Şehirlerarası Yolculukta Dikkat Etmeniz Gereken Detaylar

İş sebebiyle yılın farklı dönemlerinde sık sık seyahat ediyorsanız uzun yola çıkmadan önce almanız gereken kimi önlemleri gözden geçirmeniz gerekebilir. Uzun yola hazırlıklı çıkmak, yalnızca güvenliğiniz için değil, aracınızın  ve yolculuk sonrası gerçekleştireceğiniz görüşmelerin sağlığı için de kritik önem taşır. Gelin, hem uzun yol öncesinde hem de yolculuk esnasında nelere dikkat etmelisiniz, bir göz atalım…

Uyku Olmadan Asla

Uyku her şeyin ilacı… Bu durum özellikle uzun yola çıkacaklar için oldukça önemli. Sağlıklı bir yolculuk geçirmek için ilk ve en temel kuralınız, sağlıklı ve derin bir uyku olmalı. Daha uzun uyumak ya da erken yatmak, size kaliteli bir uykudan ziyade uykusuzluk yaşatır. Bu nedenle yolculuk öncesi normal uyku rutininizin dışına çıkmamalı ve her zaman uyuduğunuz sürede uykunuzu tamamlamalısınız. Genellikle 7 saat, uyku ve dinlenme için ortalama süre olarak belirlense de kendi rutininizi gözden geçirmeyi ihmal etmeyin. Daha kısa ya da daha uzun uyuyorsanız bu süreye sadık kalmalısınız.

01.00 – 3.00 saatleri arasında seyahat etmemeye özen gösterin. Bu saatler, birçok insan için derin uykunun başlangıcı anlamına gelir. Bu saatler arasında vücut ısısı düşer ve ne kadar dinç olursanız olun zihniniz adım adım uykuyu çağırır. Uykusuz kalmanız halinde refleksleriniz ve motor becerileriniz en alt seviyeye düşer. Bu da gözleriniz kapanmasa da bile gelişecek herhangi bir durum halinde sağlıklı reaksiyon veremeyeceğiniz anlamına gelir. İşin özeti: Her an konsantre bir biçimde araç sürmek için sıkı bir uyku şart.

Hava Durumunu Kontrol Edin

Teknolojinin sınırsız imkanları sayesinde artık günlük sıcaklık değerlerinin yanı sıra saatlik ya da anlık hava durumu bilgilerine de akıllı cihazlar üzerinden çok rahat ulaşabiliyoruz. Seyahatiniz öncesinde, seyahat etmeyi planladığınız saatlere paralel olacak şekilde, geçeceğiniz ve varacağınız bölgelerin hava durumunu mutlaka gözden geçirin. Hava durumunun hızlı değişimi, gün içerisinde -özellikle bahar aylarında- sıkça yaşanır. Bir bölgede hava günlük güneşlik iken komşu bölgede karşınıza fırtına çıkabilir. Bu nedenle yola çıkmadan önce hava durumuna detaylı bir biçimde bakmanız, özellikle bir rotaya ilk kez gidiyorsanız kritik önem taşır. Hava durumuyla ilgili anlık bilgi veren radyo kanallarından, aracınızda varsa telematik sistemlerden ya da akıllı cihaz uygulamalarından yararlanabilirsiniz.

Mola Vermekten Çekinmeyin

İş seyahatleri esnasında, molalar genellikle lüks olarak görülür. Ancak molalar seyahatinizi ve sizi güvence altına alan önemli zaman dilimleridir. Zamanınız kısıtlı ve yolunuz ne kadar uzun olursa olsun, kısa da olsa mutlaka 2 saatte bir mola vermeye gayret edin. Yolculuğa çıkmadan önce mola noktalarınızı belirlemek de molalarınızı atlamamak için iyi bir yöntem olabilir. Uzun yolculuklar için 2 kısa ve 2 uzun mola vermek en verimli yöntemdir. Uzun molalarınızı yemek ve diğer ihtiyaçlarınız için kullanabilirsiniz. Söz yemekten açılmışken yolculuk esnasında çok yağlı yiyeceklerden ve kafein içeren içeceklerden uzak durmaya ve bol su içmeye özen gösterin. Kafein içeren içecekler, kalp atışınızı hızlandırırken konsantrasyonunuzu düşük bir seviyeye çekebilir.

Kısa ya da uzun, tüm molalarınızda aracınızdan çıkıp ufak bir tur atmayı ihmal etmeyin. Özellikle bacaklarınızdaki kan akışı için bu önemlidir. Molalarınız esnasında aracınızı kilitli tuttuğunuzdan emin olun ve profesyonel tesislerde mola vermeye özen gösterin.

Yakıt Hesaplamanızı Önceden Yapın

Uzun yola çıkmadan önce gideceğiniz rota kadar bu rota boyunca ne kadar benzine ihtiyaç duyacağınız da büyük önem taşıyor. Yolda kalmamak ve önleminizi almak için yolculuğunuzda ortalama ne kadar yakıt tüketeceğinizi mutlaka hesaplayın. Yolculuk esnasında her şey tahmin ettiğiniz doğrultuda ilerlemeyebilir. Bu nedenle özellikle otobanlara giriş yapmadan önce yakıt seviyenizi yeniden kontrol etmeniz gerekir. Seyahatiniz boyunca yakıt tazelemek için gaz göstergesinin E üzerinde oturmasını beklemeyin. Özellikle hiç bilmediğiniz bir yolda, bir sonraki benzin istasyonunun ne zaman karşınıza çıkacağını asla bilemeyebilirsiniz. Bu nedenle yakıt seviyenizi düzenli olarak kontrol edin ve son dakika önlemlerine muhtaç olmak durumunda kalmayın. Bu konuda akıllı cihaz uygulamalarından yararlanabilir ve hem yakıt tüketiminizi hesaplayıp hem de ne kadar yakıtınız kaldığını belirleyebilirsiniz.

Şehirlerarası Yolculukta Dikkat Etmeniz Gereken Detaylar

Benzer İçerikler