MINI Cooper Tarihçesi ve Geçmişten Günümüze Bir Başarı Hikayesi MİNİ

MINI Cooper Tarihçesi

Geçmişten Günümüze Bir Başarı Hikayesi MİNİ..

Dünyamızda kendi modasını, ve tarzını ortaya koyan ve mühendislik harikası ile piyasada rekabet süren MİNİ. Sir. Alec Issigonis tarafından ortalama 60 sene önce kendi kaleminden tasarlanan MİNİ: kraliyet ailesinden tut yoksul gençlere kadar herkesin gözüne ve zevkine uyum sağlıyordu. Çizgileriyle ve kendi tarzını oluşturan bir araba olmayı başarmıştır.

Sir Alec Issigonis veya Alexandros Arnoldos Konstantinos Isigonis adıyla da tanıya bileceğimiz gibi bir İngiliz değil. Issigonis, 1906 senesinde İzmirli Rum bir ailenin evladı olarak dünyaya gözlerini açıyor. 1920' li yıllarında İngiltere' ye göçen Issigonis, mühendislik eğitimi almaya başladıktan sonra otomobil tasarlamaya karar kılıyor. Tasarımlarında küçük bir ailenin sığabileceği ve ekonomik açıdan da güzel bir otomobil geliştiriyor. MINI ilk olarak "Austin Seven" ve "Morris Mini-minor" adlarıyla ortaya çıkıyor. Sonralarında "Austin Mini" adıyla bilinen otomobilin MINI adını alması 8 sene sürüyor. Tasarım ve çizgilerini korunarak pickup, vagon, van gibi birçok modeli üretilse de: 3 ve 5 kapılı modellerini vazgeçilmez bir yer alıyor. Ortalama olarak 40 sene boyunca ikonik çizgiler korunarak ve taşınarak üretilen MINI: BMW Grubu' nun değişikliğiyle günümüzdeki tasarımını aldı. 20. yüzyılın aracı yarışmasında Ford' un efsanevi T modelinden sonra ikici sıraya ulaşmayı başarmıştır.

MINI I [1959-1967]

İlk olarak 848 cclik hacimli bir motorla piyasaya sürülen otomobilin: 998, 1071 veya 1275 cclik hacimlerine sahip motorlarıyla da üretildiği gözlemleniyor. MINI tarzını ve çizgilerini adeta İngiltere' de insanların göz odağı oluyor. Düşünüldüğünde, MINI' nin ralliye ne kadar uygun bir otomobil olduğunu rahatlıkla anlıya bilirsiniz. Hafif, kısa kolay savrulmayan bir otomobil olarak ön planda yerini alıyor. Ralli tasarımında Issigonis' e en güçlü yardımı John Cooper yapıyor. Cooper, ralli için MINI' ye farklı düzenlemelerde yapıyor. Otomobil rallide başarılı olunca durdurulmaz hale geliyor ve hiç bir güç ralli için engel olamıyor. Araç toplamda 1 milyondan fazla satılıyor.

MINI II [1967-1970]

1967 senesinde İngiliz Otomobil Fuarı' nda sergilenmek üzeri çıkan serinin ikici otomobili olarak sadece 3 senede üretiliyor. 420.000 tane üretilen bu aracın: Yugoslavya, Portekiz, Malezya, Belçika, Yeni Zelanda gibi dünyamızın dört bir yerinden montajı yapılıyor. Otomobilin şu anda en rahat bulunabilen antika modeli olan MINI II ile bir eski modeli arasında en bariz fark dış görünüştür. MINI II aynı halde fiberglas malzemesi adında kullanılan ilk spor araçlarından bir tanesidir. Fiberglas malzemenin özelliği 1.3 litrelik motor seçeneğiyle kullanıma sunuluyordu ve yüksek hızlara rahat bir şekilde ulaşa biliyordu.

MINI III ve daha sonrası [1970-2000]

İlk olarak toplam 5,5 milyon adet üretilmiştir ve 7 nesildir. MINI III' den sonra otomobilin arka tarafı daha düzgün, ön tarafı ise ikonik tasarım çizgilere uygulanan küçük rotüşlarla gelişmeye devam ediyordur. Zamanla sadece coupe olarak üretilen MINI için 1.3 litreye sahip motorlar daha fazla seçiliyor. MINI' nin günümüze gelen modelleri arasında değişikliklere uğramayan yoktur denilebilecek kadar nadir ve azdır. Modern dönemin ikonu haline gelen otomobil, genellikle sevenleri tarafından üzerinde modifiye yapılabilmek için satın alınıyordu. MINI, 1994 senesinde BMW Grubu' na katılmıştır. Alman otomotiv devi radikal bir karar almak için eski tasarımını değiştirmeye karar aldılar ve MINI Hatch olarak isimlendirilen ikici olarak tasarımıyla sevenlerin karşısına çıkmış bulunmakta.

MINI Hatch [2000-2006]

BMW Grubu' nun ilk MINI tasarımı 2000' de sunuma çıktı. Yeni MINI: Ferrari ve McLaren gibi ünlü ve spor araçların imzası bulunan, Frank Stephenson tarafından tasarlanmıştır. Yeni MINI nereden geldiğini unutmamak için geçmişle bağını koparmayan ancak günümüze uygun çizgilerini de kaybetmeyen tasarımıyla oldukça beğeni topluyordu. Otomobil 2003 senesinde beyaz perdeye giren "İtalyan işi" film deki sahnelerde gözlerimizi kamaştırdı.

One, Cooper ve Cooper S isimli modeller tasarımında üretilen MINI de: 1.4 veya 1.6 litrelik motorları kullanılıyordu. CVT adına sahip Japonyalı üreticilerin daha çok seçtikleri 6 ileri otomatik şanzıman oldukça iyi ve düzgün çalışmasıyla beğeniliyordu. Ayrıca otomobilde 5 ileri veya 6 ileri manüel vites seçeneği sunuyor. BMW Grubu tarafından satın alınan MINI güvenlik önlemlerinide üst düzeye taşıdı. Otomobilde kilitlenme karşıtı frenleme sistemi yani ABS ve elektronik fren kuvveti dağıtım sistemi yani EBD gibi sistemler yer alıyor.

MINI Hatch Mark II [2006-2014]

Euro NCAP yani güvenlik testlerinde yolcu güvenliğinde 5 yıldız alan ilk MINI modeli olmayı başardı. Zıt renklerin tercih edilmesi tasarımda büyük far ve değişen ızgaralar bulunuyordu. İlk modele göre tasarımdaki en büyük farkı kaput üzerinde görebiliyoruz kaput üzerinden kaldırılan hava girişleri ve tasarım çizgileri oluşturuluyor. Arka taraf ise cam çizgisi ve bagaj kapısı daha belirgin bir görünüşle öne çıkıyor. One, Cooper ve Cooper S adlarıyla satışa sunulan otomobilin tüm modellerinde benzinli ve dizel seçenekleri bulundurmakta. Otomatik ve manüel 6 ileri 1 geri seçenekleriyle bizimle buluşan modelleri 1.4, 1.6 ve 2.0 litrelik motorları bulundurmakta.

MINI Hatch Mark III [2014-2019]

BMW 2 serisi ile aynı platformu paylaşılan üretilmeye başlanan model: tasarımdan çok modellerdeki güvenlik önlemleriyle ön planda yerini alıyor. Şehir içerisinde rahatça hareket ve sürüş edebilmesi ve gücünün arttırılabilmesi için boyutlarda ufaktan değişikliklere uğrasa bile MINI tarzından hiç ödün vermeden üretiliyor.

Tasarım Harikası MINI

Neredeyse bir önceki modelin tıpa tıp aynısı olan tasarımda sadece kaput ile tamponun birleştiği nokta biraz oval hale gelişmiş ve bir adet daha airbag girişi ekleniyor. Dairesel hatlar otomobilin kabindeki detaylardan vites topuzuna kadar tutun multimedia ekran, kadran, fanlar ve tuş takımlarında dairesel oval hatlara sahip görünüyor. Otomobilin tavanı, döşemeleri, çizgileri ve jantları dahil her şeyi ve yerini rengi ve dokusu değiştirilebiliyor. MINI' yi diğer araçlardan ayıran en belirgin önemli fark ise renk kombinasyonları sayesinde kişiye özel hale getire bilmenizdir.

Güvenlik ve Donanımı

MINI, 3 farklı donanım seviyesiyle karşımıza geçiyor. Bunlar: "Türkiye Paketi" "Pepper" ve "Chili" olarak isimlendiriliyor. Türkiye Paketinde: Yol bilgisayarı, velur paspaslar gibi konfor özellikleri sunuyor. Pepper paketi ise fazladan olarak: otomatik far kontrolü, otomatik klima, sportif deri direksiyon bulundurmakta. Chili paketi ise donanım olarak en güçlü seçeneği sunuyor. MINI' nin en dolu paket halinde içerisinde cruise kontrol, deri ve kumaş karışımı döşemeleri sportif koltuklar veya birçok ek özellik barındırıyor içerisinde. MINI' deki diğer güvenlik ve donanım özelliklerinde şunlar bulunuyor:

Elektrikli ayarlanır sürücü koltuğu,
Park kamerası,
Dinamik denge kontrolü [DSC],
Head-up Display,
Park yardımcısı [Park Asistanı],
ISOFIX.

Teknik Özellikleri

İlk yapılış amacı, ufak hacimli motorlarla yakıt tasarrufu sağlamak'idi ama MINI artık bir ikon haline geldi. MINI adında şarkılar yazılıyor T-shirtler basılıyordu, kullanıcı kulüpleri kuruluyordu. Artık MINI özgürlük gibi soyut kavramlara ifade edilmektedir. Bu nedenle insanların satın alma amacı değişiyor. Uzun yollar rahatlıkla ve konforlu şekilde gidilebilecek spor araçlar haline geliyor 2017 model MINI Cooper 1.5 ve 2.0 litrelik motorlara karşımıza sunuluyor. Benzin veya dizel yakıt seçenekleri bulunduran otomobilin 1255 km' ye varan menzili bulunduruyor.

MINI Clubman

MINI' nin çizgilerine dokunulmadan daha geniş ve daha konforlu bir araç için Clupman otomobili üretildi. MINI' nin en ferah seçeneklerinden biri ise Clupman' ın arka bagaj kapısı iki yana açılan ve çift kapı özelliği. Artık marka ile özdeşleşen altıgen ızgaralar ve diğer hava kanallarına dokunulmuyor. Ancak aracın arka farları dalgalı bir ışık yayıyor ve içe doğru yaklaştırıyor. 2017 model MINI Clupman' de sadece 1.5 litrelik maalesef sadece benzinli motor seçeneği sunuldu. 136 HP güç üretebilen bu motor otomatik şanzıman uyumlu ve hızlı bir şekilde yanıt ve hareket etmesini söylemekte fayda var.

MINI Countryman

MINI' nin iç ve dış tasarımındaki kalite ile dört çekerin gücü, engelleri rahatça aşan yapısının birleştirilmesi sonucunda Countryman modeli karşımıza çıkıyor. Büyütülmüş bir MINI Cooper havasındaki Countryman: çabuk hızlanması ve kontrollü bir sürüş keyfini de bizden eksik etmiyor. Yükseltilen koltuklar sayesinde yolu ve trafiği rahatlıkla takip edebilirsiniz. 2017 model MINI Countryman' de 2.0 litrelik BENZİNLİ motor ile kullanılıyor.

MINI Cooper Tarihçesi ve Geçmişten Günümüze Bir Başarı Hikayesi MİNİ

Benzer İçerikler