Markalaşan Girişimler: Facebook

Markalaşan Girişimler: Facebook

Zihninizdeki küçük bir kıvılcımın alevlenmesine izin verdiğinizde yaratacağınız etkiyi hayal edebilir misiniz? Örneğin Mark Zuckerberg, bir yurt odasında kurduğu Facebook’un dünyanın dört bir yanından 2 milyar insana ulaşan bir sosyal platforma dönüşeceğini tahmin edebilir miydi? Ya da günde 4,4 milyon dolar kazanarak dünyanın en zengin insanları listesinde yer alacağını? Fikirleriyle hayatımıza giren girişimcilerin, hayallerin sınırlarını aşan başarı öyküleri bizi de hayallerimize doğru güçlü bir adım atmak için cesaretlendiriyor. Şimdiki ilham verici konuğumuz ise hepimizin yakından tanıdığı Mark Zuckerberg.

Mark Zuckerberg Kimdir?

1984 yılında diş hekimi bir baba ve psikiyatrist bir annenin tek erkek çocuğu olarak dünyaya gelen Mark Zuckerberg; Arielle, Randi ve Donna adındaki üç kız kardeşi ile birlikte büyüdü. Programlamaya olan ilgisi küçük yaşlarda başladı. Babasından Atari BASIC adlı programlama dilini öğrendi ve 12 yaşındayken “Zucknet” isimli mesajlaşma uygulamasını yazdı. Lise yıllarında geliştirdiği “Snapse” isimli medya oynatıcı ise kullanıcının tercihlerini analiz ederek dinlemek isteyebileceği şarkılar öneren bir yapay zekaya sahipti. Mark, Philips Exeter Akademisi’ndeki başarısı sayesinde dünyanın en seçkin üniversitelerinden biri olan Harvard’da eğitim görmeye hak kazandı. Okulun ilk yılında Facebook’un temeli de diyebileceğimiz, okulun en yakışıklı ve en güzel isimlerinin seçildiği facemash.com web sitesini kurdu. Elbette bu eğlenceli girişim takdir görmesine değil disiplin kuruluna sevk edilmesine sebep oldu. Çünkü sitede yer alan fotoğraflar için gizlice Harvard Üniversitesi’nin veri tabanına girmesi gerekmişti. Zuckerberg’in üniversitedeki günleri uzun sürmedi, 2002 yılında başladığı Harvard’dan 2004 yılında ayrıldı ve kendi yolunu çizmeye başladı.

Facebook’un Zaman Tüneli

İlk tanışma: 2004

4 Şubat 2004 tarihine gelindiğinde ise “The Facebook” hayat buldu. Zuckerberg’in arkadaşları Andrew McCollum ve Eduardo Saverin de onun bu girişimini ilk destekleyen kişiler oldular. Bugünkünden farklı olarak siteye sadece Harvard öğrencileri üye olabiliyordu. Öğrenciler tarafından büyük ilgi gören Facebook, aynı yıl Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm okulları kapsar duruma geldi. Yıl sonunda Facebook’un kullanıcı sayısı bir milyonu aşmıştı.

The Facebook’a veda: 2005

2005 yılında “facebook.com” alan adı Aboutface firmasından 200 bin dolar karşılığında satın alındı ve “the” ekini atan Facebook, bugünkü ismine kavuşmuş oldu.

Dönüm noktası: 2006

Bugüne dek birbirinden bağımsız profillerden oluşan siteye 2016 yılında “Haber Kaynağı” özelliği eklendi. Bu ilk etapta kullanıcıların tepkisine sebep olsa da zaman içinde Facebook’un vazgeçilmez özelliklerinden biri haline geldi. Üniversiteleri kasıp kavuran Facebook, 11 Eylül 2006 tarihi itibariyle tüm e-posta adreslerinin siteye kayıt olmasına izin vererek dünyaya “merhaba” dedi ve sosyal medya çılgınlığının fitilini ateşlemiş oldu.

Pazarlama sektöründe büyük yankı: 2007

14 Mayıs 2007’de Facebook, kullanıcılarına reklamlarını Facebook sitesi üzerinden yayınlayabileceklerini duyurdu. Bu, markalar ve pazarlama devleri için büyük bir fırsattı. 2007 yılında gerçekleşen bir diğer önemli gelişme ise Microsoft’un 240 milyon dolar karşılığı Facebook hisselerinden %1,6’sını satın almasıydı.

Onun yılı: 2010

Kaynak

Mark Zuckerberg’in popülaritesinin zirveye ulaştığı yıl ise 2010 oldu. TIME dergisi Mark Zuckerberg’i “Yılın Adamı” seçti. Gerekçesini ise “Mark tarafından yaratılan bu sosyal ağ, dünyadaki insanların neredeyse onda birini birbirine bağlayabildi.” sözleriyle açıkladı. Forbes Dergisi ise onu dünyanın en genç milyoneri olarak açıkladı. Yönetmen koltuğunda David Fincer’ın oturduğu, Zuckerberg’in hayatının anlatan Social Network filmi ise sekiz dalda Oscar’a aday gösterildi ve bunların üçünü kazandı.

Günümüzde Facebook

Facebook, dünyanın en çok ziyaret edilen siteleri listesinde Google ve Youtube’un ardından 3. sırada yer alıyor. Bugün, 2 milyarın üzerinde aktif kullanıcısı var. Bu sayı, dünyanın en kalabalık ülkesi Çin’in 1.3 milyarlık nüfusundan daha fazla. Her saniye beş yeni profilin oluşturulduğu Facebook’ta günde 300 milyon fotoğraf paylaşılıyor, 8 milyardan fazla video izleniyor. Her altmış saniyede 510  bin yorum yazılıyor ve 293 bin durum güncelleniyor. Mark Zuckerberg’in yaptığı stratejik hamleler ile her geçen gün büyümeye ve değer kazanmaya devam eden Facebook, Whatsapp ve Instagram’ı satın alması ile de çok konuşulmuştu. Son günlerde ise video içeriklerin yer aldığı ayrı bir platform olarak sunulacak Facebook Watch özelliği ile adından söz ettiren Facebook, alanında öncülük yapmaya devam edecek gibi görünüyor. Diğer yandan Zuckerberg, bizlere bir kez daha girişimciliğin durağan bir yapıdan çok, her daim devam eden bir yolculuk olduğunu hatırlatmaya devam ediyor.

Markalaşan Girişimler: Facebook

Benzer İçerikler