Mercedes-Benz’ in Tarihçesi ve Mercedes’in efsane oluşumu

Mercedes'in tarihçesi nasıldır diye merak edenler için bugün Mercedes' in tarihçesini anlatacağız

Mercedes Markasının Tarihçesi

Lüks araçlardan olan Mercedes' in tarihi gerçek manada ilgi çekicidir. Ülkemizde genel olarak kısalması kullanılmaktadır. Tam adı Mercedes-Benz' dir. 1926 yılında Karl Benz'in şiketi olan Benz & Cie birlikte Gottlieb Daimler şirketi olan Daimler Motoren Gesellschaft' ın ortaklaşa açtıkları bir firmadır. Almanya'nın Stuttgat' ta şehrinde meydana gelmiştir.Aslında Mercedes-Benzin tarihçesi daha eski tarihlere dayanmaktadır.

Merdeces'in ilk Var Oluş Hikayesi

Mercedes ilk oluşumu 1897 yılında Fransa'nın Nice kendinde başlamıştır. O dönemde Avusturya' nın Nice Başkonsolu olan Emil Jellinek bir araçı beğenerek Daimler fabrikasından satın alır.Emil Jellinek bu arabayı 2 yıl süre zarfında kullanır.Döneminde yarış arabası olarak kabul edilen 23 beygir gücüne sahip bir araç daha satın alır.Aldığı araca büyük kızının ismi olan Mercedes ismini verir. Emil Jellinek iş adamı ,tüccar ve finans piyasalarında adı geçen biridir.Araçlara olan ilgisiyle işini birleştirme fikri gelmiş aklına.Bunun üzerine Daimler'den 36 adet daha araç siparişi verir. Şiparişiyle birlikte araçların adının büyük kızının adı yani  'Merdeces' olması koşuluyla alacağını iletir.

Daimler istenen 36 adet aracı üretir ve teslimini gerçekleştirir .Jellinek 1899 ile 1901 arasında bu araçların tamamını satar. Bundan etkilenen Daimler, Jellinek ile bir anlaşma yaparak araçların adını Mercedes olarak değiştirir.

Mercedes ispanyolca konuşulan tüm ülkelerde çok sık kullanılan bir isimdir. Merdeces'in anlamı zerafet demektir.1902 yılında Daimler Mercedes isminin tescilini almıştır.

Otomotiv Büyüklerinden Mercedes

Mercedes günümüzde dünyanın dört bir yanına 5 farklı alanda otomobil üretmektedir.Gelişen teknolojiyi takip edip daha hızlı bir şekilde geniş bir kitleye yayılmayı istemektedir.

Mercedes-Benz Amblemi olan Yıldız'ın Tarihçesi

Yukarıda Daimeler' in 1902 yılında Mercedes adını resmi olarak alarak markalaştığından bahsetmiştik. Fakat kurucularından olan Gottlieb Daimler 1900 yılında öldüğünden dolayı bu markalaşmayı görememiştir.Çocukları babalarının motor üzerinde çalıştığı zamanlarda evin dört bir köşesini üç köşeli yıldızlar ile işaretleyip bir gün ürettiği motorların "havada,denizde ve karada" bu yıldızlar gibi parlayacağını söylemesi aklına gelir. Babalarının icatları ve babasının hatırasına çocukları Mercedes-Bezn'in  logosunun ilk temel adımlarını  üç köşeli yıldızı atmışlardır.

1909 yıllarında sadece logo olarak kullanmışlardır. 1910 yılında ise Mercedes marka olan araçların ön kısmında kullanmışlardır.1916 yılında ise yıldızın etrafına yuvarlak halka yerleştirilip Merdeces yazısı eklendi.1926 yılında ise savaş sonrası yaşanan sıkıntılardan dolayı DMG ve Benz & Cie birleşerek Mercedes-Benz kurmuşlardır.

Mercedes'in Efsane olmasının Başlangıç Hikayesi

İki rakip mucidin bir araya gelmesiyle oluşan Mercedes-Benzin ilk aracı "Daimler At Arabası"

Daimler At Arabası

Küçük içten yanmalı bir motora sahip bir araçtır.Bisikletten ilham alınarak üretilmiştir.İskeleti güçlendirilmiş ağaçtan olan bir binek aracıdır.Bu araç dünyanın ilk benzinli aracı ve ilk motorsikletidir.

Silindirler 1
Motor gücü: 0.5 beygir (0.4 kW)
Motor Hızı: 600 devir
En yüksek hız: 8 m/s

Motorlu El Arabası

Motor kullanılan ilk raylı araçtır.Yüksek hızlı çalışan araç 1887 yılında yazında test edilmiştir.
Silindirler 1
Motor gücü: 1.1 beygir (0.8 kW)
Motor Hızı: 650 devir
En yüksek hız: 12 m/s
Koltuklar: 4

Daimler karadan sonra hava aracı üreterek dünyanın ilk motorlu hava aracını üretmiştir.İlk uçuşunu 1888 yılının yazında gerçekleştirmiştir.

Silindirler: 1
Motor gücü: 2 beygir (1.5 kW)
Motor Hızı: 720 devir

Dört Tekerlekli Motosiklet

İlk defa kendi kendini kontrol eden dört tel tekerlekli aracı ürettiler.

Silindirler: V2
Motor gücü: 1.5 beygir (0.8 kW)
Motor Hızı: 700 devir
En yüksek hız: 11 m/s

Motorlu Yol Arabası

1887 yılında Cansnstatt'ta Bir halk festivalinde kullanıldı 1890 yılından itibaren v2 motor ile daha güçlü bir motor yapısana ulaştı.

Silindirler: V2
Motor gücü: 2 beygir (1.5 kW)
Motor Hızı: 620 devir
En yüksek hız: 12 m/s
Koltuklar: 10

Mercedes-Benz’ in Tarihçesi ve Mercedes’in efsane oluşumu

Benzer İçerikler