Renault 'un Tarihçesi ve Otomobillerin Dev Gelişimi

Otomobillerin Dev Gelişim Hikayeleri ve Renault

Sevilen ve çok satan Avrupa ve Türkiye 'nin otomobil markaların arasında olan Renault ‘un kurulduğu günden bu yana başından geçenleri sizler için yazdık.

Fransa ‘nın başkenti olan Parisde, 1877 yılında zengin bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Louis Renault çocukluğundan itibaren özgür ruhlu olarak yetişmiştir. Bazı kaynaklara göre çok küçük bir çocukken lokomotiflerden haberi olan ve onu görmek için uzun çabalar sarf edip istasyona gider. Yaşı ilerledikçe motorlara ve makinelere olan ilgisi ve merakı daha da artar. Gençlik zamanında biriktirdiği para ile aldığı araçlar üzerinde çalışır ama işler bir anda sarpa sarar ve kurduğu küçük atölye ile üretime geçer. Louis Renault satın aldığı araçlar üzerinde önemli geliştirmeler yapmaya başlar ve bugün şaft yada shaft dediğimiz mekanizmayı geliştirmiş bulunmaktadır. Şaft olmadan otomobil nasıl hareket eder ? diyebilirsiniz.

İlk araçlar genellikle zincir sistemi yada kayış sistemi ile motorun gücünü tekerleğe iletirdi. Louis Renault ise bugünküne çok benzer bir yöntem ile mile şaft ekler ve otomobili hareket ettirmeyi başarmıştır. Her İki Dünya Savaşında Fransız ordusu için parçalar üretse bile daha sonrasında Fransa ‘yı işgal eden Naziler ile iş birliği yapar. Savaştan sonra “vatan haini” ilan edilen Louis Renault tutuklanır ve hapishanedeyken kimliği bugün bile saptanamayan saldırganlar tarafından öldürülür.

Renault 12 Toros

Tarih 1969 senesinde ilk kez üretilmeye başlanan modeli günümüzde hale sokaklarda görülebiliyor. 2000 senesine kadar üretimine devam eden araç, Fransa dışında Türkiye gibi farklı ülkelerde de üretimi yapılmış ve dünyamızın farklı noktalarına gönderilmiştir. Tarih 1971 senesinde kurulan OYAK Renault Firması ‘nın ilk icraatlarından biri Renault 12 ‘nin üretilmesi olmuştur. Ülkemizde çok sevilen otomobile Toros ismi verilmiştir. Üretildiği seneler düşünüldüğünde bir çok eksiği olduğunu söyleyebiliriz. Tüketicileri de çoğunlukla bu durumdan şikayet ediyordu 200 bin kilometreden önce bozulmayan araç bulmak oldukça zordu. Kolay bozulmaması ve dengi olan araçlara göre daha az yakıt tüketimi nedeniyle “mekanik katır” adıyla da anılıyordu.

Renault 12 : TS, GTS ve TSW gibi farklı modellere sahip. Ülkemizde Toros isminin verildiğinden bahsetmiştik. Ford ve Dacia firmaları da aracın haklarını satın alarak farklı isimlerle satmışlardır aracı. Ford , Güney Amerika pazarı için Corcel adı altında satış yapmıştır ve oldukça başarılı kazanmıştır. Dacia ise 1310 ve 1410 markaları ile Romanya ‘nın adeta pazarını ele geçirmiştir.

Çift Kavrama EDC

Otomatik vites, ilk çıktığı dönemlerde çok fazla güç kaybına neden oluyordu. Bunun önüne geçebilmek için günümüzde bile çok farklı yollar deniyorlar ama en çok sevilen yöntemlerin ilkinde çift kavramalı otomatik şanzımanlar geliyor. Aslında iki adet manuel şanzımanın birbiri içerisine geçirilmesi şeklinde kısalta bileceğimiz bu donanımlar ile geçmişte sorun yaratan güç kaybının önüne geçilmiştir. Volkswagen ‘in kullandığı çift kavramalı otomatik şanzıman olan DSG kadar meşhur olmasa bile EDC ‘de Renault ‘un bir başka öne çıkan donanımı olmayı başarıyor.

Renault Megane Yıldız

Türkiye ‘de en çok rağbet gören ve satılan C sınıfı araçlara baktığımız zaman senelerdir Megane ‘in listede olduğunu göreceğiz. 1995 senesinden beri üretilmeye devam eden Renault Megane adeta firmanın yıldızı olarak biliniyor. Megane ‘in 4.jenerasyonunda hayalet ekran olarak isimlendirilen “ Head-up Display” yağmur sensörü ve ısıtmalı aynalar gibi teknoloji bulunduruyor içerisinde.

Renault Clio Küçük

Gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelerin bir çoğunluğu kent nüfusu kır nüfusunu geçiyor. Haliyle yaşam tarzı da değişiyor. Bu durumu erkenden idrak eden firmalardan Renault 1990 senesinden beri Clio ile trafiğin bol olduğu şehirlerde yaşayan insanların imdadına hızır gibi yetişiyor. İlk günden bu yana düşük enerji tüketimi makul fiyatı ve sorunsuz bir motor yapısıyla önümüze çıkıyor. Renault Clio konfordan ödün vermeyen yapısıyla göz dolduruyor. Elbette her araçta olduğu gibi Clio da çeşitli eleştirilere maruz kalıyor. Birçok tüketicinin ortaklaştığı nokta ise ses yalıtımı oluyor. İçinden Clio b segmenti ve bu gayet normal diyebilirsiniz ama bazı Clio modelleri gerçekten kabinde çok ses oluyor. Ancak Clio bu ilk 3 serisinde olan ses yalıtımı sorununu 2012 senesinde üretilen  4. jenerasyon Clio ile nispeten çözülmüşe benziyor. Otomobilin en sevilen versiyonu 1.5 lt dizel modeli oluyor.

Renault 'un Tarihçesi ve Otomobillerin Dev Gelişimi

Benzer İçerikler