Skoda Tarihçesi

Skoda Tarihi

Skoda ne zaman araba yapmaya başladı?


Skoda 1859'da Laurin & Klement adı altında kuruldu. Bu, Skoda'yı Daimler, Opel, Peugeot ve Tatra'nın yanı sıra en eski otomobil üreticilerinden bazıları arasına sokuyor .

Şirket ilk önce bisiklet yapmaya başladı ve sonra motosikletlere geçti. Skoda'nın yarattığı ilk motosikletin adı 'Motocyclette' olarak adlandırıldı ve gidonlara monte edilmiş bir motorla çalıştırıldı. Ancak son derece tehlikeli ve güvenilmez olduğunu kanıtladı ve rafa kaldırıldı. Slavia motosikleti 1899'da piyasaya sürüldü ve çoğu Skoda'yı motosikletin yaratıcısı olarak kabul etti. 1900 yılında Slavia'nın Londra'ya ihracatı başladı. Orta Avrupa'daki ilk motosiklet fabrikası da inşa edildi.

1905'te, Skoda otomobil yaratıyordu, onu Tatra'dan sonra Çek ülkelerindeki ikinci en eski otomobil üreticisi yapıyordu. İlk model Voiturette A idi.  

Skoda, silah üreticisi olan Skoda Works'ün, silahsız üretim üssünü genişletmeye çalıştığı ve Laurin & Klement'i satın aldığı 1925 yılında Skoda oldu. Bundan sonra, arabalar Skoda marque altında üretildi.

1930'larda, ekonomik çöküntüden dolayı Skoda yeni bir otomobil serisi tanıttı. Bunlar bağımsız süspansiyona sahipti ve Tatra modellerinde tanıtılanlara modellendi. İlk önce Skoda 420 Standardında kullanılmış ve Popüler, Hızlı, Favorit ve Süper için temel olmaya devam etmiştir . Bu yeni hat 1936'da pazar lideri yaptı.

İkinci Dünya Savaşı'nda Skoda'ya ne oldu?


İkinci Dünya Savaşı sırasında Çekoslovakya'nın işgali, Skoda Works'ün Alman savaş çabalarına hizmet etmek için fabrikalara dönüştürülmesi anlamına geliyordu. Askeri arazi araçları, askeri uçaklar ve diğer silah bileşenleri için parçalar üretti.

İngiltere ve ABD hava kuvvetleri 1940 ve 1945 yılları arasında fabrikayı defalarca bombaladılar. Nisan 1945'te sona erdi ve fabrikanın neredeyse tamamen tahrip olmasına ve yaklaşık 1000 kişinin ölmesine veya yaralanmasına neden oldu.

İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Skoda'ya ne oldu?

Fabrika yeniden inşa edildikten sonra Skoda, savaş sonrası ilk arabaları 1101 serisini üretmeye başladı. Savaştan önce başlatılan Skoda Popular'ın güncellenmiş bir versiyonuydu.

1948'de Skoda, ana şirket olan Skoda Works'ten ayrıldığı anlamına gelen komünist planlı ekonominin bir parçası oldu. Skoda, komünist olmayan ülkelerdeki teknolojik gelişmelerle temasını kaybetmesine rağmen, bu dönem boyunca itibarlarını korudu. Skoda 440 Spartak, 445 Octavia Felicia ve Skoda 1000 MB ürettiler.

Skoda Felicia, 1960’a ABD’ye ithal edildi ve yaklaşık 2.700 dolara satıldı; bu da oldukça pahalıydı ve aynı miktarda daha hızlı ve daha güzel bir araba alabiliyordunuz. Felicia ayrıca güvenilmezdi ve bu nedenle Amerika'da fakir bir satıcı haline geldi. O zamandan beri hiçbir Skoda perakende satış için ABD'ye ithal edilmedi.

Skoda, 1960'lı yıllara dayanan kavramsal bir araç yaratmaya devam ediyordu. Skoda 105/120, Estelle ve Rapid gibi arkadan motorlu modeller iyi satıldı ve RAC rallisinde de iyi performans gösterdi. Ayrıca İngiltere ve Batı Avrupa'da da satış yapmaya devam ettiler.

Öyle ki, Estelle Spor sürümleri ' Rapid ' adı altında üretildi . Bu aynı zamanda 'fakir adamın Porsche' olarak tanımlandı, ancak İngiltere'de oldukça iyi satıldı.

Favourit 1987'de tanıtıldı ve Batı'dan en çok etkilenen Doğu Avrupa'dan gelen otomobil grubunun bir bölümünü oluşturdu. Onlara Zastava tarafından VAZ Lada Samara ve Yugo Sana da katıldı. Favourit, hem Doğu Bloku hem de Batı Avrupa ile popülerdi ve düşük fiyatı nedeniyle iyi satıyordu ve oldukça sağlam ve güvenilirdi.

Skoda ne zaman Volkswagen'e bağlı oldu?


Komünizmin çöküşü Çekoslovakya'da büyük değişikliklere neden oldu. Çoğu sanayi artık özelleştirmeye açıktı ve bu Skoda'yı da içeriyordu. Yetkililer Volkswagen'e karar verdiler ve 1991'de Volkswagen ile ortak girişim ortaklığı anlaşması imzalandı. Volkswagen, Skoda'da% 30'luk bir pay aldı ve bunu 1994'te% 60.3'e, ardından 1995'te% 70'e yükseltti.

Volkswagen tarafından yapılan yatırım, Skoda'nın stil ve mühendisliğinin büyük ölçüde geliştiğini ifade ediyordu. Yeni Felicia modeli, paranın karşılığını alması ve Avrupa'daki satışlarını artırması nedeniyle popülerdi. Ayrıca İngiltere'deki müşteri memnuniyeti anketlerinde en iyi sırada yer alan araçlardan biriydi.

Skoda Fabia ne zaman piyasaya sürüldü?


Skoda Fabia 1999 yılında başlatılan ve aslında temelini kuruldu Volkswagen Polo ve SEAT Ibiza . Octavia 1994 yılında birkaç yıl önce başlatılan ve Volkswagen Golf ile kendi planını paylaşıldı.

Skoda algıları bu dönemde önemli ölçüde değişti. Bir zamanlar otomotiv endüstrisi arasında şakalaşırken, kendinden mahrum bırakılan 'Bu bir Skoda, dürüst' kampanyası 2000 yılında, markaya yönelik tutumun ne kadar değiştiğini gösterdi.

2005 yılına kadar Skoda, İngiltere'de yılda 30.000'den fazla otomobil satıyordu ve ilk kez Skodas için bir bekleme listesi vardı.

Skoda ve bugün


Skoda güçlülükten güçlüye gitti. Müşteri memnuniyeti anketleri söz konusu olduğunda, gülünç bir stoktan saygın bir markaya kadar Skoda sürekli olarak zirvede kalıyor. Sadece bu hafta Skoda'nın önümüzdeki ay Şangay Otomobil Fuarı'nda elektrikli SUV konseptini ortaya çıkarmaya hazır olduğu bildirildi . Ayrıca 2019'da Skoda Superb'in bir eklenti versiyonunu piyasaya sürüyorlar .

Bir Önceki Yazımı

Renault 'un Tarihçesi ve Otomobillerin Dev Gelişimi

Skoda Tarihçesi
Etiketler:
Skoda Tarihçesi

Benzer İçerikler