Nissan 'nın Tarihçesi ve Başarılarla Dolu Tarihi

Nissan 'nın Tarihi

1910 senesinde Kenjiro Den, 2 iş ortağı ile beraber Kaishinsha Motorcar Work  ismi altında bir firma kurdu. Kurulan bu firmanın ilk ürettiği modelin ismi “DAT” dır. Firma modelini 1914'da senesinde üretmiştir. 1925 senesinde  firmanın adını 3 ortak DAT Motorcar CO. olarak değiştirmişlerdir. bundan sonraki senelerde birçok ortaklıklar sebebiyle adını değiştiren firma 1934 senesinde hepimizin bildiği Nissan ismini almıştır.

 Nissan markasının kurulduğu yer Japonya'nın Yokohoma  şehridir. Tarih 1962 yılını gösterdiğinde marka birçok farklı ülkelere otomotiv ihraç etmeye başlamıştır. 1966 senesinde ise Prince Motor Company  isimli şirket ile birleştirilmiştir. Bundan sonra Prince Motor Company isimli şirkete ait alt markaları olan Skyline ve Gloria,Nissan markası altında toplanmıştır.

1983 senesinde İspanya gibi birçok ülkede  Nissan markası otomobil üretimine başlamıştır. Sene 1989'da Nissan İnfiniti isimli yeni bir marka tanıtımı yapmış  ve bunu Amerika piyasasına sunmuştur. 1990 senesinde Nissan için işler pek iyi gitmez ve Fransız markası olan Renault ile bir anlaşma   imzaladılar. Bu anlaşma  sadece krizden kurtulmak için yapılan bir anlaşma değil aynı zamanda ilerleyebilmesi için yapılan 3 yıllık bir anlaşmadır. Anlaşmadan sonra 1993 senesinde Nissan'ın İngiltere'de üretmiş olduğu Micra  modeli yılın en iyi otomobil ödülü kazanmıştır. Üretilen Micra modeli 1991 senesinde Avustralya'ya ihraç edilmeye başlanmıştır.

Nissan markası üretim açısından adını yıllardır Avrupa'nın en iyi markası olarak yazdırmıştır. aynı zamanda Japonya'nın en büyük 2.ci otomobil üreticisidir.

Markanın Amblemi

Markanın amblemi Güneş ve dürüstlüktür. Daire içine yazılmış adı Japonya bayrağının beyaz zemin içindeki kırmızı noktayı ve güneşin doğmasını  simgelemektedir.

Üretim Tesisleri Hakkında

İlk olarak 4 ana merkezde   konuşlandırılan Nissan, Avrupa,  Kuzey Amerika, Japonya ve deniz aşırı ülkelerde  konumlandırılmıştır. 1962 senesinde Avrupa'ya otomobil ihracatı başlatmıştır. 1983 senesinde Vanette Cargo ve Terrano II  üretimlerini İspanya'da başlatmıştır. 1993 tarihinde Avrupa'da bulunan içilmesinin 60.cı yıl dönümünü kutlamıştır.

Nissan'ın 2016 yılındaki başarısı

Geçmiş olduğunuz tarihlerde ki gibi Nisan 2016 tarihinde dünyanın en iyi markaları arasında yer bulmuştur. Dünyanın önde gelen danışmanlık firmalarından olan Interbrand  tarafından gerçekleştirilen 100 en iyi marka listesine Nissan markası 5 kez adını yazdırmıştır. Geçtiğimiz yıllarda listede 49.cu olan marka 2016 senesinde 43.cü sıraya yükselerek dünyanın en hızlı büyüyen firmaları arasında 4.cü marka olmuştur.

2016 yılındaki başarısının sırrı

Yapılan bu listenin raporundaki açıklamaya göre  Nissan'ın listede hızlı bir şekilde ilerlemesinin sebebi dijital platform ve teknolojileri içeren vizyonudur. Ayrıca markanın müşterine  sarf etmiş olduğu yoğun çabadan dolayıdır.

Nissan 'nın Tarihçesi ve Başarılarla Dolu Tarihi

Benzer İçerikler