Opel 'in Tarihçesi ve Araç Devlerinin Geçmişi

Opel 'in Tarihi

Araç Devlerinin Geçmişi : Opel Astra, Vectra, Insignia, Corsa, Kadett ve başarılı bir çok araçları üreten Alman devi Opel 'in geçmişini sizinle tanıyacağız.

Almanya'da küçük bir kasadaki ahırda, 1862 senesinde Adam Opel tarafından can verilen marka, ilk olarak tekstil makinesi ve bisiklet üretmiş ama zaman ilerledikçe araç üretmeye de başlama kararı almıştır ve üretmeye başlamıştır. 100 seneyi aşan tarihinde el değiştirmenin de var olduğu bir çok badireye maaruz kalan marka, hala daha dünyanın en başarılı araç üreticileri arasında yer almaktadır.

Opel' in Kaza Sonuçu Satışı.

1900 senesinin başlarında farklı modeller ve iş birlikleri ile hızlıca ve istikrarlı şekilde yükselen Opel, 1911' de fabrikasında tahlilsiz şekilde çıkan yangın nedeniyle ciddi bir maddi kayıp yaşanmış. Peşi sıra gelen ekonomik sıkıntılar olayların tuzu biberi olmuş ve en sonunda dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden olan ABD merkezli General Motors tarafından Opel 'i satın alınmıştır. Uzun seneler Opel'i yönetimini yapan General Motors' da 2017 senesinde yaşadığı ekonomik sorunlardan dolayı markayı, Peugeot-Citroen Grubu'na satmıştır.

Farklı Taktikler.

Opel markanın ürettiği diğer arabalar gözden geçirildiğinde tarihsel olarak 2 farklı taktik izlendiği görebiliriz. 1980'li senesine kadar üretilen modellerin isimlerine bakıldığında zaman bu durum daha açık olarak gözlemleniyor. 1930' lu senesinden günümüze kadar yaptığı araçlar için ise latince kökenli yıldız ve şelale gibi daha nötr adları kullanmaya çalıştığı gözlenmiştir. Markanın iletişim taktiği gerçekleştirdiği bir başka önemli değişiklik sloganında da görüyoruz. Eskiden zamanlarda kullandığı ve keşif çağrısı yapan "Discover Opel" sloganı ile milyonlarca otomobil satan marka, şuanki zamanda da "Otomobilleri yaşıyoruz" anlamına gelen "Wir Leben Autos" sloganını kullanmakta.

Opel Kadett: Kuvvetli

Opel' in büyük ilgi çeken yapmasını sağlayan en önemli modeller arasında yer alır. Kadett ilk olarak 1930 senesinde üretildi. Uzun bir süre ara verilen model, 1962 senesinde tekrar üretilmeye başlanmıştır. Opel Kadett' in çıkışının altında İkinci Dünya Savaşı' nda çıkan ve büyük bir yıkım yaşayan Almanya' da şehir içerisinde ailelerinin rahatça seyahat edebilmesi fikri yaratıyor.  Opel Kadett o kadar çok ilgi ve sevgi görüştürmüştür. Satış rakamlarını ciddi şekilde oynatmıştır 1992 senesine kadar toplam 5 farklı jenerasyon halinde üretildi. Kadett, sonunda yerini daha modern bir seçenek olan Opel astra yerini bırakmıştır.

Vectra: Değişimi

1983 senesine geldiğimizde Opel Kadett' e göre hem daha konforlu hem daha spor bir araçtır. Vectra modelleri 2008 senesine kadar satılmaya devam etmiştir. Bugün dahi 2. el piyasasında hatırı sayılır bir fiyata sahip olan model 1.8 lt benzinli ve 2.0 lt dizel motorlarıyla çok sevilmiştir.

Astra: Teknolojisi

Kadett' in yerini oldukça hızlı dolduran Astra, genç ve yaşlı demenden bir çok tutkunlarının sevgisini daha çok görmeyi başardı. Kadett' in eski ve daha keskin hatlarından sıyrılan Astra modelleri: Hatchback sedan station wagon çeşitleri ile satışta yerini aldı.  Öyle ki geçmişten beri kullananlar kadar ilk defa marka ile tanışanlarda otomobili satın alma kararı aldılar. J ve K jenerasyonları ile şimdiki dünya zamanınada hitap eden Astra modern hatları ile satış konusunda yeterince başarılıdır. Opel Astra 2018 modeline gözden geçirdiğimiz zaman ise özellikle sedan kasa tipinin çok talep gördüğünü söylemek lazım. 2018 model Astra sedan : sesli komut direksiyon ısıtma direksiyon gibi farklı teknolojiler ile sunuluyor.

Opel Corsa Ufak

1980'li seneleri ile beraber Avrupa nüfusunun büyük bir kısmı kentlere göç etmiştir. Kalabalık şehirlerde yaşayan insanlar park sorunu gibi sorunlar yaşayan insanlar ufak araçlara ihtiyaç duyuyorlardı. Ufak araçlar beraberinde ufak motorlar üretmeye başladı. Bu ihtiyaca karşılık vermekte öne atılan Opel 1982 senesinden bu yana Corsa modelleri ile araç severlere sunuyorlar. Çimen yeşili Ege mavisi ve Kuantum grisi gibi farklı renkler ile sunulan Opel Corsa yedek parçalarının daha uygun fiyatlı olması ve 2. elinin rahat satılabilmesi nedeniyle çok sevilmiş.

2018 model Corsa ısıtmalı koltuk ve direksiyon geri görüş kamerası ve Android Auto gibi teknolojiye sahip gine sunuluyor.

Opel Insignia Hızlı

Opel 2008 senesine gelindiğinde efsanevi modeli Vectra 'nın üretimini durdurmaya karar almışlardır. Vectra dan çok daha konforlu yüksek hızlara çıkabilen ve modern çizgilere sahip olan Insignia modelleri 500 lt varan bagaj boyutu ile büyük ailelerin odak noktası olmayı başarmıştır.

1.6 lt benzinli 1.5 lt dizel motorları ile birlikte kablosuz telefon şarjı Bose ses sitemi ve anahtarsız çalıştırma bilme özellikleri sunuyor.

Mokka X Güçlü

Son senelerin yükselişte olan kasa tipi olan SUV pazarını ihmal etmek istemeyen Mokka X ile hayranlarını mutlu etmeyi başarıyor. Türkiye'de 2017 senesinde en çok satan SUV araçlarının arasına girmeyi başaran Mokka x 1.6 lt dizel motoru ile rağbet görmeye devam ediyor. Rekabetin yoğun oldugu bir zamanda Mokka X in başarı göstermesinin nedeni ise gerçekten hatıra değer konforlu olması idi. Geniş oturum pozisyonu ile yüksek kabin bagaj hacmi rahat koltukları teknolojiden geri kalmayan Mokka X markanın yüz akı olmayı başardı.

Multijet ve CDTI

Opel FİAT ile iş ortaklığına girdiği günden bu yana en verimli motorları üretiyorlar dizel motorlar. Multijet ve CDTI üretiliyor tıpkı Multijet motorları gibi düşük yakıt tasarrufu sahiptir. CDTI motorlar düşük hacimlerine rağmen hatıra değer tork değerleri ile göz dolduruyor. Tork konvertörü ile çalışan AT 6 Şanzıman ve CDTI motorların uyumu " Astra dizel otomatik " gibi tekerleme sebep oluyor.

İkinci dünya savaşı sırasında Naziler için üretim yapan Opel İngiltere deki kötü imajından zarar almamak için Britanya da VAUXHALL ismiyle satış yapıyor. VAUXHALL ile marka araçları neredeyse birebir aynıdır. Neredeyse diyoruz çünkü bildiğiniz gibi Birleşik Krallık ta direksiyonlar sağ tarafta konuşlandırılmakta. Opel ve VAUXHALL 'ın bir başka yönü ise logosudur.

Opel 'in Tarihçesi ve Araç Devlerinin Geçmişi

Benzer İçerikler