Park Asistanı Nedir? Nasıl Çalışır?

Birçok sürücü için araba kullanmayı öğrenmekten daha zor olduğu söylenen araba park etme işlemi, hangi tüyolar tercih edilirse edilsin, kimi zaman en “başarılı” sürücüleri dahi çileden çıkartabiliyor. Çünkü aracınızı park edeceğiniz noktalar, yalnızca otoparklar ya da apartman önleri ile sınırlı değil. Yokuşta ya da zorlu hava koşullarında park etmeniz gereken durumlarda, standart bilgi ve yöntemlerin ötesinde, devreye tecrübe giriyor. Şehirde yaşayan ve genellikle aynı noktalara park eden çoğunluk içinse bu deneyim belirli noktalarda sınırlı kalabiliyor. Bunun yanı sıra, uzun süre yolu tıkayan araçlar, mevcut trafiği daha da çekilmez hale getirebiliyor ve stres seviyesi gittikçe yükseliyor.

Yıllar boyunca, sürücülerin en çok problem yaşadığı konu olma unvanını taşıyan “araba park etme” sorunsalını rafa kandırmaya ant içen “park asistanı” özelliği, işte bu geniş mi geniş talep sonucunda ortaya çıktı. Farklı araç modellerinde farklı kapsamlarda sunulan park asistanları, filonuzun daha pratik ve güvenli bir şekilde dolaşımda olması için aradığınız kurtarıcı olabilir. Hazırsanız, günümüzün en sevilen icatlarından park asistanıyla tanışma vakti.

Park Asistanı Nedir?

Kaynak

Park asistanı, özellikle ülkemizde yeni bir teknoloji olarak sunulsa da, global ölçekte sıklıkla kullanılan özelliklerden biri. İlk olarak 2012 yılında, Ford Ar-Ge araştırmaları kapsamında ortaya çıkan bu sistem, günümüzde de oldukça yaygın bir şekilde kullanılmakta. Park asistanı, temelde aracınızı belirli bir pozisyona getirerek park etmek istediğiniz noktaya sorunsuz bir şekilde konumlandırmanızı sağlıyor. Tamamen otomatik olarak ve sensörler yardımıyla çalışan sistem, arka planında sizin için tüm hesaplamaları yapan asistanınız yani bir yapay zeka tarafından yönetiliyor. Aracınızı dikey ya da paralel olarak en pratik şekilde park etmenize yardımcı olan bu asistan, sürüşe herhangi bir şekilde müdahalede bulunmuyor. Park asistanlarının çalışma sistemi tüm araçlarda aynı mantıkta sunulsa da, modeller özelinde ekstra özellikler eklenebiliyor. Sistem, sürücünün talebi doğrultusunda aktif hale geliyor ve park etme işlemi için uygun bir yer bulunduktan sonra otomatik olarak park işlemini aracın kendisi gerçekleştiriyor.

Park Asistanı Nasıl Çalışır?

Park asistanı sistemleri, daha önce de belirttiğimiz gibi birçok araçta aynı mantıkta sunuluyor ve tek tuşla harekete geçiyor. Sistemin temel prensibi olan aracın özel sensörleri, park edilmek istenen noktaya aracı en doğru şekilde yerleştirmek üzere görev yapıyor. Araç hızı 36 km/h’nin altına düştüğünde, park asistanı park yapılabilecek alanları araştırmaya başlıyor ve hız 30 km/h’nin altına düştüğünde, park asistanı kombine göstergedeki bir “P” sembolü ve bir yön okuyla uygun olan boşluğu işaret ediyor. Araç, genellikle kendi boyundan 80 cm ile 120 cm fazla olan boşlukları arıyor. İdeal park yeri bulunduktan sonra sistem, sürücüyü ekran aracılığı ile uyarıyor ve ekranda “park yeri algılandı” uyarısı beliriyor. Park işlemi için sistem sürücüyü ideal başlangıç noktasına yönlendirirken, sürücü geri vitese geçiyor. Geçişle birlikte artık sıra park asistanındadır, sürücü işlemin gerçekleşebilmesi için asistan liderliğinde gaz ve fren sistemlerini kontrol ederek en uygun park etme işleminin gerçekleştirilmesine yardımcı oluyor. Sistem ise sadece direksiyon dönme açısını belirliyor ve manevralarını otomatik olarak yapıyor. Bu sırada araçta bulunan geri görüş kamerası aktif hale gelerek ön konsolda bulunan ekrana aracın arkasındaki görüntü yansıtılıyor. Arkadaki araca belirli bir mesafe kaldığında, sistem sinyal sesi aracılığıyla uyarıyor ve sürücüden araca çarpmaması için fren yapması bekleniyor. Son olarak sürücü aracı ileri vitese alıyor ve ivmelenme yakalayarak aracın düzgün bir şekilde park etmesi sağlıyor. Park işlemi tamamlandığında, sürücü bu bilgiyi yine ekran üzerinden alabiliyor. Park süreci boyunca, herhangi bir problem yaşanması durumunda, sürücü duruma müdahale edebiliyor ve park sistemini devre dışı bırakabiliyor.

Park asistanı, günümüzde neredeyse tüm otomobillerde kullanıcılara standart olarak sunuluyor. Park asistanı bulunmayan araçlara, sonradan park asistanı eklenebilse de, bu durum araçlar için pek verimli olmuyor ve sürücüler çoğunlukla problem yaşıyor. Aksiliklerin yanı sıra, bu sistemlerin takılması ya da tamir edilmesi gibi süreçler hem uzun süreli hem de oldukça maliyetli olabiliyor. Bu nedenle, parkla ilgili sorunlarınız varsa ya da güvenlik anlamında kendinizi riske atmak istemiyorsanız mutlaka park asistanına sahip modelleri tercih etmelisiniz.

Park Asistanı Hangi Araçlarda Bulunuyor?

Park asistanlarına gönül rahatlığıyla güvenebileceğiniz, bu konuda en tecrübeli araç modelleri ise şu şekilde:

Volkswagen Golf 7, Volkswagen Passat, Volkswagen Jetta Toyota Corolla, Ford Focus, Mercedes C180, Mercedes A80 Hyundai ix35, Opel Insignia.

Park Asistanı Nedir? Nasıl Çalışır?

Benzer İçerikler