Sigortada yedek araç sahibi olmanın önemi

sigorta-kapsami-ve-yedek-arac-sahibi-olmak

Arabaların arızaları ve kazaları olur, fakat ayrıca, bakım kontrollerinden ve tamirden geçmeleri gerekir. Eğer sürücü günlük ve/veya iş yaşamının ilerlemesi için tek bir araca bağlıysa sigortasını seçerken ve yaptırırken bir yedek aracı hesaba katmanın önemini değerlendirmelidir.  

Sigorta şirketlerinin büyük bir çoğunluğu, oto sigortasının teminatları arasında, sigortalanan aracın serviste olduğu ve bu nedenle kullanılamadığı zaman alternatif bir otomobil sağlamayı garanti eden bir teminatı kapsarlar. 

Bununla birlikte, sigortada yedek aracı hesaba katmanın önemi doğru bir şekilde değerlendirilmiş olmalıdır. Bir taraftan bu teminatın ayrıntılarını bilmek gerekir: neyi kapsar, nasıl ve hangi koşullarda. Diğer taraftan, sürücü profilini ve arabanın ne şekilde kullanılacağını, son olarak da bu teminatı oto sigortasına dahil etmenin öncelikli olup olmadığını değerlendirmek gerekir.

Bu teminat hakkında bilinmesi gereken ayrıntılar:

  • Yedek araba teminatı, poliçeyi yaptıran kişiye, sigortalanan araç serviste olduğunda yedek arabası olmasını garanti eder. Fakat bu ilke bile bütün oto sigortalarında ortak değildir, kullanıcıya bir araba tedarik etmek yerine ona arabasını kullanamadığı her bir gün için ekonomik bir tazminat belirleyen şirketler de vardır.  
  • Değerlendirmek gereken ikinci önemli ayrıntı da bu teminatın hangi koşullarda geçerli olduğudur. Her sigorta kendi özel şartlarını içerir. Böyleyken, yalnızca kaza durumunda – ve sadece kaza durumunda – bir yedek araç veren poliçeler vardır, fakat aynı zamanda şirketin kazadan anladığının ne olduğunu da bilmek gerekir. 
  • Son olarak, bu teminatın geçerlilik sürelerini bilmek gerekir: Yedek arabaya ne kadar süreliğine sahip olunacaktır? En fazla veya en az gün sayısı var mı? Aynı şey, ekonomik bir tazminattan bahsedilmesi durumuna da uygulanır. 

Sürücü profili ve kullanım:

  • Kişisel veya işle ilgili nedenlerden dolayı her gün zorunlu olarak arabaya ihtiyacı olan sürücüler ve sadece bu arabası olanlar.
  • Arabanın profesyonel kullanımı.
  • Örneğin günlük olarak uzun mesafeler veya tehlikeli yollar kat etmekten dolayı kaza yapma riski yüksek olan sürücüler.  
Sürücüler, sigortada yedek bir aracı hesaba katmanın önemini doğru bir şekilde değerlendirmek ve bu özel teminata sahip olmanın karlı olup olmayacağını bilmek için bunu kendi kişisel kullanım şartlarıyla birleştirmek üzere seçilen sigorta şirketinde bilgilendirilmelidir.


Sigortada yedek araç sahibi olmanın önemi

Benzer İçerikler