Ödemelerinizi Nasıl Planlamalısınız?

Kredi kartı borçları, ev kirası, yakıt giderleri… Liste uzayıp gidiyor, öyle değil mi? Onlarca gideriniz varken bazen gelir gider dengesini korumak zorlaşabiliyor, hatta içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor. Ödemelerinizi planlamak ve biriken ödemelerinizin stresini yaşamamak için uygulayabileceğiniz en etkili yöntemleri sizin için derledik.

Durum analizi ile işe başlayın

Ödemelerinizi planlamanın ilk adımı, durum analizi yapmaktan geçiyor. Öncelikle tüketim alışkanlıklarınızı gözden geçirmeli, harcamalarınızın kaynaklarını, yani yaptığınız gerekli ve gereksiz harcamaları tespit etmelisiniz. Böylece önünüzü daha net bir şekilde görebilir, oluşacak yeni ödemeleriniz için kendinize bir strateji belirleyebilirsiniz.

Ödemelerinizi öncelik listesine göre sıralayın

Borçlarınızı, ödemek istediğiniz sıraya göre listelemelisiniz. Bu konuda iki farklı görüş var. Bazı uzmanlar küçükten büyüğe doğru bir sıralama yapmanızı, böylece ödemelerinize ivme kazandırabileceğiniz görüşünü savunuyor. Bir diğer yaygın görüş ise ödemeniz gereken borçları faiz oranlarını dikkate alarak listelemeniz ve en yüksek faiz oranına sahip borçtan başlayarak bir ödeme planı oluşturmanız yönünde. İstikrarlı ya da kazançlı bir ödeme yöntemi… Seçim sizin!

Borçlarınızı tek bir bankada toplamayı düşünün

Farklı bankalarda bulunan borçlarınızı tek bankada birleştirmenin daha avantajlı olduğunu biliyor muydunuz? “Borç Transfer Kredisi” sunduğu düşük faiz oranlarının yanı sıra hangi bankaya, ne kadar borcunuz olduğunu düşünmeden ödeme yapmanıza olanak verir.

Ödemelerinizi takip edin

Günlük hayatın koşuşturmacasına kapıldığınızda borçlarınızın son ödeme tarihlerini takip etmek zorlaşabilir. Bunun için cep telefonunuza ya da bilgisayarınıza yükleyeceğiniz hatırlatıcı uygulamalar imdadınıza yetişecektir.

Tasarruf yapın

Zaruri olmayan harcamalarınızı kısıtlamak ya da ortadan kaldırmak, tasarruf yapmanızı sağlayacak ve ödemelerinize kolaylık katacaktır. Bunun dışında tasarruf yapmanın onlarca yolu var. Enerji tasarruflu elektronik eşyalar tercih etmek, indirimleri takip etmek, kullanmadığınız üyelikleri iptal etmek bunlardan sadece bazıları.

Gelirlerinizi artırın

Ödemelerinize hız kazandırmak için giderlerinizi azaltmanın yanı sıra gelirlerinizi artırmayı da düşünebilirsiniz. Biliyoruz, kulağa pek kolay gelmiyor ama imkânsız değil. İş yerinizde mesaiye kalmayı düşünebilir ya da tasarım, fotoğrafçılık, yazılım, yayıncılık gibi sektörlerdeki serbest çalışma fırsatlarından faydalanarak ek gelir yaratabilirsiniz.

Bunları da mutlaka dikkate alın:

Sabırlı olun ve planlı davranmaktan vazgeçmeyin. Borçlarınızı ödemek yerine onları yeni borçlarla kapatmak gibi anlık çözümler, uzun vadede olumsuz sonuçlarla karşılaşmanıza neden olabilir.

Borçlarınızı öderken mantıklı çözümler üretebilmek için önce kendinize, sonra borçlu olduğunuz kişi ve kurumlara karşı dürüst olun. Ödemekte sorun yaşadığınız borçlarınız için iletişim kurmak işinizi kolaylaştıracaktır.

Ödemelerinizi planlamanızı kolaylaştıracak etkili yöntemlerden biri de aylık gelir ve gider hedefleri oluşturmaktır. Hedeflerinize bağlı kaldığınızda borçlarınızdan kurtulduğunuzu, hatta birikim yapabildiğinizi fark edeceksiniz.

Bankanıza danışarak sağladıkları ödeme kolaylıkları hakkında bilgi alabilir, size uygun fırsatları değerlendirebilirsiniz.

Geleceğe daha güvenli adımlar atabilmek için bugünden başlayarak küçük bir acil durum fonu oluşturmayı da mutlaka düşünmelisiniz.

Ödemelerinizi Nasıl Planlamalısınız?

Benzer İçerikler