Mitsubishi 'nin Tarihçesi ve Rallide Başarısı

Mitsubishi Tarihi

Mitsubishi markasının tarihi Japonya ülkesinin tarihinden  etkilenmiştir. Markanın kurucusu Yataro iwasaki dir. O dönemde klanlıklar meşhurdur. Mitsubishi ise  Tosa klanına mensuptu. Bu klan Shikoku 'da Kochi şehrin deydi.

Markanın tarihçesi 1870 yıllarında karşımıza çıkmaktadır. Yataro iwasaki  mensup olduğu klanından 3 adet buharlı gemi sıralamasıyla ve kendi taşıma şirketini kurmasıyla başlamıştır. Yıllar İçinde Mitsubishi Shokai, Mitsukawa Shokai, Jokisen Kaisha , Yubin Kisen gibi isimlerle tanınarak ilerlemesine devam etmiştir.

Mitsubishi markası buharlı  posta gemisiyle Rusya'ya ve Çin’e  resmi olarak hizmet vermeye başlamıştır. fakat politik sebeplerden dolayı 1880 senelerinde Mitsubishi'nin aleyhine  işler gelişmeye başlamıştır .Döneminin hükumeti Mitsubishi 'ye rakip olan bir firmaya sponsor olmuştur. Bu sponsorluk işleminden sonra iki rakip firma neredeyse iflas durumuna gelmiştir.  Krizden dolayı döneminin hükumeti Mitsubishi ve rakibinin işlerine el koyarak ateşkes ilan etmiştir. Yıl 1885'te ise Yataro iwasaki ‘nin ölümünden dolayı rekabet tekrardan alevlenmiştir.Fakat bu sefer rakip firmanın karşısında kardeşi Yanosuke  vardır.

Detaylı Tarihi

1870 senesinde Mitsubishi kurulmuştur.

1914 senesinde kendisine 3 Elmas logosunu seçmiş ve tescil etmiştir.

1917 senesinde ilk otomobili olan "A"  modelini 1917 tarihinde üretmiştir.

1937 yılında ise ilk 4x4  olan PX33 modelinin prototipi askeri amaçlar için üretilmiştir.

1960 senesinde Mini araçların üretilmeye başlandığını olayı “Mitsubishi 500”  isimi altında “Minica” modeli üretime başlanmıştır. 1960 seneleri Mitsubishi'nin uluslararası ralli yarışları için üretmiş olduğu Colt  modelini otomotiv piyasasına sürerek ,gelecekteki amaçlarını ve vizyonunu geliştirdiği dönemdir.

1970 yılında motor sporlarında başarılar kazanmıştır. Üretilmiş olan Lancer  modeliyle Safari rallisinde başarılara imza atmıştır. 1970 seneleri markanın sunmuş olduğu araçlarda üstün teknolojik  yapısından ötürü dünyaya kendisini kanıtladığı dönemdir.

1980 yılında “Pajero” ve “Delica Wagon” modelleri tanıtıldı. Pajero  modeli lüks bir binek aracının konfora sahip 4 çeker off-road aracı piyasaya sürüldü. 1980 senelerinde Mitsubishi Motors markası giderek ürettiği modellerle tanınmaya başlamıştır. Bu senelerde üretmiş olduğu “Delica Wagon” ve “Lance” gibi gelişmiş bir çok  modeli otomotiv piyasasına  sürülmüş ve kullanıcıları tarafından ilgi görmüştür. Pajero Modeliyle Dakar rallisinde 7 kez üst üste toplamda ise 12 kez başarı elde etmiştir.

1990 senesinde markanın  kategorilerine göre araç dizisi oluşturulmuştur. Örneğin Mini otomobil Toppo  modeli, binek araçlarında ise Diamante , spor araçlarında GTO modelleri gibi birçok kategoriye ayrılmıştır. 1990  senesinde marka gelişen otomotiv piyasasının ihtiyaçlarını karşılayabilmek için birçok yeni modelini piyasaya sunulmuştur.

 2000 yılında ise “i”  serisini otomotiv pazarında sunmuş ve en iyi tasarım ödülüne layık  görülen ilk Mini tip aracı olmuştur. 40 yıldan fazladır uğraşmış olduğu elektrikli araç sektöründe  ilk adımını “i MiEV” modelli ile atmıştır.

Mitsubishi logosunun  anlamı

Mitsubishi ismi iki kelimeden oluşmaktadır bunlar Japoncada “Mitsu” kelimesi  “Üç” demek, “Bishi” kelimesi “Elmas” demektir.

Logonun ambleminin anlamı Samuray erdemidir. tasarımında ise Samuray armasından   esinlenilmiştir. Sorumluluğu, centilmenliği ve uyumlu simgelemektedir.

 

Mitsubishi 'nin Tarihçesi ve Rallide Başarısı

Benzer İçerikler