Max Verstappen kimdir ? | Hollandalı Formula 1 Redbull Pilotu

Max Verstappen kimdir? | Hollandalı Formula 1 Redbull Pilotu F1 | Blog

Max Verstappen kimdir? | Hollandalı Formula 1 Redbull Pilotu F1 | Blog

Max Verstappen kimdir ? 

Max Verstappen 2019

   Max Verstappen kimdir, sorusuna tam ismi ile başlamak doğru olacaktır. Tam ismi Max Emilian Verstappen lakabı ise Uçan Hollandalı‘dır. 1997 yılı Belçika doğumludur. Max Verstappen, 2014 yılında, 17 yaşında F1 pilotu olmuştur. Buda demek oluyor ki, yaşıtları henüz ehliyet almaya çalışırken, o dünyanın en büyük yarış organizasyonunda yer alıyor. Çok küçük yaşından itibaren bir yarışçı olması için yetiştirilmiştir. Karting zamanından F1 serüvenine ulaşan harika bir hayat hikayesi. Küçük yaşlardan itibaren bir yarışçı olması için yetiştirilmesinde en büyük payı kendi gibi Formula 1 pilotu olan babası Jos Verstappen alıyor. Eski efsanevi Formula 1 pilotu olan Jos Verstappen, Max’in babasıdır. Şuan yani 2018 yılı için Aston Martin Redbull Racing takımında yarışmaktadır. Formula 1 pilot numarası 33’dür. Red Bull’da katıldığı ilk yarış olan 2016 İspanya Grand Prix‘ini kazanarak kariyerinin ilk yarış galibiyetini kazınırken, Formula 1 tarihinin yarış kazanan en genç pilotu ünvanına sahip olmuştur. Genç ve yetenekli Formula 1 pilotu Verstappen’in 2019 yılında da aynı takımda yarışacağı kesinleşmiştir. Peki şuana dek hangi takımlarda yarıştı ve kaç galibiyeti var?

Max Verstappen kariyeri

– 2014 yılı

   2014 yılında Max Verstappen, o zaman için Formula 1’de, 5-6 sıraları oynayan;  Scuderia Toro Rosso takımı ile F1 kariyerine başlamıştır. 2014 yılında özellikle 18 yaşından küçük olması ve ilk senesi olması nedeniyle test pilotu olarak görev almıştır. 2015 yılına dek test pilotluğu görevine devam etmiştir. Formula 1’de test pilotu olmazdan evvel Zandvoort Masters‘da, 1. olmuştur. Toro Rosso’da 2014 yılı için takım arkadaşı Carlos Sainz Jr.‘dir. 

– 2015 yılı

   Uçan Hollandalı lakaplı Max Verstappen; 2015 yılında da Scuderia Toro Rosso kokpitini terletmiştir. Test pilotluğunun ardından 18 yaşına adım atan genç Hollandalı, 2015 şampiyonası sezonu boyunca tam 19 Grand Prix‘e katılmış, 49 puan toplamış ve şampiyonayı 12. sırada bitirmiştir. Çaylaklık sezonu olarak adlandırılan ilk sezonda 12. sıralamayı alarak oldukça başarılı bir iş yapmıştır. Verstappen bu sene adından oldukça çok söz ettirmeyi başarmıştır.

– 2016 yılı

   Max Verstappen için bir dönüm noktası olmuştur. 2016 yılında, yılın ilk 4 GP’si olan; Avusturya GP, Bahreyn GP, Çin Gp, Rusya GP yarışlarında Scuderia Toro Rosso takımı ile Formula 1’e katılmıştır. Rusya GP’den sonra ki GP; İspanya GP‘sidir. Verstappen bu GP’de Aston Martin Redbull Racing‘e transfer olmuştur. 2016’da takımın ismi Redbull Racing‘dir. Verstappen kimdir sorusuna verilecek en güzel yanıt bu anda gerçekleşmiştir, çünkü: Max, Redbull ile katıldığı ilk yarış olan İspanya GP’de 1. olmuştur. Evet, bu sayede Formula 1 Tarihinin Yarış Kazanan En Genç Pilotu ünvanına sahip olmuştur. Bu ünvanı halen elinde bulundurmaktadır. Redbull Racing takımındaki takım arkadaşı Daniel Ricciardo ismidir. 2018’e kadar takım arkadaşı olarak devam etmiştir. 2019 yılında Daniel Ricciardo Redbull’dan ayrılacaktır. Verstappen bu sene 21 GP‘ye katılmış, 204 puan kazanmış ve şampiyonayı 5. sırada bitirmiştir.

– 2017 yılı

   Max Verstappen’in çaylaklığının bittiği sezondur. 2017 yılında da Aston Martin Redbull Racing ile Formula 1 hayatına devam etmiştir. Malezya ve Meksika Grand Prix‘lerinde 1. olmayı başarmıştır. Max bu sene boyunca totalde 20 yarışa katılmış, 168 puan toplamış ve şampiyonayı 6. sırada bitirmiştir. Takım arkadaşı Daniel Ricciardo olarak kalmıştır.

– 2018 yılı

   Max Verstappen’in gerçekten yıldızının parladığı yıl 2018 olmuştur. Henüz puan durumları netleşmemiştir, fakat 7 kez podyuma çıkmış ve Meksika GP’yi geçen sene olduğu gibi kazanmıştır. Meksika Grand Prix’ini 1. olarak tamamlayan Max Verstappen şampiyonada 5. sıradadır. Son Güncelleme: 31.10.2018 Max Verstappen 2019 yılında takım arkadaşı olan Daniel Ricciardo’ya veda edecek. 2019 şampiyonasında; Formula 1 Aston Martin Redbull Racing Tag Heuer takımının yeni pilotu Pierre Gasly olarak açıklandı.

İlgili yazılar:

Formula 1 Arabaları teknik özellikleri Nedir? F1 Araç Motor Fren

Formula 1 pistleri ve özellikleri | F1 Grand Prix GP pist özellik

Formula 1 Lastik özellikleri | F1 Lastik çeşitleri ve Detayları 2019

Max Verstappen kimdir? Blog

Popüler sorgular;

Max Verstappen kimdir Verstappen babası kimdir Formula 1  F1 Formula 1 takımlar Formula 1 araçları F1 arabaları Formula 1 Max Formula 1 Verstappen Uçan Hollandalı Uçan Hollandalı lakabı Redbull Redbull Racing Team Aston Martin Redbull Racing Tag Heuer 2019 Formula 1 takımlar Formula 1 yeni isimler Formula 1 Max hangi takımda Formula 1 Verstappen hangi takımda Formula 1 takım özellikleri Formula 1 yazıları F1 Blog

Max Verstappen kimdir ? | Hollandalı Formula 1 Redbull Pilotu

Benzer İçerikler