Melek Yatırımcı Nedir?

Tüm KOBİ’lerin ve KOBİ adaylarının sıklıkla aşina olduğu terimlerden biri olan “melek yatırımcı”, isminden de anlaşılacağı üzere zorlu bir yola adım atan girişimcilere, girişimlerini kurma ve geliştirme adımlarında destek olmayı hedefleyen oluşumlardır. Melek yatırımcıların işlevleri, mevcut iş ya da şirketlerden ziyade daha çok fikir geliştirme ya da iş kurma aşamasındaki girişimcilere hem maddi hem de manevi destek olarak hayat buluyor. Yani melek yatırımcınız, size sağlayacağı maddi desteğin yanı sıra danışmanlık, yatırımcı ağına erişim ya da potansiyel müşteri de sağlayabiliyor. Yaptığı yatırım miktarıyla doğru orantılı olarak girişimden hisse almayı tercih eden melek yatırımcılar, çoğunlukla birlikte çalışmayı düşündüğü girişimcilere bireysel destek ve danışmanlık da sunuyor.

Melek Yatırımcılar “Nelere” Yatırım Yapar?

“Tipik” melek yatırımcılar; 40-60 yaş arasında; gelirleri 100,000 TL’nin üzerinde ve net servetleri 1.000.000 TL’den fazla olan varlıklı kişilerdir. Sahip oldukları bu varlıkları, geleneksel ürünlerin yanı sıra daha alternatif ve yapıcı kanallara aktarmayı tercih ederler. İletişim yetenekleri kadar, kuvvetli ön görülere, yeniliğe açık bir vizyona ve stratejik bir düşünme yapısına sahip olmaları beklenir. Yani melek yatırımcılığın sağladığı finansal katkılar kadar, ek olarak sunacakları deneyim, iş ağı, girişimciye ne kadar vakit ayırabileceği ve danışmanlık kapasitesi de girişimciler için önem taşır. Özetle melek yatırımcılar girişimlerine hayattan beklentilerini, bilgilerini, iş ağlarını ve en son da sermayelerini dahil etmiş olurlar.

Melek yatırımcı için ucuz yatırım yapmaktan çok, yapılan yatırımın başarıyla ulaşması ve start-up projenin yükselmesi büyük önem taşır. Çok popüler olmuş şirketler, melek yatırımcıların ilgisi pek çekmez; çünkü bu şirketler çoktan sermaye fonlarının ilgisini üzerlerinde toplamışlardır. O nedenle melek yatırımcılar her zaman belirli bir miktarda risk alarak, biraz da deneyimlerinden yararlanarak yeni ve vizyoner fikirlerin peşinden gitmeye özen gösterirler. Bir girişime destek olmadan önce melek yatırımcıların aklında kimi temel sorular vardır:

Destek olmaya karar verdiğim bu projenin;

Büyüme eğilimi yüksek mi? Sürdürülebilirliği ve ölçeklenebilirliği var mı? Kaynağı olan fikir gerçekten orijinal mi? Şayet değilse giriş yapmak istediğinde diğer projelerden ayrışabilir mi? Ardındaki fikir yeterince inovatif ve güncel mi? Uluslararası pazarda gelişme şansı var mı?

Melek Yatırımcı Nasıl Bulunur?

İlk kez melek yatırımcı olan kişiler çoğunlukla daha önce melek yatırımcılık yapmış kişilerle ortaklık kurmayı tercih eder. Bu nedenle melek yatırımcı arayışlarınızı tek bir kaynakla sınırlandırmak yerine farklı alternatiflere göz atabilirsiniz. Girişimde bulunmak istediğiniz alanın genişliği ve fikrinizin orijinalliğine bağlı kalmakla birlikte melek yazılımcıların bazı olmazsa olmaz beklentileri de vardır:

Samimiyet & Dostluk

Fikrinizi iyi bir şekilde anlatabilmek ve en önemlisi kendinizi ‘dinletebilmek’ için en güçlü silahınız samimiyetiniz olacaktır. Kendinizi olduğunuzdan farklı göstermek yerine fikrinizin tüm aşamalarında yanınızda olacak ve size katkı sağlayacak “meleğinize” karşı dürüst ve gerçekçi olmak; sizi tutamayacağınız sözler altında kalmaktan kurtarır. Duygu ve fikirlerinizi karşı tarafa daha net iletmenizi sağlar. Bu nedenle görüşmelerinizde iş-finansman ekseninden çıkarak melek yatırımcınızla ortak ilgi alanları yakalamaya çalışın ve tüm iletişiminizi bu tip alternatif kanallardan sürdürmeye özen gösterin.

Profesyonellik & Vizyon

Tüm girişimciler için geçerli olan “1 dakika kuralı”, söz konusu melek yatırımcılar olduğunda da büyük bir etki yaratır. Bu nedenle melek yatırımcınızla tanıştığınızda elinizdeki tüm mevcut verileri en net ve pratik şekilde sunabilmek için web sitesi, kartvizit, kurumsal kimlik gibi size çok da fazla maliyet yaratmayacak adımları önceden atmak büyük önem taşır.  Diğer yandan melek yatırımcıların fikirler kadar ekibe de yatırım yaptıklarını biliyoruz. Bu nedenle yatırımcınızla iletişime geçmeden önce potansiyel ekibinizi kurmalı, tüm maliyetlerinizin belirlendiği bir iş planı oluşturmalı ve en önemlisi her zaman B planınızın olduğunu göstermelisiniz. Hiçbir yatırımcı, belirsiz planlara sahip olan ya da yapmak istediği işe hakim olmayan bir girişimci ile çalışmayı tercih etmez.

Zeka & Öngörü

Melek yatırımcıların girişimcilerde aradığı özelliklerden biri de girişimci adaylarının, girişimde bulunmak istedikleri alana hakim, yeni bir hizmet getirecek kadar müşterilerini iyi tanıyan, yani özetle ‘dersine iyi çalışmış’ olmalarıdır. Melek yatırımcıların gözünde iddialı bir aday olmak için ölçümlerin önemini kavramanız ve rakamların işaret ettiği sonuçlara kısa sürede ayak sağlayabilecek bir iş planına sahip olmanız gerekir. İşte bu noktada da öngörüleriniz devreye girer. Eğer araştırmanızı düzgün bir şekilde gerçekleştirdiyseniz öngörüleriniz kuvvetlenir ve bu öngörüler deneyiminizle birleşerek sizi melek yatırımcıların gözünde çok daha güvenilir bir aday haline getirir. Yatırımcınıza, işiniz konusunda ne kadar dikkatli, detaycı ve en önemlisi istekli olduğunuzu göstermeniz, onun güvenini kazanmanız adına hayati bir önem taşır.

Türkiye’de Melek Yatırımcılık Ağı ve İmkanlar

İlk kez 1981’de  finans profesörü William E. Wetzel tarafından ortaya atılan “melek yatırımcı” kavramı; Türkiye’de henüz yeni bir kavram olarak bilinse de özellikle 2016 yılında kazanılan ivme sonrasında önceki yıllara oranla çok daha popüler bir hale geldi. Gelin yakın dönem raporlarına hızlıca göz atalım:

2017 yılı ikinci çeyrek sonu itibarıyla BKS lisansı alan toplam melek yatırımcı sayısı 424’e ulaşırken başarıyla sonuçlanan yatırım anlaşması sayısı 22 olarak belirlendi. Bu anlaşmaların toplam bütçesi ise 1.83 milyon TL olarak kaydedildi. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı’nın hazırladığı  Bireysel Katılım Sermayesi Sistemi (BKS) ve Melek Yatırımcı Ağları hakkında 2017 yılı ikinci çeyrek raporuna göre; yatırım alan şirketlerin %93’ünü mikro işletmeler (10’dan az çalışanı olan), %7’sini ise küçük işletmeler (10-50 arası çalışanı olan) oluşturuyor.

Rapora göre yatırım başvurularının sektörlere göre dağılımı ise aşağıdaki şekilde:

%52 – Yazılım ve uygulama geliştirme %21 – E-ticaret %14 – Veri tabanı faaliyetleri %7 – Kanalizasyon, çöp ve atıkların toplanması vb. %3 – BYS elektrikli makine ve cihazların imalatı %3 – Bilimsel Ar-Ge faaliyetleri

Gelelim melek yatırımcılara ulaşabileceğiniz Melek Yatırımcı Ağı’na ne şekilde dahil olabileceğinize. Bu konuda atabileceğiniz ilk adım, melek yatırımcıları bir araya getiren Melek Yatırımcılar Derneği, Şirket Ortağım vb. internet sitelerinde görünürlüğünüzü artırmak olabilir. Bu tip web sitelerini ziyaret edip profil oluşturarak melek yatırımcıların dikkatini çekebilirsiniz. Sitelerde profil oluşturmanın yanı sıra sosyal medyanın gücünden yararlanarak fikir ve projenizi sunmak istediğiniz melek yatırımcılara direkt olarak Facebook ve Twitter hesaplarından ulaşma şansınızı da değerlendirmeyi ihmal etmemelisiniz. Son olarak dijitalden yana yüzünüz gülmüyorsa günümüzde yine oldukça popüler olan melek yatırımcı şirketlerinin kapısını çalmayı deneyebilirsiniz.

Melek Yatırımcı Nedir?

Benzer İçerikler