Nissan’ın Yeni Kompakt SUV’si Kicks

Nissan, geçtiğimiz yıllar içerisinde X-Trail, Qashqai ve Juke modelleri ile SUV türü araçlar arasındaki gücünü ispat etti. Geçtiğimiz günlerde ise yeni aracı Kicks ile gözleri üzerinde toplamayı tekrar başardı. Nissan’ın yeni teknolojiler ile donattığı ve etkileyici tasarımı ile ilgi odağı olan yeni aracını beraber inceleyelim.

Nissan, 1999 yılında Renault ve Mitsubishi ile ittifak kurdu. Resmi adı Renault Nissan Mitsubishi İttifakı olan iş birliği ile beğenilen teknolojiler markalar tarafından birbirlerine aktarılıyor. Peki, buna neden ihtiyaç duyuldu? Birinci ve en önemli neden olarak dizel motorları gösterebiliriz. Nissan ve Mitsubishi, büyük hacimli ve güçlü motorlar üretmeyi başarıyor ama iş, küçük hacimli ve özellikle de dizel motorlara gelince deyim yerindeyse çuvallıyorlardı. Bunun önüne geçmenin en kolay yolu ise Renault gibi bu işin uzmanı olan markalardan yardım almaktan geliyor. İttifak ile beraber Renault’un ünlü DCi motoru ortak kullanıma sürüldü. Nissan ise gelişmiş şasi teknolojisini paylaştı.

Kicks’e Yakından Bakalım

Kaynak

Nissan Kicks, 2017 Los Angeles Otomobil Fuarı’da duyuruldu. Ülkemizde satılacak modeller ile ilgili bilgiler henüz açıklanmadı. Dünya prömiyeri ile ilgili ise söylenebilecek çok söz mevcut. Öncelikle belirtmekte fayda var. Nissan Kicks 2018 model olarak karşımıza çıkacak. Yani bu sene içerisinde görebileceksiniz. Haziran ya da Temmuz aylarında ülkemize gelmesi bekleniyor. Nissan’ın Kicks ile benzer şekilde üç aracı var. Yazımızın başında da belirttiğiniz X-Trail, Qashqai ve Juke ile benzer özelliklere sahip. Aslında Kicks, Nissan Juke yerine üretildi ve bunun da çeşitli sebepleri bulunuyor. Nissan, Juke ile farklı bir tasarım ön görmüştü. Ülkemizde de çok sevilen tasarım biraz eskidi. Ayrıca büyük kardeşleri olan X-Trail ile Qashqai’den oldukça farklı bir tasarıma sahip olması nedeniyle bütünlükten uzaktı. Kicks ise tıpkı X-Trail ve Qashqai gibi kalkan formlu ızgara ile kaslı yapıyı birleştiriyor.

Nissan Kicks ile ilgili ulaşan bilgilerin kısıtlı olsa da, araç içerisinde Apple Car ve Android Car gibi uygulamalar ile entegre büyük bir multimedya ekranı bulunacağı kesinleşmiş durumda.

Kaynak

Resmi olarak duyurulan bilgiler arasında güçlü bir motor da yer alıyor. Nissan Kicks 1.6 litrelik benzinli seçeneği ile ön plana çıkacağa benziyor. Nissan Kicks özellikleri bakımından markanın diğer üyeleri gibi Japonya kökenli markalardan ayrılacağa benziyor. Henüz dizel motor duyurulmadığı için nasıl bir kombinasyon yapılacağını bilmiyoruz ama 1.6 litrelik benzinli motor ile CVT şanzıman sunulacak. Araç içerisinde tehlikeyi fark edebilen acil frenleme, yokuş kalkış sistemi, dijital klima gibi farklı teknolojik özellikler de bulunuyor. BOSE marka özel ses sistemlerinden bahsedilse de bunun opsiyon olacağı düşünülüyor. Araçta tahmin edebileceğiniz gibi ABS ve ESC standart olarak sunuluyor. Nissan Kicks fiyatlarının 19.000 ABD Doları gibi makul bir fiyattan başlayacağı düşünülüyor.

Kaynak

Aracın uzun uzun Juke yerine geldiğinden bahsettik ama Avrupa’da hangi isimle satılacağı henüz belli değil. Belki de bakarsınız Yeni Juke olarak tanıtılır. Bu şerhi düştükten sonra aracın performansına biraz daha değinelim. Araç ile ilgili duyurulan ilk motorun benzinli olması biraz hayal kırıklığı yarattı ve hemen akıllara “Acaba dizel motor olmayacak mı?” sorusunu getirdi. Açıkçası biz Nissan’ın böyle bir şey yapmayacağını düşünüyoruz. Çünkü ülkemizde daha çok dizel otomobiller tercih ediliyor. 1.6 litrelik benzinli motorun 4 silindiri bulunuyor ve 125 HP beygir gücü üretebiliyor. Kısacası elimizdeki veriler, güçlü bir motora ve şık bir tasarıma işaret etse de daha kesin konuşmak için biraz daha beklemekte fayda var.

Nissan’ın Yeni Kompakt SUV’si Kicks

Benzer İçerikler