Sürprizlere Açık Olun: Gece Otomobil Kullanma

Gece otomobil kullanmak birçok sürücü için korkutucu olmuştur. Gece araç kullanırken, sürüş kalitenizi etkileyen en büyük etken, araç kullandığınız süre ve yeterli önlem alıp almadığınızdır. Trafikte yaşanan kazaların %50’ye yakının gece yaşandığını göz önüne alırsak, gece otomobil kullanmak için ihtiyaç duyacağınız ek önlemlere göz atmakta fayda var. Yol boyunca kendinizi güvende hissetmek, yol görüşünüzü en üst seviyede korumak ve konforlu bir seyahat geçirmek için, gece otomobil kullanırken dikkat edilmesi gerekenleri sıraladık.

Şüpheye Yer Yok, ‘Uzunları’ Yakın

Ana yoldan ilerlemenize rağmen, yol lambaları size rahat bir görüş için ihtiyacınız olan ışığı sağlamıyor olabilir ya da tercih ettiğiniz kestirme yol sandığınızdan daha karanlık olabilir. Bu nedenle sizi şüpheye düşürecek her durum için uzun farlarınızı yakarak görüşünüzü garantileyebilirsiniz. Bu sayede karanlığı azaltmanın yanı sıra, gözünüzün daha güçlü ışıklar sebebiyle parlamasını engelleyebilirsiniz. Diğer önemli bir nokta ise uzun farların etkili çalışabilmesi için her daim temiz olmaları. Farlar üzerindeki toz ya da tabakalar, farın aydınlatma gücünü düşürerek gece otomobil sürüşünü riske atabilir. İkincil bir önlem ise gece sürüşlerinde sis ışıklarından yardım almaktır. Sis ışıkları, çok kuvvetli olmamaları sebebiyle ihtiyacınız olan ışıklandırmayı sağlayacak ve diğer sürücüleri de rahatsız etmeyecektir.

Acele Etmeyin, Hızınızı Sabitleyin

Yolunuz uzun olabilir ancak kısa sürede ulaşacağım derken kazaya sebebiyet vermeniz olası. Bu nedenle hız limiti gece sürüşlerinde oldukça büyük önem taşıyor. Varacağınız yer ne kadar uzak olursa olsun, gece sürüşlerinizde hızınızı gündüze göre daha düşük seviyelerde tutmanız gerekiyor. Ani oluşabilecek kazaların (yola ani olarak giren araç ya da hayvan, ağaç devrilmesi vb.) önüne geçebilmek ve yaralanmaları en aza indirmek için otoyol hız sınırını (120 km) geçmemeye özen gösterin. Kavşaklarda, dört yol ağızlarında ve sokak çıkışları en riskli noktalardır, bu noktalarda hızınızı muhafaza edin ve yavaşlayın. Eğer yakın mesafede görüş zorluğu yaşamanıza sebebiyet verecek bir durum varsa, hız sınırınızı mutlaka yarıya indirmelisiniz.

Parlak Işıklardan Kaçının

Gece araç kullananlardan en çok, “gece otomobil farları gözümü alıyor” sözünü duyarsınız. Her ne kadar sürücüler tarafından pek dikkat edilmese de, otoyol lambaları ya da diğer araçların lambaları görüşünüzü bloke edecek derecede kuvvetli olabilir ya da bu ışıklar ani olarak gözünüze çarptığı için anlık olarak görüşünüzü zorlaştırabilir. Bu nedenle yolu takip ederken ışık kaynaklarına direkt olarak bakmamaya özen gösterin. Yolun kendisine odaklanın. Yalnızca araç dışındaki ışıklar değil, sürüş konsolunda bulunan göstergelerin ışıkları da kimi zaman görüşünüzü kısıtlayabilir. Bu nedenle göstergelerin ışıklarının yeterince kısık olduğundan emin olun. Birçok uzman tarafından önerilen gece görüş gözlüğünün ise ışığın etkilerini azaltmakta, sanılanın aksine, pek etkili olmadığı söyleniyor. Eğer hali hazırda gözlük kullanıyorsanız ve gözlük camlarınız yansımayı önleyen bir malzeme ile kaplıysa, gerçek anlamda bir destek almanız mümkün olacaktır. Bunun haricinde güneş gözlüğü vb. farklı renkte camlara sahip gözlükleri kullanmaktan kaçının.

Aynalar Aracınızın Kalbi

Yola çıkmadan önce aynalarınızı kontrol ettiniz, ancak hava yağışlıysa, araç içi sıcaklık yüksekse ya da aracınız bir süredir temizlenmiyorsa; ön camınızda biriken buhar ya da kirler, yan aynalarda biriken su damlaları gibi basit ancak önemli birikintiler görüşünüzü sekteye uğratabilir. Bu nedenle yola çıkmadan önce ve yolculuk esnasında camlarınızın temiz olduğundan emin olmalısınız. Temizlik için fiber bezleri, eğer fiber beziniz yoksa gazete kağıdını kullanabilirsiniz, iz bırakmada usta sayılabilecek ellerinizin ya da parmaklarınızın hiçbir şekilde cama değmemesi gerekiyor. Ön camınızı temizlerken tek yönde temizlemeye özen gösterin, leke bırakacak temizleyiciler kullanmayın. Yan aynalar içinse temizliği aşağıdan yukarıya inecek şekilde yapmaya özen göstermelisiniz.

Gündüz Nasılsa Gece de Öyle

Gece otomobil sürüş teknikleri, aslında gündüz sürüşlerinden pek de ayrışmıyoruz. Özellikle söz konusu uzun yol sürüşleriyse… Koltuğunuzun sürüşe uygun ve rahat bir pozisyonda olduğundan emin olun. Araç içerisinde, sürüşünüzü engelleyecek her türlü objeyi ortadan kaldırın, örneğin ayak altlarında biriken şişeler, bagaja sığmayan eşyalar, arka koltuk üzerinde biriktirdiğiniz kitap ya da dergiler vb. Daha önce de belirttiğimiz gibi, ön camınızın ve yan aynaların temiz olduğundan emin olun. Aracınızın tüm ışıklarının doğru şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Yolculuğa çıkmadan önce mutlaka iyi beslenin, ağır yiyecekler ve alkol tüketmeyin. Kol ve bacak kaslarınızı esnetecek minik egzersizlerden zarar gelmez, hem yolculuk öncesi hem de yolculuk sonrası egzersizlerinizi ihmal etmeyin. İyi bir uyku çekin, yola enerjik ve hazır şekilde çıkın. Yolculuk sürenize paralel olarak verimli molalar vermeye özen gösterin, eğer ihtiyacınız varsa kendinize mutlaka uyku molası verin.

Yolculuğun Tadını Çıkarın

Sessiz ve karanlık bir yolda saatlerce ilerlemek konsantrasyonunuzu dağıtabilir ya da bu duranlık sizi tamamen hipnotize edebilir. Bu nedenle yolculuğu daha keyifli hale getirecek “önlemler” alabilirsiniz. Eğer yolculukta tek başınıza değilseniz mutlaka ailenizle ya da arkadaşlarınızla sohbet edin. Yola çıkmadan önce güzel bir şarkı listesi yapın, bu sayede modunuzu yüksek tutabilirsiniz. Unutmayın, bu önlemler sizi yola dalıp gitmekten alıkoymak için burada, diğer yandan dikkatinizi dağıtmaları da olası. Sohbet ederken ya da yüksek sesle müzik dinlerken konsantrasyonunuzun bozulmaması için bu dengeyi özenle sağlamalısınız. Müzik dinlediğiniz kadar, sakinliğin keyfine varmak ve geceyi dinlemek de sizi dinlendirecektir.

Sürprizlere Açık Olun: Gece Otomobil Kullanma

Benzer İçerikler