Siz Hangisini Seçerdiniz: BMW 5 Serisi mi, Mercedes E Serisi mi?

Otomobil denildiğinde çoğu insanın aklına gelişmiş teknolojik özellikler, iç mekanda kullanılan kaliteli malzemeler ve elbette kendilerine has çizgileriyle Alman üreticiler geliyor. Aralarında yaklaşık 250 kilometre mesafe olan Münih ve Stuttgart’ın otomobil devleri BMW ve Mercedes, yalnızca bu özel çizgilerle değil, Alman çeliği ile teknolojisini buluşturduğu tasarımlarıyla da biliniyor. Her iki markanın premium sedan olarak bilinen karizmatik araçları, ülkemizde daha çok üst düzey yöneticiler ya da işverenler tarafından tercih ediliyor. Onları bu modellere çeken ise otomobillerin konfor, lüks ve en özel teknolojileri bir arada sunmaları. Anca, burada biraz meşakkatli ve bir o kadar da keyifli bir soru geliyor akıllara: BMW 5 Serisi mi yoksa Mercedes E Serisi mi? Her iki modelin başarısı bu soruyu yanıtlamayı zorlaştırsa da serilere göz atmak belki de bu kararı biraz daha kolay hale getirebilir.

Tasarım

BMW’yi genellikle kendine has karakterli yapısı ve klasik çizgilerle sportif dokunuşların iç içe geçtiği tasarımlara sahip otomobilleriyle tanıyoruz. Bu seride de farklı bir tablo karşımıza çıkmıyor. Ön tamponda çift ızgaranın üstünde, mavili beyazlı damasıyla Bavyera’yı simgeleyen BMW logosu bizi karşılıyor. Dış tasarımda yer verilen birden fazla çizgi, otomobile her zaman olduğu gibi ayrı bir dinamizm katılıyor. Premium sedandan koşulsuz olarak beklenen konfor, BMW 5 serisinde yer verilen koltuk tasarımı ve ferah iç mekanı ile bu beklentiyi en iyi şekilde karşılıyor.

Mercedes cephesinde ise her zaman olduğu gibi kusursuz bir tasarım karşımıza çıkıyor. E serisinde yekpare ızgarayı tercih eden marka, logosuna aracın hem ızgarasında hem de kaputunun üzerinde yer veriyor. Tasarımda uzun bir tampon tercih edilirken iç mekanda yüksek kaliteli malzemelerle teknolojik özellikler birleştiriliyor. Yani her iki seri de geniş diz ve baş mesafesi ile ferah bir kabin sunma konusunda kararlı. Coupe seçeneklerde dahi baş ve diz mesafesi konusunda makul düzeylerin yakalandığını görüyoruz. Özetle tasarımları karşılaştırdığımızda 5 serisi daha keskin ve yırtıcı görünürken E serisi ise oturaklı ve kendinden emin duruyor.

Donanım ve Güvenlik

Her iki seride de ileri teknolojik özellikler karşımıza çıkıyor. 5 Serisinde BMW Head-up Display sistemi, gözünüzü bir saniye bile yoldan ayırmadan ilerlemenize olanak sunuyor. Ayrıca çoğu sistemden farklı olarak BMW’de yol bilgileri de bu sisteme yansıtılabiliyor. Mercedes E serisi ise konsantrasyon kaybı yardımcısı ile BMW’nin bu hamlesine karşılık veriyor. E serisi otomobiller, seyahatiniz boyunca hangi noktalarda dikkat kaybı yaşadığınızı anlıyor ve bu noktalarla ilgili sizi sesli ve görsel olarak uyarıyor.

Her iki seride yer alan araçlar mühendislik konusunda oldukça başarılı bir biçimde tasarlanmış ve bilinen en prestijli güvenlik sınıflandırmalarından biri olan EURONCAP’ten beş yıldız almayı başarmış. Mercedes ve BMW’nin sunduğu multimedia ekranları hemen hemen aynı boyutlarda ancak içerik olarak büyük farklar mevcut. Mercedes E serisi, Audio 20 adı verilen multimedia ekranında navigasyon cihazlarıyla ünlenen Garmin markasından yardım alıyor. Audio 20, kullanışlı multimedia ekranı olmasının yanı sıra çok başarılı bir yol rehberi işlevi de görüyor. BMW ise tamamen kendi teknolojisiyle geliştirdiği ConnectedDrive adlı multimedia ekranını sunuyor. ConnectedDrive üzerinden telefonunuzla etkileşime geçerek uygulamaları yönetebilmeniz mümkün.

İki seride de araç kontrolü en “akıllı” seviyede sunuluyor. BMW’de akıllı kumanda aracılığıyla park asistanını birleştirebilir, araç ısısını ayarlayabilir ya da mevcut yakıtla ne kadar yol yapabileceğiniz gibi anlık bilgilere ulaşabilirsiniz.  Mercedes ise akıllı telefonlarınızla eşleştirebileceğiniz bir park asistanına sahip. Ancak onu çalıştırabilmeniz için öncelikle park yerini sisteme tanıtmanız gerekiyor.

Teknik Özellikler

Mercedes E serisinde toplamda beş farklı araç karşımıza çıkıyor. Bunlarda 1.6, 2.0 ve 3.0 litrelik motorlar ile dokuz ileri vitese yer verilmiş. Araçlardan en az yakıt tüketen model ise 100 kilometrede ortalamada 4.3 litre benzin tüketen, dizel motora sahip E 220d modeli. Benzinli cephede tasarruflu model ise E 300. Araç,100 kilometrede ortalama 6.9 litre yakıt tüketiyor.

BMW, Mercedes’e beş ayrı modelle karşılık veriyor. 5 serisinde 1.6 2.0 ve 3.0 litrelik motor seçenekleri bulunuyor. BMW 520d adlı dizel motora sahip model, 100 kilometrede ortalama 4.7 litre yakıt tüketiyor. BMW 540i XDrive adlı model ise 7.6 litrelik yakıt tüketimi ile her iki seride en çok yakıt tüketen model konumunda. Buna karşın oldukça güçlü bir performans sergilediğini de ekleyelim. BMW’nin premium sedan araçları Mercedes’in ürettiği araçlara göre daha yüksek yakıt tüketimine sahip olması sebebiyle bu noktada ne yazık ki eksi tarafta kalıyor.

Hangisini tercih etmeliyim?

Sportif bir sürüş ve dinamizmi bir arada yaşamak istiyorsanız 5 serisi sizin için daha uygun bir seçim olabilir. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi E serisi ile büyük fiyat farklarına sahip olmasa da 5 serisi daha yüksek yakıt tüketimine sahip. Eğer kullanacağınız arabadan beklentiniz lüks ve konfor ise E serisi sizin için biçilmiş kaftan. 5 serisi uzun yoldan ziyade günlük kullanımlar için uygunken E serisi, uzun süre otomobiliyle vakit geçirmeyi seven sürücülerin imdadına yetişiyor. İş hayatınızın yoğunluğu ve yaşam tarzınız, hangi serinin sizin için daha uygun olduğuna karar verme konusunda yardımcı olacaktır.

Ancak her iki serinin de sürekli olarak güncellendiğini ve yeni özelliklerle bezendiğini gözden kaçırmamalısınız. Özellikle konfor ve güvenlik alanındaki yenilikler, binek araçlar içerisinde ilk olarak premium sedan segmentinde karşımıza çıkıyor. Son vergi düzenlemesi ile araçların satın alma fiyatları bir hayli arttı. Bu nedenle yenilikleri takip etmek de oldukça zorlaşıyor. Vergi yükünden kurtulmak için uzun dönem kiralama seçenekleri de karlı bir alternatif olarak aklınızda bulunabilir. Uzun dönem kiralama ile makyajlamaları ve gelişen teknolojik özellikleri takip edebilirken  otomobilinizden sıkılmadan ve uzun süre araç borcu ödemeden sürüş keyfi yaşayabilirsiniz.

Siz Hangisini Seçerdiniz: BMW 5 Serisi mi, Mercedes E Serisi mi?

Benzer İçerikler