür. Bu sebeple acilen lastiğin değiştirilmesi gerekir.

Lastiğin balon yapması tehlikeli mi?

   Lastik balonunun tamir edilmesi mümkün olmadığını için değiştirilmesi şarttır. Balon yapan lastik ile yola çıkmak çok tehlikelidir. Lastiğin balon yapması neticesinde, dışarıdan görünen kadar ince bir katman o yırtığın patlamasını tutuyor demektir. Özellikle yüksek hızlara çıkıldığında lastik ısınır ve balonun patlaması an meselesi olur. Lastik balonu patlarsa, lastik ani şekilde hava kaybedecektir, adeta bir bomba gibi patlama yaşanacak ve araç aniden yoldan sapacaktır. Yörüngesi değişen araç bir sağa, bir sola savrulacak ve en iyi ihtimalle bir yere çarpması suretiyle kaza yaşanacak; en kötü ihtimalle araç takla atacaktır. Araçta bulunan kişileri ve kendi canınızı tehlikeye atmak istemiyorsanız, bir an evvel balon yapan lastiği değiştiriniz. Şehir içinde çok yüksek hızlara çıkılmayacağı için çok problem teşkil etmeyecek olsa da özellikle uzun yol da başınıza büyük bir dert açabilir. Bu yüzden mümkün olan en kısa sürede hasarlı lastiği değiştiriniz.

Lastik yanak zedelenmesi / Lastik balon yapması problemini geniş şekilde çevreleyen bir yazımız bulunuyor. BURADAN inceleyebilirsiniz.

Popüler Sorgular

Lastik yanak zedelenmesi nedir? Lastik yanak zedelenmesi nasıl tamir edilir? Lastik yanak zedelenmesi tamir edilir mi? Lastik yanak tamiri Lastik yanak onarımı Lastik yarılması Lastiğin yanaktan şişmesi Lastik yanak şişmesi Lastik balon yapması Lastik balon yaparsa ne olur? Balonlu lastikle yola çıkmak tehlikeli mi? Lastik tamiri  Lastik sıcak yama Lastik yanak aşınması Lastiğin yanağından parça kopması Lastik tel atması Lastiğin tel atması nedir? Tel atan lastik tamir edilir mi? Lastik yanak aşınması nedir? Lastik yanak zedelenmesi Lastik yanak zedelenmesi

Lastik yanak zedelenmesi nedir? Lastiğin balon yapması tehlikeli mi?

Benzer İçerikler