Rot Balans ayarı nedir ? Yapılmaz ise ne olur?

Rot ayarı nedir ?

Rot ayarı , araba tekerleklerinin açıları ve uzaklıklarında farklılık olmaması durumudur. Rot ayarı yapılmış bir araçta tekerleklerinin açıları ve uzaklık mesefeleri aynıdır. Rot ayarı bozuk olan bir aracın sağa veya sola çekmesi söz konusudur. Rot ayarı yapılmayan bir arabada tekerleklerin açıları bozuk olduğundan dolayı tekerleklerde sürtünmeden dolayı oluşan eskime ve yıpranmalar söz konusudur aynı zamanda aracın güvenliğini ve kontrolunu olumsuz şekilde etkilemektedir. Rot ve balans ayarı aracın gidişini etkiliyen en büyük faktördür.

Rot ayarındaki bozukluk nasıl anlaşılır ?

Aracın rot ayarlarında bozukluk var ise araç yolda giderken sağa ve sola yalpama yapar.İleri derecede rot ayarı bozulan bir araç kendini savurabilir.Rot ayarının anlaşılmasındaki bir başka hususta direksiyon ve tekerleklerin doğrultusunda farklık olmasıdır ve kavşaklardan dönüş esnasında tekerleklerinden ses gelmesidir.Rot ayarı yapılmamış bir aracın tekerlek dişleri daha çabuk sıyrılır ve rot ayarı yapılmış bir araca kıyasla daha çabuk eskime gösterir.

Kısaca Anlatmak Gerekir İse;

  1. Düz yolda gidiyor iken aracın direksiyonunu bıraktığınızda sağa veya sola bir kayma var ise
  2. Otomobiliniz ile virajdan döner iken otomobilin tekerlerinden sesler çıkıyor ise
  3. Düz yolda gidiyor iken aracınızın ön lastik izleri ile arka lastık izlerinin üzerinden gitmiyor ise
  4. Otomobilinizin tekerlerini düz şekilde karşıya çevirdiğiniz halde otomobilinizin direksiyonu düz şekilde durmuyor ise

Rot ayarınızda sorun olabilir. Aracınızı göstermenizde fayda vardır.

Rot ayarı nasıl yapılır ?

Rot ayarı yapılmadan önce araç rot ayarının yapılacağı istayona yerleştirilir. Araçtaki sorunun rot ayarının bozukluğundan mı yoksa başka bir sebebten dolayı mı kaynaklandığı tespit edilir. Rot ayarında sorun var ise özel tasarlanmış bilgisayara bağlanarak araçın tekerleklerindeki derece bozuklukları ölçülür.Bu işlemlerden sonra rot işlemlerine başlanır , her iki tekerleğinde arası ve uzaklığı eşit olduğunda rot ayarı tamamlanmıştır.

Balans nedir ? Nasıl Anlaşılır ?

Balans kelime manası olarak ingilizce’de denge manasına gelmektedir.Araçta ise bu terim her tekerleğe eşit miktarda ağırlığın binmesidir.Balans ayarında sorun var ise tekerleklerde titreme hissedilir. Bu titreme yüksek hızda daha belirgin olmaktadır. Balans ayarı eğer ön tekerlekteyse sorunu ön tarafta, arka tekerlekteyse arka tarafta hissedilir.

Kısaca Anlatmak Gerekir İse;

  1. Yüksek hızla gittiğinizde aracın direksiyon simidinde bir titreme hissediyor iseniz
  2. Aynı şekilde yüksek hızla gidiyorsunuz fakat bu sefer titreme aracın arka tarafında ise

Balans ayarında sorun olabilir. Aracınızı gösterminizde fayda vardır. 

Not :  1.ci maddede olduğu gibi aracınızın direksiyon simidinde bir titreme hissediyorsanız aracın ön terkerlerindeki balans ayarında sorun vardır. 2.ci maddede gibi aracınızın arka tarafında bir titreme hissediyor iseniz buda aracınızın arka tekerleklerinde balasn ayarının sorunlu olduğunu göstermektedir.

Balans Ayarı nasıl yapılır ?

Balans ayarının yapıla bilmesi için aracın tüm tekerlekleri sökülür.Balans ayarının gerçekleştirileceği kısma bu tekerlekler yerleştirilir. Sonrasında lastik basınçlarının ve jantlarının normal olup olmadığına bakılır. Şayet herhangi bir bozukluk varsa gerekli olan düzeltme yapılır. Sonrasında bu cihazlarda tekerlekler döndürülür. Tekerleklerin dönüşü esnasında bilgisayara bağlı olan cihaz, balans ayarının bozukluk derecesini tespit eder. Ustalar tekerleklerin gerekli olan kısımlarına uygun olan ağırlıkları yerleştirirler ve balans ayarını tamamlarlar. Bu şekilde gerçekleştirilen balans ayarına dinamik balans ayarı denilir.

Rot Balans ayarı ne kadar sürede yapılması gerekir ?

Rot balans ayarı uzmanların tavsiyesine göre olumsuz şartlarda kullanıldıysa araç 5000 km’de bir yapılması uygundur. Normal şartlarda kullanılan bir araç için bu durum 5000 km ile 10000 km arasında yaptırılması idaeldir.

Rot Balans yapılmazsa ne olur ?

Rot ve Balans ayarlarını detaylı bir şekilde anlattık. Rot ve Balans ayarı aracınızın tekerlekleri ve direksiyonunuz arasındaki dengeyi kuran bir faktördür.

Bu ayarda sorun olduğunda sürüş konforunuz bozulur. Güvenliğiniz azalır ve kaza yapmaya el verişli bir arac kullanmış olursunuz. Bunların yanı sıra aracınızda bulunan Direksiyon aksamları , Süspansiyon , Araç rulmanlarınında ömrünü kısaltmasına ve erken eskimesine neden olur.

Ani frenlerde ise aracınız sağa veya sola yalpalayabilir.

Bunların dışında Aks kelepçelerinin , Jantların  ve Amötrisörlerin eskimesine neden olur.

Rot balans ayarı yapılmaz ise doğrudan bir etki yoktur aslında , bu ayar aracınızı yavaş yavaş eskitir. Yukarıda yazmış olduğumuz durumlar göz önüne alındığında rot ve balans ayarlarını sık sık kontrol ettirmek ve yazmış olduğumuz durumlar varmıdır diye kontrol etmek gerekir.

Rot Balans ayar fiyatları 2020 ne kadardır ?

Ortalama olarak rot balans ayarı’nın 2020 yılına ait fiyatı Sökme/Takma/Balans/Rot (4 Adet – Binek) 220 TL dir.

Rot Balans ayar fiyatları 2019 ne kadardı ?

Ortalama olarak rot balans ayarı’nın 2019 yılına ait fiyatı Sökme/Takma/Balans/Rot (4 Adet – Binek) 160 TL di.

Rot ve Balans Kelimesinin Kelime Kökeni Nedir ? 

Rot kelimesinin günümüzün verilerine dayanayak en eski tarihli kayıtı Özön, Türkçe-Yabancı Kelimeler Sözlüğü 1961 dir.Rot kelimesinin anlamı ise otomobilinin ön aksamında bulununan parçadır.

Rot kelimesinin kökenini biraz daha araştırdığımızda , İngilizce olan  " Rod "ve  Norsça olan "Roddu" karşımızı çıkmaktadır. İngilizce sözlükte bulunan Rod kelimesinin anlamı ise Çubuktur. Norsca sözlükte bulunan Roddu kelimesinin anlamı ise Çubuk , Sopa  gibi anlamlara gelmektedir.

Balans kelimesinin günümüzün verilerine dayanarak en eski tarihli kayıtı Balans makinesi "dengeleyici" [ m (1961) ] ,Balans ayarı "otomobil lastiğinin denge ayarı" [ m (1965)] dır.

Balans kelimesinin kökenini biraz daha incelediğimizde , Fransızca olana "Balance" Kelimesiyle karşılaşmaktayız. Fransızca olan Balance kelimesinin anlamı ise Terazi dir.

Rot Balans ayarı nedir ? Yapılmaz ise ne olur?

Benzer İçerikler