Periyodik Bakım Fiyatları Yeni Yılda Nasıl Olacak?

Aracın ve araç parçalarının belli bir ömrü vardır. Bu süre dolduğunda yeni bir parça ile değişim yapılması gerekir. Bunu görebilmek için de aracın bakımdan geçirilmesi şarttır. Otomobilin daha sağlıklı çalışması, güvenli olması ve ömrünün uzaması için belirli aralıklarla bakım ve kontrollerinin yapılması, bazı parçaların yenileriyle değiştirilmesi ve azalan sıvıların yenilenmesi gerekir.

Araç Bakımını Etkileyen FaktörlerAraçların motor tipine göre periyodik bakımları değişkenlik gösterir. Benzinli araçların 1 yıl veya her 15.000 km’de bir bakım yaptırmaları gerekir. Dizel araçlar ise 1 yıl veya 10.000 km’de bir periyodik bakım yaptırmalıdır. Benzinli ve dizel araçların periyodik bakımları yapılırken zamanla yıpranan ve değişmesi gereken parçalar değiştirilir. Aynı zamanda arabanın markası ve modeline göre de bakım aralıkları farklılaşır. Ancak genel olarak her 10.000 ve 15.000 km’de bir bakıma gidilmesi gerekir. Eğer bir yıl içinde araç bu kadar yol kat etmiyorsa araç sahibi 12 ayda bir aracını bakıma götürmelidir. Bakım yapılacak arabaların hangi yollarda, hangi amaçla ve nasıl kullanıldığı da önemli bir etkendir. Araba kullanıldığı yola göre hasar alacağı için sıkışık trafikte kullanılan, köy yolları gibi aşırı bozuk yollarda kullanılan ve otoban gibi hızlı ve uzun yolda kullanılan araçlar, bakım yapılırken farklılık gösterir.

Güvenli ve Uzun Süreli KullanımDönemsel periyodik bakımlarda her otomobilin; markasına, modeline, kilometresi ve yaşına bağlı olarak değişen kontroller yapılsa da standart olarak yapılması gereken adımlar da vardır. Daha uygun fiyat aralığında bulunan standart bakım kontrol ve değişimlerinin içerisinde; şase ve kaporta kontrolü, ön takım kontrolü, elektronik aksam kontrolü, lastik kontrolü, klima gaz basıncı kontrolü, far ayarı ve motor bakımı, motor yağı değişimi, hava filtresi değişimi, yakıt filtresi değişimi ve soğutma sıvısı kontrolleri bulunur. Bu kontrol ve bakımların en büyük amacı da ileride oluşacak olası hasarların önüne geçerek aracın güvenli ve daha uzun ömürlü olmasını sağlamaktır. Birçok önemli parça değişimi sağlayan ağır bakımda, otomobil ile fazla işçilik gerektiren şekilde uğraşılmasından dolayı araç bakım fiyatı artar. Bu kontrollerde çıkan sonuca göre de gerek duyulan değişimler servis tarafından yapılır. Rot ayarı kontrol ve rot ayarının yapılması, direksiyon kutusu kontrolü ve direksiyon bakımı, triger kayışı kontrolü ve gerekli olduğu takdirde değişimi, şanzıman kontrolü ile baskı balata kontrolü ve gerekli olduğu halde de değişimleri yetkili teknik servis tarafından sağlanır.

Fark Yaratan HizmetAraç bakım fiyatları her serviste farklı aralıklarda seyreder. Çeşitli sebeplerle aracını bakıma götüremeyen kişiler için ise Praticar, araçlara ilişkin tüm sorunları çözen bir uygulama olarak hizmet verir. Online platform olarak faaliyet gösteren Praticar, bu yönüyle araçlara ilişkin her türlü hasar tespiti, arızaların giderilmesi, periyodik bakımların yapılması gibi işlemleri tek bir hizmet altında toplar. Aracın bakım ve onarımı ile ilgili bu tür hizmetlere ek olarak özel şoför, oto kuaför ve lojistik hizmetleri de verir. Praticar’ın hizmetlerinin tümü Çelik Motor tarafından gerçekleşir. Sistem üzerinden talepte bulunulması halinde araçlar, öncelikle servise getirilir. Burada yapılan incelemelerin ardından servis hizmetlerinde ne tür işlemlerin yapılacağı kullanıcılara aktarılır. Bu tür araçlar için yetkili servislerde verilen araç bakım fiyatlarının yüksek olması, pek çok araç sahibini başka servislere yönlendirir. Praticar bu noktada kişilerin kendi yetkili servislerinden uygun fiyatlarla bakım ve onarım desteği almasını sağlar.

Avantajlı SeçeneklerAraç bakım fiyatları, yapılacak işlemlere göre ve aracın dizel ya da benzinli oluşuna göre farklılık gösterir. Araç periyodik bakım fiyatları yaklaşık 500 TL – 1000 TL aralığında seyrederken Praticar yetkili servisler ile çelik motor anlaşması olduğundan avantajlı indirimler sunar. Bu sayede aracının bakımını yaklaşık 400 TL civarındaki uygun fiyatlarla yapabilme şansı tanır ve birçok banka kartı üzerinden taksitle ödeme imkanı sağlar.

Ayrıca Çelik Motor bünyesinde bulunan Garenta firmasından araç kiralarken Praticar kullanıcısı olduğun için özel indirimler yapılır. Praticar, yetkili serviste yapılacak olan tüm işlemler için en doğru fiyatı alırken sunduğu hizmetler için ise herhangi bir ücret almaz. Praticar’ın sağladığı bu avantajlarda haberdar olmak için praticar.com’a üye olabilirsin! https://www.praticar.com/arac-periyodik-bakim-ve-onarim linkinden Periyodik Bakım için bilgi alıp, avantajlı hizmet fiyatlarından yararlanabilirsin.

Periyodik Bakım Fiyatları Yeni Yılda Nasıl Olacak?

Benzer İçerikler