Reklamcıların Sunumlarını Baştan Onaylatır: Citroen

Fransa’nın her mevsim serin olan rüzgarını, dünyanın dört bir köşesindeki farklı iklimlerle buluşturan Citroen’in yolculuğu, André Citroen’in otomobil üretmek için atıldığı bu uzun soluklu macera ile başlar. İlk yılında kendi pazarında 10.000 araç satan Citroen, 1921 yılında  ilk aracı olan A Tipi’nin daha güçlü ve gelişmiş bir versiyonu olan B2’yi satışa çıkarır.

Kaynak

Daima bir adım önde olmayı ilke edinen marka, 1 yıl sonra ise yine Tip A esas alınarak tasarlanan Citroen 5HP isimli yeni aracını Paris Otomotiv Fuarı’nda meraklılarının beğenisine sunar. Aracın kalitesini ve gücünü sürücülere kanıtlamak üzere, bu araçlarla Sahra Çölü’nde geziye çıkılır. 17 Aralık 1922 ile 7 Mart 1923 tarihleri arasında devam eden bu test başarıya ulaşır.1924 yılına gelindiğindeyse, Citroen artık güven uyandıran, yenilikçi ve “sözünün eri” bir marka haline gelir, araç üretim kapasitesini ise 50.000’e yükseltir.

Önce Güven

Kaynak

Sürücülerinin gözü kapalı güvenebileceği birer otomobil yaratma arzusu taşıyan Citroen, 1924 yılında, tümüyle çelik kaportayla üretilen B12 modelini üretir. Kullanıcılarının zihninde yaratmak istedikleri güven duygusunu bu yeni modelle birlikte perçinlemek isteyen üreticiler, Croisière Noire seyahatini organize eder. Ekim 1924 – Haziran 1925 tarihleri arasında yapılan bu gezide, araç Colomb-Béchar’dan Capetown’a seyahat ederek Afrika kıtasını geçer. 1925 yılında ise marka, Citroën, bayileri için ilk onarım el kitabını bir yedek parça kataloğu ile birlikte yayımlar. İlk Amerika gezisinin ardından Fransa’ya dönen André Citroën, “yüzen motor” konseptini Citroen araçlarına uygulamak ister, böylece otomobillerin modernleşmesine bir kez daha katkıda bulunmuş olur.

İlklerin ve Yaratcılığın Markası

Citroën yalnızca araçlarında değil, araçlarını tanıttığı etkinliklerde de “ilk” olmayı hayal eder ve bunu neredeyse her denemesinde başarır. 1921’de, sürücülerin yollarını bulmalarına yardımcı olmak için özel yol işaretleri hazırlar ve bu işaretlerin üzerine marka ismini yerleştirir. İlk Sahra Çölü gezisinin ardından, 7. Paris Otomobil Fuarı’nın açılışına, bir uçağın gökyüzüne yazdığı “Citroën” yazısıyla damga vurur. 1925 – 1934 yılları arasında ise, Eiffell Kulesi’ne 30 m yükseklikte ışıklarla bezeli bir logo yerleştirilir. Bu reklamın yapımında 250,0000 ampul ve 600 km kablo kullanılır. Charles Lindbergh Atlantik’i uçakla geçerek karaya ulaştığındaysa, yolunu bu ışıklar sayesinde bulur. Bir yanda yarış otomobilleri ile Rally Şampiyonasını üst üste 8 kez kazanarak tarihe geçerken, diğer yanda Citroën 15 CV modeliyle Fransız hükümetinin resmi aracı olmanın gurur ve mutluluğunu yaşar. 1990 yılında ise bir kez daha teknolojideki öncü olduğunu kanıtlar, elektrikli modelleri C15 ve C25’i meraklılarına sunulur.

Yeniliğin peşinde, farklı dönemlerde Picasso’ya saygı niteliğinde üretilen Citroen Xsara Picasso da Citroen’in yaratıcı mirasında oldukça önemli bir yer tutar. Birçok sergi ve etkinliğe imza atan Citroen, tam da bu nedenle, bugün bile, yaratıcı bünyelerin vazgeçilmezlerinden biri olmaya devam ediyor ve operasyonel kiralama tercihlerinde bir kendini ifade ediş biçimi olarak ön sıralarda geliyor.

Reklamcıların Sunumlarını Baştan Onaylatır: Citroen

Benzer İçerikler