Seat’tan SUV Atağı: Seat Ateca

2017 yılı, birçok otomobil markası için SUV dünyasına giriş ya da bu dünyada kalıcı bir iz bırakmaya yönelik çabaların arttığı bir yıl oldu diyebiliriz. Seat modelleri için de durum aynı. Rekabetin her geçen gün artmasına karşın SUV model satışlarında yaşanan yükseliş birçok marka gibi Seat’i da harekete geçirdi. Seat; farklı, dinamik ve kullanıcı odaklı yeni bir SUV modeli ile aramıza döndü ve kulislerde sıkça “Seat Ateca ne zaman gelecek?” sorusunu duymaya başladık. Ona bu ünü bahşeden teknik özellikleri ve tasarımını yakından tanımaya hazırsanız, Seat Ateca ile tanışalım.

Sportif ve Keskin

SUV arazi aracı kategorisinde her iki özelliğinin de hakkını verecek şekilde tasarlanan Seat Ateca, teknik özellikleri kadar sportif tasarımıyla da dikkat çekiyor. Önden bakıldığında Seat Leon’u sıkça andırsa da, arka bölümlere doğru gidildikçe karakteristik çizgiler ön plana çıkıyor. Ön kısımda yer verilen Full LED teknolojisi, Ateca’nın keskin bakışlarını kusursuz hale getiriyor. Yollarda “Ben buradayım.” diyebilen bir SUV arayışında olanlar için bu keskin bakışlar yeter de artar bile. Tampon altında yer alan krom renkli destek ile daha sportif bir görünüm kazanan Ateca, geniş çamurluklar ve 19 inç’e kadar sunulan lastikleriyle de güçlü duruşunu destekliyor.

Kaynak

İçeride Her Şey Net

Kabine geldiğimizde işler daha da renkli hale geliyor. Seat, bu modelde diğerlerine oranla çok daha renkli bir konsol ve iç mekanla bizleri karşılıyor. Konsol bölümünde sürücü odaklı bir tasarım mevcut. 8 inç’lik bilgi-eğlence ekranına ek olarak klima düğmeleri, rahat okunabilir gösterge paneli ve ergonomik direksiyon simidi de bu fonksiyonel tasarım ile tam anlamıyla bütünleşiyor. Söz konusu teknoloji olduğunda da, iç tasarıma yansıyan fonksiyonellik etkisi kolayca hissediliyor. Bilgi-eğlence ekranından sağlanan çoklu bağlantı noktaları ve temassız şarj ünitesinin yanı sıra, her tipteki Apple ve Android cihazı ekranla uyumlu hale getirebilen Seat Ateka Full Link Teknolojisi de kabinde dikkat çekenlerden. 8 hoparlörlü ses sistemini daha da pratik hale getiren bluetooth bağlantı imkanıyla araç kabinini küçük bir parti salonuna dönüştüren Ateca, standart olarak sunulan yağmur, far ve refakatçi aydınlatma seçeneklerine ek olarak, 8 farklı renkte kullanılabilen ambiyans aydınlatma opsiyonu da sağlayarak parti için start veriyor. 510 litrelik bagaj hacmiyle sınıfının en iyi değerlerden birine sahip olan Seat Ateca; geniş, ergonomik ve zengin donanımlı bir kabin sunuyor.

Maksimum Güvenlik Paketi

Gelelim araç güvenlik sistemlerine.  Birçok araç için temel olan ABS, ESC, DSR, XDS gibi çekiş ve toparlayıcı paketler Seat Ateca’da standart olarak sunuluyor. Uzun yolculuklar ve zorlu sürüşlerde sürücüye destek olmak amacıyla sürekli gidiş sürenizi size söylüyor ve sesli uyarılarda bulunuyor. Ön Bölge Asistanı ile şehir içinde ani frenleme gereken yerlerde de sürücüye destek olan Ateca, kaza geçiren ve bilincini kaybeden sürücüler için ikincil çarpışma sistemini devreye sokarak ikinci bir kazayı önlüyor.

Seat Ateca Motor Seçenekleri: Güçlü ve Kararlı

Güçlü ancak bir o kadar da tasarruflu motor üniteleriyle karşımıza çıkan Seat Ateca’nın giriş motoru olan 1.0 litre hacmindeki ünitesi toplamda 115 beygir güç üretiyor. 10.5 saniyede 100 kilometre hıza çıkabilen ve 200 Nm tork sağlayan TSI’ın ortalama yakıtı sadece 5.2 lt. Modelin ikinci benzinli ünitesi olan 1.4 TSI motor, 150 beygir güç ve 250 Nm tork sağlarken, hızlanmasını 9.0 saniyede tamamlayabiliyor. Yakıt ortalaması ise 5.4 litre. Seat Ateca’nın 1.6 litrelik TDI üniteli dizel motoru ise 115 beygir gücünde ve 250 Nm tork sağlayabiliyor, hızlanmasını ise 10.5 saniyede tamamlıyor. Maksimum 184 km/h hıza ulaşabilen 1.6 TDI ünite, 150 beygir ve 190 beygir olmak üzere farklı güçlerde tercih edilebiliyor. Güçlü motor ünitelerine sahip Seat Ateca’nın geliştirilen 4WD sistemi ile arazide yüzünüzü güldürecek sonuçlar almanız mümkün. Yalnızca performansıyla değil; yakıt verileriyle de Seat Ateca favoriniz olmaya aday.

Seat’tan SUV Atağı: Seat Ateca

Benzer İçerikler