Sıcak Havalarda Yolculuğun İncelikleri

Birçokları için yaz mevsimi tatil anlamına gelse de,kimileri için de aynı mevsim dönemi bol bol iş seyahati demek. Uzun mesafeler boyunca araç kullanmanın yarattığı tüm zorluklara, yaz mevsimler ile birlikte daha da fazlası ekleniyor… Peki yaz mevsiminde araç kullanırken nelere dikkat etmelisiniz? Uzun yola çıkmadan önce yanınıza mutlaka almanız gereken şeyler neler? Bu ve bunun gibi birçok sorunun cevabını alabileceğiniz ipuçlarına göz atın ve sıcak havalarda uzun yolculukları kolay atmanın inceliklerini öğrenin!

Hangi mevsim olursa olsun kontrol şart

Uzun yola çıkmadan önce araç kontrolü yaptırmak aslında pek mevsimsel bir işlem değil. Yine de tıpkı kış mevsiminde olduğu gibi yaz mevsimlerine özel kimi bakımların mutlaka sağlanması gerekiyor. Bunlardan ilki ve belki de en önemlisi klima kontrolü. Klimanızın yaz boyunca sorunsuz çalışacağından emin olmak istiyorsanız, mutlaka kontrollerini yaptırın. Böylece ekstra yakıt tüketiminin önüne de geçebilirsiniz. Sıcak yaz günlerinde bir diğer dostunuz da, aracınızın yol tutuşunda %90 rol oynayan lastikler. Tıpkı kış lastikleri gibi, yaz döneminde de yaz lastikleri ile yolculuk yapın. Yaz lastikleri sıcak havalarda düzensiz yıpranmaya karşı daha dayanıklıdır ve bu sayede lastiğin kullanım ömrünü uzatır. Diğer yandan hem yol tutuş ve frenleme hem de konfor anlamında üstün performans gösteren bu lastikler yolculuğunuza keyif katacak.

Klima ile esiyor, peki ya sonra?

Gideceğiniz mesafe ne kadar uzun olursa olsun, klimanızı kesintisiz olarak çalıştırmak hem sizin için hem de aracınız için oldukça zararlı. Hava ne kadar sıcak olursa olsun, kabin içi ısı ile dışarıdaki ısı arasında maksimum 6 derece fark olmalı. Bu nedenle, aracınıza biner binmez klimanızı çalıştırmak yerine önce camları açarak içerideki ve dışarıdaki havanın ısısını eşitleyin. Ardından klimayı orta derecede çalıştırın. Eğer yüksek hızda araç kullanacaksanız klimayı kapatmanız gerekebilir, çünkü bu şekilde normalden daha fazla yakıt tüketebilirsiniz. Klima fanının yönünü cama ve ayaklara ayarlarsanız soğuk hava direkt olarak size gelmez ve kabinin içinde daha rahat salınabildiği için, kabin çok daha hızlı soğur. Ve son önerimiz, sizin de aşina olduğunuz gibi, arabayı çalıştırır çalıştırmaz klimayı aktif hale getirmeyin, bunun için mutlaka motorun ısınmasını bekleyin.

Yaz akşamları yolda güzel

Sıcaklık değerlerinin yer yer 40 dereceyi bulabildiği öğlen saatleri araç kullanmak için pek de uygun değil… Bu nedenle uzun mesafe kat edecekseniz, seyahatinize sabah erken saatlerde başlayıp öğlen sonlandırabilir ya da akşamüstü başlayıp gece saatlerinde sonlandırabilirsiniz. Eğer tek bir seyahatte birden fazla yere gitmeniz gerekiyorsa, molalarınızı mutlaka öğlen saatlerine denk getirmeye özen gösterin. Sıcaklar yalnızca sizin için değil arabanız için de sürüşü oldukça zorlaştırabilir. Daha verimli ve ekonomik sürüşler için seyahat edeceğiniz saatleri mutlaka önceden planlayın.

Bol sıcağa bol su

Yaz aylarının olmazsa olmaz nasihatı; bol su. Ancak iş uzun sürelerle araç kullanmaya gelince bu basit gibi görünen uyarı çok önemli bir hal alabiliyor. Çünkü vücudunuz sıcak hava nedeniyle su kaybı yaşadıkça, beden fonksiyonlarınızda da aksamalar yaşanabiliyor. Baş ağrısı, halsizlik, görmede bozukluk ve daha birçok sağlık problemine yol açabilecek susuzluğu önlemekse oldukça basit… Aracınızda mutlaka taze su bulundurun, çok soğuk olmamasına özen gösterin. Suyu yalnızca içerek değil, ense kökü ve bileklerinize sürerek de serinleyebilirsiniz. Suyun yanı sıra maden suyu, meyve suyu veya soğuk çay da tercih edebilirsiniz, fazla tüketmemek kaydıyla tabii…Kafeinli içeceklerden uzak durun, bu tarz içecekler daha hızlı yorgun düşmenize sebep olabilir.

Hafif yiyin, yollarda hafifçe süzülün

Uzun yol için yanınıza mutlaka yemek alın. Çünkü mola alanlarında her daim hafif yemekler bulma şansınız olmayabilir. Yağlı ve baharatlı yiyecekler de hem sindiriminizi zorlaştıracak hem de daha çok su kaybı yaşamanıza neden olacaktır. Bu yüzden salatalık vb. bol su içeren atıştırmalıklar hazırlayarak mutlaka yanınızda bulundurun. Şekerli ve paketlenmiş gıdalardan uzak durmaya çalışın. Eğer yiyecek ve içecekleriniz taze kalsın isterseniz bagajınıza mini bir soğutucu koymanız yeterli olacaktır. Öğün aralarınızda bol sulu meyveler tüketin ve bir öğününüzde mutlaka sebzeye yer vermeyi unutmayın.

Sıcak Havalarda Yolculuğun İncelikleri

Benzer İçerikler