Paniğe Mahal Yok: Kiralık Araçlarda Hatalı Yakıt Kullanımı ve Çözümleri

Motor yağı seçimi aracın ve motorun ömrünü direkt olarak etkileyen en önemli faktörlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Aracınızdan tam verim alabilmek içinse, yine araç model ve motor kapasitesine bağlı olarak doğru motor yağını kullanmanız gerekiyor. Bu anlamda en doğru seçimi nasıl yapacağınıza dair detayları, “Doğru Motor Yağını mı Kullanıyorsunuz?” başlıklı yazımızda bulabilirsiniz. Uzun dönem araç kiralamalarda, kimi zaman motor yağı ile ilgili yanlış seçimler de yapılabiliyor. Genellikle, kiralamaların ilk döneminde ya da sürücü değişikliklerinin olduğu dönemlerde gerçekleşen bu durum, sanılanın aksine dünyanın sonu değil!

Dizel Araca Benzin Konulursa Ne Olur?

Araç kiralama yapılan filoların büyük bir kısmı benzinli araçlardan oluşur. Bu nedenle sürücüler, depolarını doldururken, çoğunlukla benzine yönelmeye eğilimlidirler. Deponuzu doldurmak için benzin istasyonuna gittiğinizdeyse, motorin ve benzin pompalarının yan yana olduğunu görürsünüz. Aynı ebat, renk ve görünümde olan bu pompalar, sıklıkla sürücülerin bu karmaşıklığı yaşamasına neden olur. Dizel araca benzin konulması, benzinli araca dizel konulmasından çok daha sık karşımıza çıkar. Dizel arabaya benzin konulduğunda, aracın yakıt deposu ve tüm yakıt sisteminden, bu benzinin etkilerini tamamen kaldırmak oldukça zordur. Bu hata sonrası, pompa arızası ya da aşınmalar ortaya çıkabilir. Bu tarz sıkıntılar kendilerini uzun süreçte belli eder ve geri dönüşü genellikle çok zordur. Kimyasal karakterleri ve yakıtı kullanma biçimleri bakımından benzinli motor ve dizel motor, çok büyük farklara sahiptirler.

Hatalı Benzin Kullanımlarında Ne Yapmalısınız?

Eğer hatalı yakıt kullandığınızı hemen fark ederseniz, kontağı çevirmeyin ve kesinlikle motoru çalıştırmayın.

Benzin istasyonunda size yardımcı olabilecek, konuya hakim bir çalışana haber verin. Çalışanların -varsa- teknik alt yapılarını kullanarak, aracın motorunu çalıştırmadan, aracı güvenli bir yere taşıyın.

Aracı güvenli bir yere taşıdıktan sonra, hızlı bir şekilde araç kiralama şirketinizle iletişime geçerek durumu bildirin. Durumu bildirmemeniz halinde, hatanız içerisinde kasıt ya da dikkatsizlik aranabilir ve daha zor bir duruma düşebilirsiniz.

Ne oranda yanlış yakıt kullandığınızı, yine görevli yardımıyla hesaplayın ve kaydedin.

Benzin eklemeden önce, deponuzda ne kadar yakıt olduğunu hesaplayın ve yine kaydedin. Bu adımlar, durumu netleştirir ve sizi çözüme yaklaşmanız hususunda hızlandırır.

Hatalı yakıt kullanmamak için;

Yakıt istasyonunda bulunduğunuz süreçlerde her daim dikkatli ve sabırlı olun. Yakıt alırken asla acele etmeyin. Özellikle başka bir şehirdeyseniz ya da bilmediğiniz bir istasyondan dolum yapıyorsanız mutlaka çalışanlara danışarak depo dolum işlemini gerçekleştirin.

Bildiğiniz ve güvendiğiniz istasyonlardan dolum yapın. Böylece hatalı bir dolum olduğunda, hangi istasyon ile iletişime geçeceğinizi bilebilirsiniz.

Farklı yakıt türleri farklı pompa başlıklarına sahiptir. Dolum işlemini yapmadan önce pompa tutacağını kontrol ederek bu hatadan hızlıca dönebilirsiniz.

Kiraladığınız aracın yakıt deposu kapağını kontrol edin, bu bölmeden çoğunlukla aracın hangi tip yakıta ihtiyaç duyduğunu görebilirsiniz.

Paniğe Mahal Yok: Kiralık Araçlarda Hatalı Yakıt Kullanımı ve Çözümleri

Benzer İçerikler