Seat 'ın Tarihçesi ve Tarihi Ortaklaşa Bir Başarı

Seat Markasının Tarihi

Seat markası 1950 yılında Fiat ve Instituto Nacional de industria  firmalarının ortaklaşa kurmuş olduğu bir markadır. Marka İspanya'nın en büyük araç üreticilerindendir. Seat'ın ilk ürettiği araç modellerinin isimleri Fiat markasının üretmiş olduğu modellerle benzerlik göstermektedir.  Örnek olarak Fiat Panda modeli ve Serhat Panda modeli gibi.

1953 yılında Seat markası   "1400" ismi altında ilk modelini üretmiştir. 1965   senesinde Kolombiya'ya modellerini ihraç etmeye başlamıştır.  1968 yılına geldiğimizde toplamda 1 milyon otomotiv üretmiştir. 1974 senesinde ise 2 milyon adet araç üretmiştir.

1981 senesinde ortaklıkla kurulan  Seat markasının ortaklarından olan Fiat   bu ortaktan ayrılmıştır. İspanya'nın en büyük üreticilerinden olmasına rağmen marka bir ortaklık ihtiyacında olduğunu hissetmiştir.  Bundan dolayıdır  ki 1982 senesinde Alman araç üreticisi olan Volkswagen ile ortaklık kurmuştur.

 Volkswagen anlaşmasından sonra aynı sene içerisinde ilk modeli Ronda ‘yı üretmeyi başarmıştır. Üretilen Ronda modeli  Fiat markasının Ritmo modeline benzerliğinden dolayı büyük Tartışmalara sebep olmuştur. Tartışmaları sonlandıran Seat markasının genel müdürü olan Juan Miguel Antonanzas basın toplantısı düzenleyerek iki aracı yan yana getirilerek farklılıklarını incelemiştir.

1984 senesinde Seat İbiza,  Volkswagen Polo temelini benimseyerek üretilmiştir. 1986 senesinde Volkswagen Seat'ın %51 lik  hissesini satın almıştır. Aynı senenin sonunda hisse bu oran %75 e yükselmiştir.

Sene 1990 ‘nı  gösterdiğinde Volkswagen %99.99 ‘luk  hisse sahibi olmuştur. Bu satın almalar dan sonra Toledo  modeli 1991 yılında üretilmiştir.

1995 tarihinde marka toplamda 10  milyon araç üretmiştir. 1996 tarihinde Alhambra,  1998'de ise yeni Toledo modelini,İbiza WRC ( ralliye yönelik) ve Cordobara WRC  modellerini duyurmuştur.

2002 senesinde Leon Cupra ve Cordoba  modellerini duyurmuştur. Bu sene içinde Volkswagen, Seat markasını Audi marka grubuna dahil etmiştir. Volkswagen marka  grubunda Bentley, Skoda ve Bugatti gibi markalar varken Audi ,Lamborghini ve Seat markaları Audi marka grubunun altındaydı.

Logosunun Anlamı

Volkswagen markas 1990 senesinde  hissenin %99.99 sahip olunca İspanyol araba yapımcısı olan Volkswagen , ilericilik ve dinamiği  temsil eden S harfini vermiştir.

Markanın Başarısı

2012 tarihinin sonlarında çıkan üçüncü nesil Seat Leon, İspanyol markasının en çok satış yapmış modelidir. toplamda 682,567 adet  satılan Leon modeli satış rekorları kırmıştır.

Markanın pazarlama ve satış yöneticisi yardımcısı olan Wayne Griffiths , Leon modeli için “ üçüncü nesil Leon, Seat markası için önemli 1 dönüm noktası olmuştur ve  markamızın değişiminde kilit önemli bir rol oynamıştır. Station Wagon versiyonunun yardımıyla da markamızın en çok satan modeli olmuş ve büyük bir ilerleme kaydetmenizi sağlamıştır” demiştir.

Station Wagon  versiyonu Leon modelinin satışlarının %30  nu kapsamaktadır. Şu anda otomotiv piyasasında bulunan Leon yelpazesine 3 kapılı sağlamlaştırılmış X-Perience  versiyonları da eklenmiştir. Cupra versiyonu ise güç artışı ile Seat markasının tarihindeki en güçlü modeli olmuştur.

Seat 'ın Tarihçesi ve Tarihi Ortaklaşa Bir Başarı

Benzer İçerikler