Otomobillerle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Sıfır ya da ikinci el otomobil satın almak/kiralamak kadar, sonraki süreçte otomobilinizin kapasitesini ve verimliliğini yüksek tutmanız büyük önem taşıyor. Bu verimlilik, onu kullanacağınız zaman dilimini genişletirken, yakıt tüketiminizi sınırlamanızı ya da azaltmanıza ciddi oranda yardımcı oluyor. Ancak bu konuyla ilgili, deyim yerindeyse, her ağızdan farklı bir ses çıkıyor… Sıkça duyduğunuz ipucu ya da öneriler gerçekten işe yarıyor mu? Yoksa çoğu mit gibi onlar da doğru bilinen yanlışlardan mı ibaret? Bu yazımızda sizler için en sık dile getirilen, “hatalı” ip uçlarını ele aldık.

“Aracınızı çalıştırdıktan sonra motoru birkaç dakika ısıtmanız gerekir”

Soğuk havalarda en sık dile getirilen ipucu… Ancak hayır, aslında bunu yapmanız faydadan çok zarara yol açıyor. Sıcak ya da soğuk hava fark etmiyor, günümüz araçları artık bu şekilde ısıtılmaya asla ihtiyaç duymuyor. Bu nedenle yalnızca boşuna benzin ve zaman harcamış oluyorsunuz. Aracınızı çalıştırdıktan maksimum 30 saniye sonra gaza basabilir, bu sayede yakıt tüketiminizi ve egzoz gazı emisyonunuzu düşük tutabilirsiniz.

“Direksiyon saat 2:10 pozisyonunda tutmalısınız”

Yanlış alarm… Bu da sık sık duyabileceğiniz ancak artık geçerliliği olmayan bir kural. Henüz hava yastıklarının geliştirilmediği bir dönemde, bu fikir kulağa son derece mantıklı gelse de, şimdilerde uygulandığında el parmaklarınıza zarar vermekten başka bir işe yaramayacaktır. Hava yastıklarınızın görevini başarıyla tamamlayabilmesi için direksiyon üzerinde ellerinizi saat 3 ve 9 yönünde korumanız gerekiyor.

“Premium yakıt güçlü otomobil demektir”

Üzülerek söylüyoruz: Birkaç lira fark ödeyerek alacağınız premium yakıtlar, aracınızın performansına herhangi bir katkıda bulunmayacak. Çünkü premium yakıtlar ne daha rafine ne de daha temiz. Üstelik standart yakıtlara göre çok daha az yanıcı. Bu tarz yakıtlar, özellikle yüksek kompresyonlu motora sahip araçlarda ön ateşleme sürecini sekteye uğratıyor. Çünkü yakıt, piston henüz hazır olmadan kıvılcımlanmaya başlıyor. Bu da pistonların zarar görmesine ve ses çıkartmasına sebep oluyor. Bu nedenle aracınız zorunlu kılmadığı sürece, premium yakıtları tercih etmemeye özen gösterin.

“Manuel otomobiller, benzin anlamında otomatik vitesli otomobillere göre daha ekonomiktir”

Otomatik vites araçların ilk çıktığı dönemde, bu durum geçerliliğini az da olsa sürdürse de, artık durum pek de böyle değil. Artık, otomatik vites araçlarda, motor ile şanzıman arasına yerleştirilen ve tork konvertörü adı verilen sistem sayesinde; bu araçlarda oluşan güç kaybı ve buna bağlı olarak baş gösteren fazla tüketim etkisi ortadan kaldırılmış oldu. Tork konvertörü hız ve güç kayıplarını aza indirmek, yüksek hızlarda motordan gelen gücü daha verimli kullanmak ve motorun yükünü azaltmak gibi birçok görevi üstlenerek otomatik vitesin yakıt tüketimindeki kötü ününü azaltmayı başardı bile!

“Olası bir kazada kurtarılabilmek için araç kapılarını kilitlememek gerekir”

Bir bakıma mantıklı gibi gelse de, durum tersten ele alındığında, kapalı kapılardansa açık kapıların kaza esnasında zarar görme, açılma ya da araçtan ayrılma potansiyeli daha yüksektir. Ayrıca kapıların kilitlenmemesi yalnızca kaza anlarında değil, normal sürüşte de tehlike oluşturabilir; özellikle yüksek hız yapan sürücüler ya da hırsızlık olayları gibi senaryolarda, açık kapılar hem sürücü hem de yolcular için tehdit oluşturur. Güvenliğinizi sağlamak için kapılarınızı kilitlemeyi sakın unutmayın

“Klima açık seyahat etmek, camlar açık seyahat etmekten daha ekonomiktir”

Sıcak havalarda seyahat etmek gittikçe zorlaşır, hele bir de aracınızı önceden park ettiyseniz, araca biner binmez o yoğun sıcağı hissetmeye başlarsınız. Kimileri bu esnada hemen klimaya davranır kimileri ise camlara… Peki hangisi daha ekonomik? Hem sedan hem de SUV araçlarda yapılan deneylerde, camı açık şekilde seyahat edenlerin, aynı yakıt miktarı ile daha uzun yol yapabildiği gözlenmiş. Uzmanlar tercihi yine de sürücü ve yolculara bıraksa da, yakıt ibrenizde tehlike çanları çalmaya başladıysa, durumu garantiye alıp camları açmanızı öneriyorlar.

Otomobillerle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Benzer İçerikler