Şirketinizin Altın Anahtarı: Siber Güvenlik

Şirketinizi piyasadaki olayı kimi kötü gelişmelere karşı korumayı başardınız, peki ya internette onu nasıl koruyacaksınız? KOBİ’lerin yaşamının olmazsa olmazlarından biri haline gelen Bulut Sistemi ve daha birçok internet temelli sistem, şirketinizi ve ona ait her bir bilgiyi sanal aleme taşımış oluyor. Bu noktada, şirketinize ait bu bilgilerin güvenli bir şekilde korunması görevi de, iş planınızın en önemli maddelerinden biri haline geliyor.

Siber Güvenlik Nedir?

Siber güvenlik, temel olarak internet ortamında paylaştığımız ya da kullandığımız bilgilerin gizliliği, bütünlüğü ve erişilebilirliğini kapsar. Yalnızca bilgisayarınızdaki anti virüs programları ile değil, çok daha komplike ve kapsamlı bir güvenlik sunar. Bir web sitesi sahibi olduğunuz sürece şirket bilgileriniz tehlikede demektir. KOBİ’ler piyasadaki rekabeti  internet üzerinde de sürdürmek durumunda kalıyor. Bu noktada da siber suçlular devreye girerek bu durumu kendi lehine çevirmeye çalışıyor. Siber güvenlik oldukça hassas bir konu olduğu için web sitelerinin ve şirketlerinin büyüklüğü veya küçüklüğü aslında pek fark etmiyor. Yani siber saldırganlar için hedeflerin hepsi birbirinin aynı.

Siber saldırılar temel olarak üçe ayrılır:

Sosyal:  Sosyal mühendislik ve gelişmiş kötü amaçlı yazılımlarla belirli insanları hedef alır ve bu insanlara saldırır.

Karmaşık: Güvenlik açıklıklarından yararlanır, çoğunlukla arka kapı kontrollerini kullanır, geçerli kimlik bilgilerini çalar ve kullanılabilir hale getirir.

Sinsi: Standart güvenlik tarafından ilk aşamada algılanmayan düşük profilli hamleler ile başlatılır ve her gün toplanan, diğer binlerce olay kaydının arasında gizlice devam eder.

Symantec’in hazırladığı 2016 İnternet Güvenliği Tehdit Raporu’na göre 2015 yılı boyunca her gün 1 milyonun üzerinde web saldırısı yaşandı. Raporda çıkan sonucun temel sebebinin web sitesi yöneticilerinin yeterli oranda güvenlik önlemi almaması olduğu söyleniyor. Diğer dikkat çeken bir detay ise yasal web sitelerinin %75’inde yamalanmamış güvenlik açıklarının bulunması.

Siber Güvenlik KOBİ’leri Nasıl Koruyor?

Elbette ki bu açıklar KOBİ dünyası için de büyük tehdit oluşturuyor. Özellikle Bulut Sistemi gibi iş yaşamını büyük oranda kolaylaştıran yapılar, bu gibi açıklara ve saldırılara karşı şirketleri savunmasız hale getiriyor. Kaspersky Lab’in yayımladığı rapora göre tek bir siber saldırının büyük firmalara ortalama maliyeti 861 bin, KOBİ’lere ise 86 bin doları bulabiliyor. Saldırının fark edilmediği her dakika ise maliyet aynı oranda artıyor. Şirketlere artık IT bütçelerini geniş tutarak, siber güvenlikle ilgili çalışmaları ayrı bir kalem olarak ele almaları ve durumun ciddiyetinin fark etmeleri öneriliyor.

Neler Yapılmalı?

Konu siber dünya olunca bilgi kirliliği de oldukça fazla. Yine de şirket bilgilerinizi korumak ve internette güvenle işlem gerçekleştirebilmeniz mümkün. Bu konuyla ilgili atmanız gereken bazı temel adımlar ise şöyle;

Yedeklemek ilk kuralınız olsun. Herkes gibi sizin de hacklenme şansınız oldukça yüksek. Ancak zararı en düşük seviyede tutabilmek için yapabileceğiniz en kolay şey verilerinizi yedeklemek olacaktır. Yazılımlarınızı indirmek için AppStore veya PlayStore gibi daha güvenilir online uygulama mağazaları tercih edin. Kaynağını bilmediğiniz uygulamalar kaynağını bilemeyeceğiniz problemler yaratabilir. Şifrelerinizi sık sık güncelleyin ve farklı sitelerde aynı şifreleri kullanmaktan kaçının. Alnında yetkin bir şifre yöneticisi, size bu konuda yardımcı olabilir. Kendinize güvenilir ortaklar seçin, özellikle web hosting tarafında köklü firmalarla çalışın ve işinizi asla riske atmayın.

Şirketinizin Altın Anahtarı: Siber Güvenlik

Benzer İçerikler