Şıklık mı, Konfor mu? Araç Döşemelerinde Tercihler

Her tercihimiz hem avantaj hem de dezavantaj yaratıyor. Bunun en sık görüldüğü alanlardan birisi ise kuşkusuz otomobiller. Otomobil model seçimlerinin yanı sıra; otomatik vites mi manuel vites mi, dizel motor mu benzinli motor mu ya da deri döşeme mi yoksa kumaş döşeme mi derken; bu dezavantaj ve avantajlar arasında gidip geleceğimiz geniş bir alan oluşuyor.

Bu alanda ilk olarak karşılaşacağınız avantaj – dezavantaj  sorunsalı fiyata yönelik olacaktır. Örneğin dizel ve otomatik vitesli bir araç ile benzinli motora sahip manuel vitesli bir araç arasında ciddi fiyat farkı olabiliyor. Aynı durum döşemeler konusunda da geçerli.

İlk olarak döşeme seçeneklerine bakalım: Temel olarak iki farklı döşeme seçeneği bulunuyor. Bunlardan ilki ve genellikle ucuz olanı kumaş. Döşemelik kumaşlar, üzerimize giydiğimiz kıyafetlere göre oldukça dayanıklı malzemelerdir ve genellikle sıkı dokunuyorlar. İkinci ve genellikle pahalı olan seçenek ise deri döşemeler. Deri malzeme her ne kadar fazla çeşitliliğe sahip değilmiş gibi görünse de, bu tarafta inanılması güç bir çeşitlilik bulunuyor. Dakota, Montana ve Nappa gibi farklı çeşitler ise bunlardan yalnızca birkaçı. Oto koltuğundan beklentiler kişilere göre farklılık gösteriyor: Bazı insanlar şıklığa, bazı insanlar ise konfora önem veriyor. Peki, hangi döşeme türü kimin için daha uygun? Bu sorunun cevabını bulalım.

Ebeveynler, Sakarlar, “Kirli İşler” ile Uğraşanlar…

Çocuğunuz varsa ve yaşı küçük ise hiç düşünmeden deri koltuklara sahip bir otomobil tercih edin. Bunun temel nedeni, deri malzemenin kolay temizlenebilmesi. Bir başka avantaj ise döküntülerin deriyi aşamaması ve koltuğun içine geçmemesi nedeniyle kalıcı koku bırakmaması. İkinci grubumuz ise sakarlar. Sakarsanız ve araç içinde bir şeyler yiyip içmeye bayılıyorsanız deri koltuk almak sizin için adeta bir zorunluluk. “Kirli işler” ile uğraşanlara gelelim. Zamanınızın çoğunu şantiye gibi daima kirli yerlerde geçiriyorsanız sizin de tercihiniz deri koltuktan yana olmalı. Ne kadar temiz olmaya çalışırsanız çalışın aracın içerisine toz ya da toprak bir şekilde gelecektir. Bunların koltuğun içine nüfuz etmemesini istiyorsanız, deri koltuk tercih ederek nihai çözüme ulaşabilirsiniz. Böylece ufak bir temizlikle aracınızı her daim yeniymiş gibi kullanmanız mümkün.

Lüks Sevenlerin Adresi: Deri

Eğriye eğri, doğruya doğru: Deri gerek parlaklığı gerekse kendine has dokusu ile daha lüks bir görünüme sahip. Tabii ki bu, kullanılan malzemeye ve kişinin lüks algısına bağlı kalarak da değişebiliyor. Kötü bir deri döşeme, göze lüks gözükse bile hemen fark edilir ve ilk olarak oturan kişiyi rahatsız ediyor. Bu nedenle görüntünün çok yanıltıcı olduğunu söyleyebiliriz. Diğer yandan, kumaş dööşemeleri daha kullanışlı ve lüks bulan genişçe bir kesimin olduğunu da ekleyelim.

Kumaşseverler

Deri koltukların dezavantajlarının başında insanları terletmesi gelir. Ancak kumaş koltuklar için böyle bir durum söz konusu değil. Deri koltuklar, kumaş koltuklara göre pahalıdır. Ancak bu durumun önüne geçmeyi başaran kumaş koltuklar yok değil. Özellikle Kuzey Amerika kökenli döşeme üreticileri tarafından geliştirilen ve satışa sunulan çok ama çok lüks kumaş oto koltuğu döşemeleri bulunuyor. İşin özüne gelelim: Konfor, lüks ve şıklık kişiden kişiye çok büyük değişiklik gösterebiliyor. Kumaş koltuk kimilerine çok daha şık ve çekici gelebiliyor ya da deri koltuklar kimileri için oldukça konforlu olabiliyor.

Kumaş Koltuk Nasıl Korunur?

Kumaş koltukların daha kolay kirlendiğini biliyoruz. Araç içinde sıkça yiyecek- içecek tüketiyorsanız ya da kirlenmeye sebebiyet verecek sevkiyat vb. işlemler aracınızın sıklıkla kirlenmesine sebebiyet verebilir. Bu noktada, eğer kumaş döşemeden vazgeçemiyorsanız vinil korumayı tercih edebilirsiniz. Vinil aslında plak gibi birçok farklı alan için vazgeçilmez bir malzeme ama son yıllarda döşemeleri korumak için de tercih ediliyor. Organik bir bileşen olması da cabası. Kumaş üzerine vinil kaplandıktan sonra döküntüler hiçbir şekilde kumaşa ulaşamıyor ve vinil tabakası üzerinde kalarak bölgeyi %100 koruyor. Kolayca temizlenebildiği için de oluşabilecek tüm kirler hemen çıkarılabiliyor. Ayrıca vinil korumayı deri döşemeler için de tercih edebiliyor.

Şıklık mı, Konfor mu? Araç Döşemelerinde Tercihler

Benzer İçerikler