Şirket Güvenliğiniz İçin Asla Kullanmamanız Gereken Şifreler

İster fiziksel bir ofisiniz olsun, ister internet üzerinden çalışın. Günümüzde şirketinizin bilgi açığı anlamında risk yaşaması her iki seçenek için de mümkün. Çünkü artık şirketler için siber güvenlik, en az fiziksel güvenlik kadar büyük önem taşıyor. Bilgilerinizi korumak ve herhangi bir siber saldırıda zayıf konuma düşmemek için şifreleme yöntemlerinizi ve daha da önemlisi şifrelerinizi gözden geçirme vakti.

Siber Güvenlik Neden Önemli?

İş yaşamınız boyunca, beraber çalıştığınız iş arkadaşlarınızdan aklınıza gelebilecek tüm iş ortaklarınızın bilgilerine kadar uzanan geniş bir veri ağı biriktirirsiniz. Günden güne genişleyen bu ağda yer alan veriler yalnızca sizi bağlamamakla birlikte, bu verileri korumakla ilgili size ağır bir görev de yükler. İş yaptığınız ya da iletişimde bulunduğunuz her bir kişinin iletişim bilgisi, ödediğiniz meblağlar, banka hesaplarınız ve daha birçok özel bilgi, aynı ağ üzerinde yer alır. Bu ağın güvenlik koruması bir kez çökertildiğinde tüm bu bilgiler aleyhinize kullanılabilir ve bilgilerin geri iadesi için yüksek meblağlar istenebilir.

Geçtiğimiz dönemde ABD’nin en ünlü televizyon kanallarından biri olan HBO’nun yaşadıkları, bu duruma çok net  ve güçlü bir örnek olabilir. Yalnızca dizilerin senaryolarını ya da bölümlerini sızdırmakla kalmayan korsanlar firmayı, dizi oyuncuları, yapımcılar ve proje ekiplerinde yer alan çalışanların ev adresi, telefon ve e-posta bilgileri gibi son derece özel bilgilerini paylaşmakla tehdit etti ve 6 milyon dolara ulaşan bir fidye talebinde bulundu. Bu saldırının gerçekleşebiliyor olması, direkt olarak HBO veri tabanında bulunan bir açıkla ilintiliydi. Ancak işler her zaman bu kadar karmaşık olmak durumunda değil. Yalnızca bilgisayar şifrenizi ya da e-posta şifrenizi çözen korsanlar, bu görece ufak kanaldan çok daha fazla veriye ulaşabilir. Bu verileri kullanarak sizin adınıza işlem yapabileceği gibi, HBO örneğinde olduğu gibi bu bilgileri teslim etmek üzere fidye isteyebilir ya da veri tabanındaki diğer kişilerin bilgilerini de ele geçirerek daha büyük bir fidye operasyonu gerçekleştirebilir. Bu nedenle kullandığınız her akıllı cihazda ve hesaplarınızda kullandığınız şifreleri düzenlemeniz gerekebilir. İşte şifrelerinizde asla yer almaması gereken kombinasyonlar:

 1.Rakamlardan Oluşan Ardışık ya da Kısa Parolalar

Bu tip parolalar, belki de seçebileceğiniz en zayıf parola tipidir. Bu tip parolalarda en çok kullanılan kombinasyonlar şunlardır: 111, 12345, 1000, 456789, 5000 vb. Bu gibi şifrelerin kolay hatırlanacağının farkındayız; ancak sizin kolaylıkla hatırlayabileceğiniz şifreleri korsanların da bir o kadar çabuk tahmin edebileceğini göz ardı etmemelisiniz.

2.Birleşik ve Sık Kullanılan Harfler

Klavyenizde elinizin sık sık gittiği kimi harf kombinasyonları bulunur. Bunlar yan yana ya da çaprazlama bulunan kombinasyonlardır. Çoğunlukla klavyenin sol tarafında konumlanan bu kombinasyonlardan bazıları QWERTYU, ASDFGH, WDEFRG şeklindedir. Bu tip kombinasyonlar da korsanların deneyeceği ilk seçeneklerin arasında yer alır.

3.İşletme Adı ve Rakam Kombinasyonları

Korsanlar şifrenizi kırmaya çalışırken sıklıkla kendilerini sizin yerine koyarlar. İlk olarak her gün hatırlayabileceğiniz ya da unutmanızın mümkün olmadığı bilgileri değerlendirirler. Bunlardan biri de, işletmenizin adının yer aldığı şifreler olabilir. İşletme adı +1, tersten yazılmış işletme adı ya da işletme adının kısaltması gibi farklı kombinasyonlar zor gözükse de korsanlar için çocuk oyuncağı olabilir.

4.İşletme Adresi

Tıpkı işletme adı gibi, işletme adresleri de verilerinizi tehdit edecek parola seçimlerindendir. Eğer şifrenizi hatırlamakta gerçekten zorlanıyorsanız ve işletme adresinizi şifre olarak kullanmak istiyorsanız, “dereboyusokakno4” gibi yan yana dizilebilen kombinasyonlardan çok, araya rakamların girdiği çeşitlemelere yönelin.

5.Doğum Tarihi

Şifre kırıcı algoritmalar aracılığıyla rahatlıkla çözülebilecek bir şifre kombinasyonu daha. Doğum günlerinizi tersten, kısa şekilde ya da karışık olarak yazmanız ne yazık ki bu tip şifreleri daha kuvvetli hale getirmiyor. Şifrelerinizde bu bilgiye asla yer vermemeniz en sağlıklısı olacaktır.

6.Basit ve Kısa Sözcükler

Fazla kolay sözcüklerin asla düşünülmeyeceği fikriyle kendinize kısa ve tek kelimelik şifreler koyabilirsiniz. Ancak bu tip şifreler de en kolay kırılabilen kombinasyonlar arasında yer alıyor. Ailenizden bir kişinin adı, ikinci isminiz ya da sevgilinizin ismi gibi, özellikle tek kelime şifreleri tercih etmemeye özen gösterin. Şayet tercih etmek isterseniz, harf aralarına farklı rakam ya da karakterler eklemeyi ihmal etmeyin.

Yüksek güvenlikli parola oluşturmak için güvenlik yazılımlarının parola üreticisi bölümlerinden faydalanabilirsiniz. Buna ek olarak internette Password Generator, online şifre üretici, şifre oluşturma programları ya da parola üretici gibi anahtar kelimelerle arama yaparak web siteleri üzerinden de bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Şifrelerinizde uzun, farklı boyutta karakter ve harf barındıran kombinasyonlara yer verin. İyi bir örnek arayışındaysanız aşağıdaki şifrelere göz atabilirsiniz:

c-8qMtRaphAP bA_gwmb3uSve [email protected]*0fE8efr xeufng8Ch*qe 2YhhdqLe3r*S!

Şirket Güvenliğiniz İçin Asla Kullanmamanız Gereken Şifreler

Benzer İçerikler