Otomobilinizin “Sürpriz” Masrafları

Periyodik bakımlar, trafik sigortası, taşıt vergileri derken otomobilinizin aylık ve yıllık masrafları çoğunlukla planladığınızdan çok daha fazla bir boyuta ulaşabilir. Araba masraflarınızı en düşük seviyede tutmak ve ekonomik bir yıl geçirmek için aracınızın sürpriz masraflarıyla tanışın ve önleminizi önceden alın!

Temizlik ve Bakım Masrafları

Yıl içerisinde yaptırmak zorunda olduğunuz genel bakım masrafları, aracınız için yapacağınız, kesin gözüyle bakılan en temel masraflardandır. Mevsim lastikleri, zorunlu araç bakımları gibi kesin masrafların yanı sıra, kötü kullanım sebebiyle ek masraflar çıkabilir. Aracı kapasitesi dışında hız ve performans anlamında zorlamak, uygun olmayan koşullarda kullanmak ya da hatalı benzin seçimi gibi küçük hatalar, uzun süreçte aracınıza kalıcı hasarlar yaratabilir ve bu tip hasarların maliyetleri çoğunlukla yüksek meblağlarda seyreder. Aracınızın kullanım ömrü bu küçük hataları minimuma indirmenizde yatıyor diyebiliriz. Aynı şekilde, motor temizliği vb. detaylı ve profesyonel yardıma ihtiyaç duyabileceğiniz işlemler dışında, temizlik ve bakım uygulamalarını kişisel olarak gerçekleştirerek hem zamandan tasarruf edebilir, hem de masraflarınızı düşük seviyeye taşıyabilirsiniz.

Yakıt Masrafları

Yakıt masrafları çoğunlukla öngörülebilir masraflardan biri olarak kabul edilir. Eğer ortalama bir kullanım periyodunuz varsa ve önceden hangi noktalara gideceğinizi biliyorsanız ne kadar yakıt tüketeceğinizi bilirsiniz. Ancak iş sebebiyle gelişebilen ani seyahatler mükemmel yakıt planınızı bozabilir. Bunun yanı sıra yanlış yakıt seçimi, aracın yüksek viteslerde kullanılması, bakımlarının zamanında yaptırılmaması, lastik basınçlarının yapılmaması, deponun fazla ya da az doldurulması, araçta her daim yük bulunması ve ani kalkış -duruşların yapılması gibi durumlar, aracınızın normalden daha fazla yakıt harcamasına sebep olur. Yakıt tüketiminizi düşürmek için bu tip detaylara dikkat edebilir ve gözle görülür bir fark yakalayabilirsiniz.

Otopark Masrafları

Her ne kadar ev ve iş yerinizde otopark masraflarına maruz kalmasanız da, işin rengi şehir dışı iş ziyaretlerinizde değişebiliyor. Daha önce hiç seyahat etmediğiniz bir şehirde kalıcı ve güvenli bir park yeri bulmak zor olduğundan, hele de aceleniz varsa herhangi bir otopark size bir altın madeni gibi görünebilir. Diğer açıdan talep ettiği ücretler bakımından bu tip otoparkların ya da park noktalarının gerçekten birer altın madeni olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu madenin gelir kaynağı siz olunca işler farklı bir hale bürünebiliyor. Bu tuzağa düşmemek ve otopark masraflarınızı minimuma düşürmek için seyahatlerinizi mümkün olduğunca önceden planlayın. Güvenli ve uygun fiyatlı olmaları sebebiyle aracınızı sokak aralarında yer alan otoparklardan ziyade, geniş kapasiteli otoparklara park edin. Bunlara ek olarak, toplantınızın gerçekleştiği noktaya yakın bir konaklama noktası seçerek toplantınıza yaya olarak ulaşabilir ve otomobilinizi gönül rahatlığıyla, üstelik ücretsiz olarak otelinizin otoparkına bırakabilirsiniz.

Otomobilinizin “Sürpriz” Masrafları

Benzer İçerikler