Otomobilinize Zarar Veren 6 Kötü Alışkanlık

Rutin kontrollerinizi yaptırmak, ara bakımları ihmal etmemek, emniyet kemerini yenilemek… Bunlar çoğunlukla filo yönetimi sürecinde her sürücünün ve filo yöneticisinin dikkat ettiği ve sıkça karşılaştığı önlemlerin belki de en popüler olanları. Ancak bir de su yüzüne çıkmamış ve günden güne arabanıza zarar verebilecek kimi sürücü alışkanlıkları mevcut. Bu alışkanlıklar hakkında bilgi sahibi olmak ve önlem almak, filonuzda yer alan araçların ömrünü uzatacağı gibi özellikle sürücülerinizin uzun vadede güvenliğini ve konforunu da destekliyor. Takviminizde yer eden araç bakım ve kontrol rutinlerine ek olarak, bu yaygın hatalara göz atın ve ek bir çaba göstermeden filonuzun gücüne güç katın…

Depodaki benzin miktarı aracınızın sonu olmasın

Yakıt tüketiminizi kontrol altına almak amacıyla deponuzu tamamen doldurmaktan kaçınıyor olabilirsiniz. Ancak söz konusu benzin olduğunda, fazlası kadar az tercih edilmesi de aracınıza zarar verebilir. Günümüz yakıt pompaları, benzin içerisinde “serinler”. Dolayısıyla normalden daha az miktarda benzin ile aracınızı çalıştırdığınızda, aracınızın hararet yapma olasılığı yükselir. Bunun yanı sıra yine aracın normalden daha fazla güç sarf etmesi, çok daha kısa sürede eskimesine neden olur. Bu nedenle deponuzun her daim hacminin en az 4’te biri kadar dolu olduğundan emin olun.

Aracınızı fazla yükle yormayın

Otomobiller farklı fonksiyonları kadar farklı ağırlıkları sebebiyle de tercih ediliyor. Üstelik tercih ettiğiniz araç, yapısal olarak dinamik bir performans göstermese de kendi tasarımı ve dengesi içerisinde bir sürüş kapasitesine sahip. Bu kapasiteyi tehdit eden ve aracınızın dengesini bozabilecek en büyük etken ise ona fazla yük bindirmek. Bagaj ya da kabin hacminiz ne denli geniş olursa olsun, ekleyeceğiniz her bir kilo, aracınızın süspansiyonunda gerginlik yaratacak, bağlantı ve aktarım elemanlarının işleyişinde aksaklık yaratacaktır. Fazlalıklarınızdan kurtulun ve yolda her daim kuş gibi olun.

Anlık hatalar canınızı sıkmasın

Aracınızı çalıştırırken de durdururken de mutlaka ani hareketlerden kaçınmalısınız. Biliyoruz, kimi zaman gaz pedalına “birazcık” fazla dokunmak hoş olsa da hızla gelen baskı hem fazla yakıt tüketimi hem de aşınan motor demek. Diğer yandan, aracınızın mevcut hızlanmasını göz önünde bulundurmadan kaldırmaya ya da durdurmaya çalışmak da aynı şekilde motor yapısına ciddi anlamda zarar verebilir. Bu nedenle hangisi olursa olsun, pedallara “iyi davranmaya” özen gösterin.

Motorunuzu dinleyin

Sürüşünüze başlamadan önce ilk adımınız, motorunuzu en az 1-2 dakika ısındırmak olsun. Aracınızı hızlı bir şekilde başlatıp o hafif çıtırdayan sesi duymak keyifli olsa da motorunuzun ısınması ve içerisinde yakıtının sirkülasyona başlaması için bu küçük molaya ihtiyacı var. Aniden yapılan hızlanma, bu sürecin tamamlanmaması ve özellikle motor iç yapısında kalıcı hasarların oluşması gibi problemlere yol açabilir.

Kırmızı ışık debriyajınız için küçük bir mola olsun

Eğer manuel vites bir araca sahipseniz ayağınızın sürekli olarak debriyajda olması, debriyaj balatasının aşınmasına neden olabilir. Özellikle trafikte beklerken ayağınızı debriyajda tutmak yerine, vitesi boşa alarak balataların aşınmasını önleyebilirsiniz.

Vites değişikliklerinde anlık geçişlerden kaçının

Aracınız tamamen durmadan ileri vitesten geri vitese ya da geri vitesten ileri vitese geçmeniz halinde otomobilinizin vites kutusuna zarar verme şansınız oldukça yüksek. Genellikle otomatik vitese sahip modellerde sıkça karşınıza çıkabilecek bu hatayı telafi etmekse oldukça kolay: Geri vitesten ileri vitese ya da ileri vitesten geri vitese geçmeden önce, aracın tamamen durduğundan emin olmanız yeterli!

Otomobilinize Zarar Veren 6 Kötü Alışkanlık

Benzer İçerikler