Sektörünüzde Nasıl Fark Yaratırsınız?

Günümüz dünyasında tüm sektörlerin ortak korkulu rüyası “aynılaşma”, bu sektörlere giriş yapacak taze girişimciler için de önemli bir korku unsuru. Özellikle piyasaya girişin kolaylaşması ve birçok ürün ya da hizmetin kolaylıkla taklit edilebiliyor olması bu durumu tetikliyor. Rakiplerin ve hizmetlerinin giderek birbirine benzediği bir atmosferde, markanızı ya da ürününüzü nasıl farklılaştıracağınız büyük önem taşıyor.

“Farklılaş ya da Öl”

Bu oldukça cesur cümle bize değil, ünlü yazar Jack Trout’a ait. Yaklaşık 16 yıl önce yazdığı kitabında “konumlandırma stratejisi” kavramını ele alan Trout, markaların hizmet verdikleri ya da vermek istedikleri bir sektörde nasıl farklılaşabileceğine dikkat çekiyor. “Bir şirketin veya markanın kendine nerede olduğunu ve nerede olmak istediğini sorması” ilkesinden yola çıkarak kurgulanan bu kavram, şirketinizin hedeflediğiniz pazarda ne durumda olduğu ya da olabileceği ve bu atmosferde nasıl farklılaşabileceğini belirlemenize yarıyor.

Büyük Resmi Görmek

Şirketinize farklı bir konum sağlayacak ilk adım, bulunduğunuz ya da hedeflediğiniz sektördeki boşlukları görebilmek ve değerlendirebilmek olacak. Bunun için de tek yapmanız gereken rakiplerinizi çok iyi tanımak, onları tanıdığınız taktirde kendiniz için geniş bir çerçeve yaratabilir ve bu çerçevedeki boşluklara odaklanabilirsiniz. Kimsenin başarmadığı ya da atmaya cesaret edemediği adımları keşfetmeniz ancak bu şekilde mümkün hale gelebilecek.

Felsefenizi Keşfedin

Piyasayı algıladıktan sonra farklılaştırma için ikinci adımınız bu tablodaki boşluklara uyacak bir fikir üretmek olacak. Bu fikri, yalnızca hizmet ya da ürününüzü sunmak amaçlı değil, aynı zamanda bu hizmet ya da ürünün felsefesini yansıtacak bir görüş olarak tasarlamalısınız.  Burada asıl amacınız sizi farklı kılacak noktayı bulmak; fiyat, çalışma modeli, müşteriyle olan ilişkiniz ya da ürünü pazarlama biçiminiz. Bu noktalardan bir ya da birkaçı sizi rakiplerinizden farklı kılmalı.

Fikrinize Sarılın

Nihayet “o” fikri buldunuz. Şimdi sıra onu nasıl hayata geçireceğiniz ve en önemlisi başkalarına nasıl anlatacağınız. Fikriniz üzerine çalışıp ikna olduktan sonra, hem çevrenizi hem de tüketicinizi ikna etmek durumundasınız. Bu nedenle de onu çok iyi savunabiliyor olmanız gerekli. Gelebilecek tüm sorulara karşı hazırlıklı olmanız gerekiyor ve tabii biraz da ikna kabiliyeti… Bu aşamada da, girişimci ruhunuz size destek verecektir.

Sıra Geldi Pazarlamaya

İkna aşamasını tamamladıktan sonra artık fikrinizi herkesin duyması için, onu pazarlama dünyasının kaotik atmosferine bırakma zamanıdır. Bu kaotik atmosferde de  tıpkı sektörde farklılık yarattığınız gibi, iletişim dilinizde de farklı olmalısınız. Karmaşıklığa mahal vermeden, hizmet ya da ürününüzü en etkili ne şekilde ve hangi kanallarda tanıtabileceğinizi belirleyin ve harekete geçin.

Son olarak farklılaşma gurusu Jack Trout’un kaleme aldığı kitabından birkaç öneriyi paylaşalım;

İlk olmaya özen gösterin, bu size ilk dakikadan itibaren liderlik bahşedecek. Markanızı ortaya koyarken, sahiplenebileceğiniz yani yetkin olduğunuz nitelikleri tercih edin. Sektörünüzle ilgili araştırma yapmayı devamlı bir alışkanlık haline getirin ve uzmanlaşmaya odaklanın. Hizmet ya da ürününüze özel nitelikler yükleyin, onlara hikayeler bahşedin. Markanız için bir tarih yaratın ve bu tarihi her şekilde kullanın. Tüketici nezdinde her zaman ilk tercih olma hedefi koyun ve bu hedefi koruyun.

Sektörünüzde Nasıl Fark Yaratırsınız?

Benzer İçerikler