Porsche' nin Tarihçesi ve Tarihi Spor Arabaların Öncüsü

Bugün Porsche' nin tarihçesini inceleyeceğiz. Porsche' nin tarihçesini geçmişten günümüze kadar olan her şeyiyle yazmaya çalıştık.İyi Okumalar.

Porsche' nin Tarihçesi

Otomobil diyarının en eskilerinden olan Porsche , Günümüz zamanının da en kaliteli ,en hızlı spor arabaları üreticisi olarak baş göstermektedir.

Tarih 1875 yılını gösterdiğinde 3 Eylül'de dünyaya gözlerine açan Ferdinand Porsche, eğitim hayatını meslek okulunda tamamladıktan sonra, babasının yanında çalışmaya başlar.Daha 25 yaşında olan Ferdinand'nın hazırlamış olduğu elektrikli ve benzinli motora sahip olan aracı ile bir anda büyük ün kazanır.Bu olay Porsche markasının tanınmasındaki ilk başlangıç olarak kabul görmektedir.

Ferdinand Porsche 48 yıl süre zarfı boyunca bir çok firmada çalışır.1948 yılın' da kendi adını taşıyan Porsche 356 'yı üretir ve araç pazarına sürer.1950 yılın' da ise seri üretimine başlanırken 30 Ocak 1951 tarihinde şirketin kurucusu olan Ferdinand Porsche yaşamını yitirir.

Porsche' nin 25. kurulum yıl dönemini tarih 1956 kutlarken bininci Porsche 356' nın üretimi yapılır.

Ferdinand Porsche markasını oğlu Ferry Porsche ile birlikte kurmuştur. Babasının vefatından sonra Ferry Porsche 1963 yılında üreteceği Porsche 911 ile büyük bir başarı elde edecektir.

Yıl 1965' e geldiğinde ise Cabrio tarzı olan araçlarda meydana gelebilecek güvenlik önlemlerine karşı "Güvenli Cabrioler" sloganlarıyla Porsche 911 Targa'nın tanımı yapılır.Güvenlik alanında diğer araçlara kıyasla daha güvenli olmasından ve ergonomi yapısından dolayı yüksek satış rakamlarına ulaşmıştır Porsche.

1970 yıllarında Porsche markasının tam anlamıyla başarıya ulaştığı yıl olarak sayılır.1970 yılın' da "Makkes Dünya Şampiyonası" nda 9 ayrı dalda birincilik alan Porsche başarısını tescillemiş ve en çok konuşulan arabalar arasında yerini almış olur.

Yıl 1974 petrol krizi başlar bunun üzerine Porsche egzoz turbo basınç regülatörüne sahip olan Porsche 911 Turbo modelini otomotiv piyasasına sunar.Gelecek yıl ise ilk tirtronik vites sistemli olan Porsche 911 Carrera tanıtımı yapılacaktır.

Porsche'nin Güvenliğe ve Doğaya  Verdiği Önem

1991 tarihinde dünyada artan güvenlik sorunundan ötürü hem sürücü hem de yolcu koltuğunda hava yastığını kullanan ilk marka olur Porsche. Bunlarla yetinmeyen Porsche fren ve ek güvenlik sistemlerinde de iyileştirme yaparken hız tutkusundan da ödün vermez.

2000' li yıllarda ise artık Porsche dünyanın örnek aldığı bir firmadır. Porsche sürücünün güvenliğini ve arzularını yerine getirirken dünyamızı da korumak için atık gaz üzerinde büyük çalışmalar yaparak , Avrupa ve Amerika araştırma firmalarından ödüller almıştır.

Porsche' nin bu doğa dostu araç üretme tutumunu bu alana önem veren müşterilerinde ilgisini çekmiş ve satışlarında büyük artışlar olmuştur.

Çift kişilik spor arabalarında öncülük eden Porsche, 2009 senesin' de Porsche Panamera modeliyle de 5 kapılı spor araba kavramına başka bir boyut katmıştır.

Porsche' nin Tarihçesi ve Tarihi Spor Arabaların Öncüsü

Benzer İçerikler