Sıfırdan En Büyük Olmak: Amazon

Online bir kitapçı olarak çıktığı uzun ve zorlu yolculuğuna, günümüzde çevrimiçi bir marka devi olarak devam eden Amazon, hızlı ve başarılı bu yolculuğu boyunca kendi kadar başarılı başka markaların doğuşuna da ön ayak oldu. Amazon’un başarısının ardındaki önemli detayları gözlemlemek, onu vazgeçilmez yapan noktaları anlamak ve en önemlisi yolculuğunda karşılaştığı zorluklara karşı gösterdiği duruşu analiz edebilmek için, markanın bu ilham verici yolculuğuna hep birlikte ortak oluyoruz.

Sade ve Adımlarından Emin

1994’de Bellevue, Washington’da bir garajda, Jeff Bezos’un zihninde filizlenen Amazon.com’u hayata geçirmek için ilk büyük adımı atan kişi, Bezos’un fikirlerine destek veren ve ona 40.000$’lık yatırımda bulunan iş adamı  Nick Hanauer’den başkası değildi. Erken yaşta bilgisayarlara olan tutkusunu, gelecek yaşlarında yeni iş fikirleri geliştirmek üzere kullanacaktı. World Wide Web’in (www) % 2,300 büyüdüğüne dair bir istatistikle karşılaştığındaysa bu habitatla tanışma vaktinin çoktan geldiğini düşündü. Bir online kitap sitesini açmaya karar veren Bezos; CD’ler, yazılımlar ve donanım gibi birçok farklı kategorideki ürünleri bir araya getirerek kendine bir ürün listesi hazırladı. Aynı dönemde, ABD Yüksek Mahkemesi’nin yayınladığı karar ile fiziksel varlığı olmayan posta siparişlerin vergi ödemek zorunluluğunun bulunmaması da, Bezos’un planlarının lehine işlemesini sağladı. 16 Temmuz 1995’te yayına alınan site, tasarım anlamında zayıf olsa da, 90’lı yılların başlarında çöken birçok sitenin aksine ayakta kalmayı başardı. Peki nasıl?

Ürünleri Çeşitlendirmenin Önemi

Bezos’un 1998’de CD ve kitap satışıyla başlayan macerası sonraki süreçte kıyafetler, elektronik eşyalar, oyuncaklar ve daha pek çok perakende ortaklığı ile devam edecekti. Amacı ise basitti: Kitap alan müşteriyi tekrar kazanmak ve ona kitap dışında başka ürünler de sunabilmek. Bezos, bu yenilikçi ve meraklı tavrını markanın yolculuğunun her adımında korumaya devam etti ve hep daha yeni ya da daha iyiyi ortaya koymayı amaçladı. Yeni ürünlerin yanı sıra, kitaplar ve diğer tüm ürünlerle ilgili yorum ekleme seçeneğini de sunan Bezos, inovatif olmak konusunda ne kadar ciddi olduğunu göstermekte kararlıydı. 1995 yılına gelindiğinde, işlevsiz tasarımının da katkısıyla satışlarında düşüşler yaşayan marka ikinci melek yatırımcısının 150.000$’lık katkısı ile deyim yerindeyse ‘silkelendi’ ve kaldığı yerden devam etti. Yıl sonuna gelindiğinde markanın toplam satışları 510.000 dolara ulaşmıştı bile. 1999 yılı sonunda milyar dolar satışlara ulaşan marka 2001 yılında birçok tüketici için sürpriz olacak 1.4 milyar dolarlık mali zarar raporunu açıkladı ve binlerce çalışanını işten çıkarmak durumunda kaldı.

Altın Kural: Asla Pes Etme

Amazon.com’un hikayesi elbette ki burada sona ermeyecekti. Bazos yeniden silkelenerek yeniliklere tutunmayı tercih etti ve bu zorlu dönemden de ustalıkla sıyrılmayı başardı. Başka şirketlerle, ürünlerini Amazon’da online satmak için bir anlaşma yapmayı planlayan Bazos, bu dahiyane fikriyle  Target, Toys R Us, Old Navy ve daha birçok şirketi müşteri portföyüne katarken daha fazla kullanıcıyı da siteye çekmeyi başardı.

2006 yılında sonraları, ileride Youtube’a rakip olacak ve Amazon Video Direct olarak markalaştıracak video hizmeti yayına alındı. 2016 itibariyle bu hizmet, video blogger’ların dağıtım seçeneğinden biriyle çalışma fırsatına sahip olduğu Video Direct markasına evrildi. Burada ufak bir parantez açıp, bu modelin günümüzde ne şekillerde satışa sunulduğuna bakalım. Toplamda 4 farklı şekilde satışa sunulan hizmetin ilk seçeneğinde,isteyen yayıncılar videolarını yalnızca Prime Video abonelerine gösterebiliyor ve karşılığında saatlik telif hakkı sunuluyor. İkincisi ise “Streaming Service Program” ek üyeliği kapsamında aynı içerikler satışa sunuluyor. Yalnızca yayınla sınırlı kalınmayan modelde dijital kopyalarının kira ya da satışının yapıldığı ve yapımcılara yüzde 50 pay verilen üçüncü bir model de bulunuyor. Son olarak dördüncü modelde, tüm Amazon müşterileri reklam karşılığı ücretsiz olarak bu hizmeti kullanabiliyor.

Adım Adım Zirveye

Küçük molamızda sonra, gelelim Amazon’u zirveye taşıyan o büyük adıma: Kindle. Kullanıcıların kitap satın almasını, indirmesini, okumasını ve saklamasını sağlayan; hafif ve oldukça ergonomik bu ürün, Amazon’un geliştirdiği ve onu e-ticaret alanında zirveye taşıyan altın bir adım oldu. Bu esnada tarihler 2007’yi gösteriyordu. Sizce Bazos bununla yetindi mi? Pek sayılmaz… Hizmetlerini genişletmeye devam ederken hayallerini bir kenarda bırakmayan Bazos, 2004 yılında uzay uçuşu için yeni bir teknoloji geliştirmeyi amaçlayan, 26 dönüm araştırma kampüsüne ve özel roket fırlatma tesisine sahip Blue Origin’i şirketi kurdu. 2013 yılında ise, uzay merakı Amazon dünyası ile buluştu.

Amazon, müşterilerine en iyi dağıtım hizmetleri sunmak için bir dizi insan görevleri gerçekleştirebilen dron’ları uzaktan kumandalı makineleri kullanarak iletmek üzere “Amazon Prime Air” olarak adlandırılan yeni deneysel bir girişimde bulunan Bazos, yine aynı yıl içerisinde Washington Post ve ana şirket Washington Post Co.’ya bağlı diğer yayınları 250 milyon dolar karşılığında satın aldı. Bazos’un günümüzde de devam eden kalıcı ve bir o kadar da yapıcı başarılarının altında; emek, sabır, merak ve en önemlisi özveri yatıyor. Müşterileriyle kuvvetli bir bağ kurma konusunda oldukça yüksek bir başarıya sahip bu marka, onların gönlünü almak konusunda neredeyse bir uzman diyebiliriz. Üstüne bir de sürekli gelişen teknolojiler ve hiç beklenmedik yeniliklerle kullanıcılarını şaşırtan Amazon’un başarısına artık şaşırmıyor, ancak şapka çıkartıyoruz.

Sıfırdan En Büyük Olmak: Amazon

Benzer İçerikler