Ruhsata motor işletme 2018 | Yeni turbo maliyet izlenecek yollar

Ruhsata motor işletme 2018 | Yeni Turbo maliyet izlenecek yollar |

Ruhsata motor işletme nedir?

   Ruhsata motor işletme; Halihazırda kullanılan aracın üzerindeki motorun, aynı marka ve aynı veya daha üst model bir motor ile değiştirilmesi işlemidir. Örnek ile açıklayalım; BMW E36 kasa bir otomobiliniz var. Bu otomobilin markası ise 320i modeli. Otomobiliniz benzinli ve yine benzinli bir motor ile revize edip, bunu ruhsata işletmek istiyorsunuz. Bu mümkündür. Silindir sınırlaması yoktur. Benzinli motorlarda, güç ve silindir sayısına ilişkin bir sınırlama yoktur. Yalnızca %30 oranından daha fazla güç artışı oluyorsa, bunun için gerekli olan ve temin edilmesi gereken bazı evraklar vardır. Soru cevap kısmında detaylı olarak işlenmiştir. Örnek vermiş olduğumuz 320i modelinin motorunu, 328i motoru veya BMW E46 330i motoru olarak değiştirebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken tek nokta, kullanacağınız motorun, o motoru projelendirip takacağınız otomobilden yaşlı olmaması gerekir. 320i modeli aracınız 1996 model ise, 1994 yapımı bir motor kullanamazsınız. Kullanacağız motor, 1996 veya üzeri olmak zorundadır.

   Dizel motor ruhsata işletme olayı ise şu şekilde gerçekleşebilir; Proje çizdirip, yeni olarak takacağınız motorun gücü, eski motordan en fazla %50 oranında güçlü olabilir. %50 üzeri güç mevcut ise, bu projenin onayı kolayca alınamaz. Gerekli bazı evraklar ve testlere tabi tutulur. Burada atlanmaması gereken bir şey var; Projeyi tamamladınız, onaya sundunuz ve kabul edilmedi. Tüm emekler, harcanan zaman ve para boşa gitti demektir. Örnek olarak; Eski dizel motorunuz 100 Kw beygir gücüne sahip ve yeni takılacak olan dizel motor 150 Kw veya altında bir güce sahipse, bu proje sorunsuz şekilde kabul edilir. 150 Kw üzerinde bir güce sahipse, kabul edilmesi daha zor ve maliyetlidir. Ayrıca benzinli motorlarda olduğu gibi, takılacak dizel motorun, eski motordan daha eski bir üretim tarihi olmamalıdır. Şimdi ruhsata motor işletme olayını sıkça sorulan sorular üzerinden değerlendirelim ki, anlaşılır olsun.

Soru ve cevaplar

Başka bir markanın motoru ruhsata işletilebilir mi?

   Bu soru başlığının altında en çok sorulan soru “Tofaş‘a, BMW motoru takıp işletebilir miyim?” Bu kesinlikle mümkün değildir. Bir aracın motorunun değiştirilebilmesi ve işletilebilmesi için kesinlikle aynı marka veya aynı üretici tarafından imal edilmiş olması gerekmektedir. Buna örnek olarak, Mercedes‘in yeni modellerini örnek verebiliriz. Mercedes Benz markası yeni modellerinde kullandığı 1.6 litrelik motorları Renault‘dan alır. Eski bir Renault marka otomobile, Mercedes’te kullanılan bu motoru takabilirsiniz, çünkü üretici aynıdır. Aksi takdirde hiçbir şekilde ruhsata motor işletme için onay alınamaz.

Benzinli motorlarda %30 Kw üzeri güçte bir motor ruhsata işletilebilir mi?

   Benzinli motorlarda, %30 altında bir güce sahip yeni bir motorun ruhsata işletilebilmesi oldukça kolaydır. Proje çizdirilir, kabul görür, proje tamamlanır ve araç muayene girer. Ardından trafik tescil prosedürleri başlar. Bu yalnızca %30 ve altında olan yeni motorlar için geçerlidir ve ruhsata motor işletme olayı kolayca halledilir. %30 üzeri güçte ki yeni motorlar takılacağında ise, yürürlüğe göre şu ek belgeler gereklidir;

Egzoz emisyonu:70/220/AT veya 88/77/AT Araç dıĢ gürültüsü: 70/157/AT veya ECE-R 51 Motor gücü: 80/1269/AT Benzin Egzoz Dumanı: 72/306/AT

   Yönetmeliğe göre tip onay belgesi veya teknik servis raporu alınacaktır. Bu belgelerin alınması, projenin çizilmesi ve onay için takdim edilmesi gerekir. %30 veya altında bir güç değişimine oranla daha yüksek bir rakamla sonuçlanacaktır. Ruhsata motor işletme olayının sonuçlanacağı ise kesin değildir.

Dizel motorlarda %50 Kw üzeri güçte bir motor ruhsata işletilebilir mi?

   Dizel motorlarda, %50 veya altında bir güce sahip olan yeni bir motor ile tadilat edilmesi basit ve kabul görme ihtimali çok yüksektir. Aksi takdirde, %50 üzerinde bir güç artışı söz konusu ise, şu belgeler gereklidir;

Egzoz emisyonu:70/220/AT veya 88/77/AT Araç dıĢ gürültüsü: 70/157/AT veya ECE-R 51 Motor gücü: 80/1269/AT Dizel Egzoz Dumanı: 72/306/AT

Hurda kayıtlı otomobil yeni bir motorla trafiğe çıkarılabilir mi?

   Hurdaya çıkarılmış bir otomobil için yeni bir motor ile proje çizilmesi, onaya sunulması ve onay alması mümkün değildir. Daha önceden hurda kaydı alınmış bir araç, her ne olursa olsun yeniden trafiğe çıkarılamaz. Ruhsata motor işletme, 2018 yürütmeliğine göre bu şekilde mümkün değildir. İlerleyen zamanlarda bu kural değişir mi, meçhul.

Turbo takma maliyeti ve ruhsata işletmesi

   Benzinli motorlar için, turbonun ana kavramı, turboşarj uygulamasının nasıl yapılacağı, ne denli randıman vereceği, maliyeti vb. konuları işlediğimiz ayrı bir yazı bulunmakta. BURADAN inceleyebilirsiniz. Ruhsata işletme konusu, devlet için çok büyük bir fark yaratmıyor. İster turbo, ister süperşaj besleme kullanın, farketmez. Önemli olan motor gücünün ne denli artacağıdır. Benzinli motorlar için %30 ve dizel motorlar için %50’dir. Bu oranların üzerinde bir güç kazanımı sağlanacaksa, yukarıda verilen belgelerin alınması ve onaydan geçmesi şarttır. Aksi takdirde ruhsata işletilemez.

Hurda araçtan çıkma ikinci el  motor satın aldım ruhsata işletebilir miyim ?

   Bu mümkündür. Yalnız tadilatın gerçekleşebilmesi için bazı kuramlar vardır. Bu kuramlar doğru ve istenilen şekilde sağlandığı takdirde, tadilatın gerçekleşmesi mümkün olacaktır. Yapılması gerekenler şu şekilde;

Motorun çıkarılacağı hurda aracın markası sizin aracınız ile aynı olmalı, veya motor üretici firmalarının aynı olması şarttır. Üretici firmaların aynı olduğunun belgelendirilmesi halinde tadilat  için onay mümkün olacaktır. Motorun çıkarıldığı hurda aracın ve kullanılacak olan motorun üretildiği yıl, sizin aracınızın model yılına eşit yada daha yeni olmalıdır. Eğer ki, daha eski model motor ile işlem yapılacak ise, ilgili yıllar arasında aracın tip onay numarasının  değişmediği belgelendirilmelidir. Aksi takdirde onay alınmasının mümkünatı yoktur.

Hurdadan alınan motoru işletmek için hangi evraklar gerekir?

   Hurda araçtan çıkan motorun, kullanılacak araçtan daha yeni veya aynı yıl bir üretim ve aynı üretici tarafından üretilmiş olması gerekir. Peki, hurdadan alınan motoru işletmek için hangi evraklar gerekir?

Motorun montajlanacağı aracın ruhsat aslı gerekmektedir. Hurdadan alınan motorun, önceden takılı bulunduğu araca ait ruhsat fotokopisi gerekmektedir. Motor çıkma parça satıcısından alınması halinde; Bertaraf formu ve satış faturası gereklidir. Motor araç sahibinden alınması halinde; noter satışı evrakları gerekmektedir. Bu evrakların hepsi şarttır.

4 silindirli motorlu arabaya 6 silindirli motor işletilebilir mi?

   Benzinli motorlar için %30 Kw, dizel motorlar için %50 Kw güç sınırlandırması vardır. Aksi takdirde gerekli evrakları ve projenin kabulunun zor olduğunu yukarıdaki maddelerde belirttik. Tek gerekli kural budur. Turbo olmuş, silindir sayısı 8 olmuş, 10 olmuş, 12 olmuş, bu devlet için problem teşkil etmez. Silindir sınırlaması yoktur. Tek kural gücün artışı ile ilgilidir.

Yurt dışından motor getirip ruhsata işletebilir miyim?

   Kısmen de olsa uygulanabilir. Fakat, maliyeti buradan bir motor satın alıp işletmeniz ile neredeyse aynı hesaba dek gelecektir. Çünkü, gümrüğe bu motor için vergi ödemek zorundasınız. Kaçak yollarla getirip, burada projeye yansıtma imkanınız sıfırdır. Çünkü bu iş için devlet, gümrük vergi alındı makbuzu vb. evraklar ister.  Yurt dışından bir motor alıp, Türkiye’de ruhsata işletmek için gerekli evraklar şu şekildedir;

Gümrük vergi alındı makbuzu Gümrük beyannamesi Motorun geçmişte görmüş olduğu tüm satışların fatura fotokopisi Motorun montajının yapılacağı aracın ruhsatının aslı Motorun sökülmüş olduğu aracın ruhsat fotokopisi

Muayene de motor numarasının okunamaması

   Daha önceki yıllarda, vizeye giden aracın motor numarasının okunamaması hafif kusur olarak geçiyordu, fakat yeni düzenleme ile ağır kusur olarak nitelendiriliyor. Muayeneye giden aracın, motor numarasının okunur şekilde olması gerekiyor. Eğer okunamayacak şekilde silinmiş ise, doğrulama için gerekli evrakların sunulması gerekir. Araç tescil için emniyetin sitesini BURADAN ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: GOOGLE

Kaynak:

Ruhsata motor işletme 2018 | Yeni turbo maliyet izlenecek yollar

Benzer İçerikler