Markalaşan Girişimler: Whatsapp

“Whatsapp nedir?” sorusuna artık verilebilecek birçok cevabımız var. Çünkü bu uygulama günümüzde yalnızca mesajlaşma ya da aramaları kolaylaştıran pratik bir online araç olmaktan çok, iş hayatının ve sosyal ilişkilerin en kritik parçalarından biri haline geldi. Onu, uygulama marketlerindeki yüzlerce uygulamanın arasından sıyrılarak, günümüzün en jenerik markalarından biri haline gelmesini sağlayan temel etken nedir diye merak ettik ve tüm girişimcilere ilham olması hedefiyle bu hikayeyi paylaşmaya karar verdik.

Kaynak

İhtiyaçlarla Gelen Başarı

Birçok girişimcilik hikayesinde karşılaştığımız, aslında iş kurma sürecinin de temelini oluşturan dinamiklerden biri de ihtiyaçlarımız. Tüketici odaklı düşünen girişimcilerin de sık sık yararlandığı ve genellikle kendi ihtiyaçlarından yola çıktığı bu yaklaşımda, ihtiyaç duyulan kimi araçlar doğrultusunda bu ihtiyacı karşılayacak çözümler geliştirmek esas alınıyor. Whatsapp’ın mucidi Jan Koum ve Brian Acton’ın başarısı da, bu bilindik kurgu ile hayata geçmiş. 1992 yılında, lise eğitimi için Ukrayna’dan Kaliforniya’ya göç eden Koum, maddi sebeplerinden ötürü ailesiyle iletişim kurmakta zorlanmaya başlamış ve henüz fikir aşamasında olsa da Whatsapp uygulamasının temelleri bu dönemde atılmış. Liseyi tamamladıktan sonra, güvenlik denetçisi olarak işe girdiği Ernest & Young’da ortağı Brian Acton’la tanıştıktan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmamış. Arkadaşıyla birlikte Yahoo’da işe girmeyi başaran Koum, aynı dönemde Facebook’a da başvurmuş ancak olumsuz dönüş almış. iPhone’un günden güne popülerleşmesi sonucu bu dünya ile tanışmaya karar veren Koum, AppStore’un uçsuz bucaksız potansiyeli karşısında büyülenmiş ve böylece Whatsapp projesine start vermiş. İlk dönemleri oldukça sancılı geçen ve sıklıkla çöken uygulama Apple’ın büyük desteğiyle -o döneme ait- en büyük başarısını yakalamış. Apple destekli Whatsapp 2.0 AppStore’a ulaştığı ilk gün, kullanıcı sayısını 250.000’e çıkartmayı başarmış.

Teklif Yarışı

Şirketin kaçınılmaz sonu olan Facebook’a satış süreci sonrası değerini neredeyse iki katına çıkaran Whatsapp için, ilk teklif ise Google tarafından ulaştırılmış. 19 milyar doları bulan bu rüya teklifi geri çeviren Koum, Google’ın CEO’su Larry Page’in teklifinin ardında, uygulamanın Facebook ile birlikte daha güçlü olacağı korkusunun yattığını düşünüyormuş. Bu durumu kontrol etmek isteyen Page’in teklifi ise Koum tarafından uygulamanın özelliklerini ve potansiyelini göz ardı ettiği düşüncesiyle reddedilmiş. Bugün Facebook iş birliği ile gelinen nokta düşünüldüğünde ise Page’in hamlesinin pek de yanlış olduğunu söylenemez. Diğer yandan Koum’un kendi ürünü ile ilgili bu denli korumacı ve özverli davranarak, sunulan meblağdan çok, verilen değeri esas alması da takdire şayan detaylardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

Whatsapp’ın Yükselen Başarısının Ardında Hangi Sebepler Var?

İlk piyasaya sürüldüğünde, kullanıcılara ücretsiz bir ürün olarak sunulan Whatsapp, günümüzde 3 milyon kullanıcı tarafından aktif olarak kullanılıyor. Bu uygulamanın, kısa sürede başarı yakalamasının en temel sebebi, ortaya çıktığı dönemde ücretsiz olarak mesajlaşma hizmetinin yalnızca Blackberry telefonlarda sunulan BBM’de yer almasıydı. Whatsapp bu BlackBerry kullanıcılarına özel hizmeti, tüm kullanıcıların dilediği telefonda yararlanabileceği bir hizmete dönüştürdü. Böylece, SMS’lerin fatura tarifelerine ciddi oranda etkisinin bulunduğu bu dünyaya, ücretsiz ve sınırsız mesajlaşma fikri bir bomba gibi düşmüş oldu. Ancak elbette ki birçok girişimci gibi Koum da, kendini bu geliştirmelerle sınırlı tutmadı. Kısa bir süre sonra, görüntülü konuşma ve sesli mesaj özellikleri de Whatsapp’ın kolaylıklarla dolu dünyasına dahil edilmiş oldu. Uzunca bir süre mobil telefonlarda kullanımla sınırlı olan uygulama, Whatsapp kodunun taranarak tüm arayüzün ekrana aktarılabildiği Whatsapp Web geliştirmesiyle bu sınırı ortadan kaldırmayı başardı.

En Çok Tercih Edilen Whatsapp Özellikleri

Appstore’da fırtınalar estirdiği dönemden günümüze, Whatsapp’ın özellikleri arasında en çok tercih edilenlerden biri şüphesiz ki Whatsapp durum bilgisi. Özellikle uygulamanın popüler olduğu ilk dönemde, hazır olarak eklenebilen durum bilgileri, zaman içerisinde kişiselleştirilebilir hale geldi ve bir nevi kullanıcıların imzası olmayı başardı. Yararlarının yanı sıra, kimi zaman  kullanıcıyı oldukça zor durumlara sokan Whatsapp okundu bilgisi de, özellikle 2016’da gerçekleştirilen güncellemelerden sonra; kullanıcının gönderilen mesaja ne zaman ulaştığı ve mesajı ne zaman okuduğu gibi bilgileri detaylı olarak kullanıcılarına sunmaya başladı. Bu durum da, hem sosyal ilişkileri hem de iş ilişkilerini ciddi anlamda etkilemeyi başardı. Bu kritik özelliklerin yanı sıra, uygulamanın en fonksiyonel özelliklerinden biri de konum paylaşma. Kullanıcıların daha önce hiç gitmedikleri bir yere kolayca ulaşmasını sağlayan bu özellik, kullanıcıların mevcut konumlarını diğer bir kullanıcı ile paylaşmasını sağlıyor. Böylece, olası bir kaza ya da kayıp durumunda da oldukça önemli bir işlev kazanıyor. Mesajlaşmayı sevmeyen geniş çoğunluğun kalbini çelen Whatsapp sesli mesaj özelliği de, yine uygulamanın en çok sevilen özelliklerinden. Uygulamanın sağ alt bölümünde konumlanan tuşa basılı tutularak iletilebilen sesli mesajlar da tıpkı yazılı mesajlar gibi okundu (dinlendi) bilgisini kullanıcılar ile paylaşılıyor. Böylece, yolda yürürken ya da çok yoğun olduğunuz bir anda kolayca mesajınızı karşı tarafa iletebiliyorsunuz.

Biz her ne kadar onu mobil bir uygulama olarak tanısak da, Whatsapp kod tarama özelliği sayesinde bu uygulamayı masaüstü bilgisayarlarda kullanmak da mümkün. Kim bilir, belki de bu kullanışlı ve bir o kadar da çeşitli özellikleri sebebiyle Whatsapp bizler için kısa süre içerisinde vazgeçilmez hale geldi ve öyle de kalacakmış gibi görünüyor.

Markalaşan Girişimler: Whatsapp

Benzer İçerikler