Sürücü Profilleri ve Bu Profillerle Başa Çıkmanın Yolları

Her sabah ortalama 22 milyon aracın trafiğe çıktığı göz önüne alındığında; en az araç çeşitliliği kadar sürücü profili çeşitliliğinin de bulunduğunu varsayılsa da;  yakından bakıldığında bu durumun yanıltıcı olabildiğini kolaylıkla görebilirsiniz. Çünkü sürücü profilleri, davranış biçimleri ve karar süreçleri baz alındığında çoğunlukla benzer bir portre sunar. Etkin ve güvenli bir filo yönetimi içinse bu sürücü profillerini iyi anlamak ve profiller özelinde kimi önlemler almak gerekebilir. Tüm sürücü profillerinin kesişmesi gereken tek bir nokta var: Trafik kurallarına uymak.

Çok Bilmiş

Bu tip sürücüler, tüm trafik kurallarını çok iyi bildiklerini düşünmekle kalmayıp, diğer sürücülerin bu bilgiden mahrum oldukları kanısına varırlar. Diğer sürücüleri küçümseyen tavırları daha çabuk sinirlenmelerine sebep olur. Diğer sürücüleri eğitme eğilimindedirler ve araç teknolojilerine pek güvenmezler. Çünkü bir adrese gidilecekse o adresi en iyi onlar bilir, buna trafik yoğunluğu ve hava durumu da dahil. Bu nedenle uzlaşılması zor bir sürücü profilidir.

Hızlı ve Öfkeli

Gidecekleri mesafe uzun ya da kısa olsun, her daim aceleleri vardır. Bu nedenle sürekli öfkelidirler ve onları hedeflerinden alıkoyan en ufak durum bu öfkeyi iki katına çıkartır. Kırmızı ışıklar onları birer boğaya çevirir. Korna çalmaya bayılırlar, hele de önlerinde yaya geçidini kullanarak karşıya geçmeye çalışan bir yaya ya da ona yol veren bir araç varsa çılgına dönerler. Kurallara uymaya eğilimleri pek yoktur, sıklıkla hatalı sollama yaparlar ve sokak aralarında dahi yüksek hızda araç kullanırlar.

Cezacı

Hızlı ve öfkeli profilin bir yan kolu olarak düşünebilirler. Onlardan farklı olarak, sinirlendikleri sürücü ya da yayayı cezalandırma eğilimindedirler. Bolca korna çalarlar, farklı şeritteki araçları sıkıştırırlar ve anlık fevri hamlelerde bulunurlar. Eğer fazlaca kaptırırlarsa, sözlü ya da fiziksel sataşmalara da kalkışabilirler. Oldukça vurdumduymazdırlar ve her durumu karşı sürücü özelinde kişiselleştirirler. Ceza vermeyi zorunluluk olarak görürler. Trafikte karşılaşıldığında mutlaka görmezden gelinmeli ve zor durumlarda bu kişi ve aracından uzakta kalınmalıdır.

Filozof

Trafik kurallarına hakim, ancak bir o kadar da dikkatleri dağınık kişilerdir. Dikkat dağınıklıkları sonucunda bir problem yaşamaları halindeyse sazı ellerine alırlar ve susmak bilmezler. Sürekli olarak kuralları ne kadar iyi bildiklerini göstermek ve durumu hafifletmek için konuşurlar, yaşanan durumu ve nasıl tepki verdiklerini anlatarak durumu kurtarmaya çalışırlar. Ancak bu konuda pek başarılı oldukları söylenemez. Bu tipte sürücülerin dikkat dağınıklığı ve diğer problemleriyle ilgili pratik yapmaları gerekir.

Acemi

Adı üstünde acemiler. Trafiğe yeni çıkmış, heyecanlı ve bir o kadar da çekingen sürücü profilidir. Teoride öğrendikleri kimi bilgilerin trafik içinde çok daha farklı dinamiklerle bir araya geldiğini görünce, bambaşka bir dünyada olduklarını algılarlar ve daha da çok panik yaparlar. Genelde hız limitlerine fazlasıyla uyarlar ve diğer sürücüler tarafından kurallara sadık kalmaları sebebiyle eleştirilirler. En güçlü yanları trafik kuralları noktasında kararlı ve tutarlı davranmaları, en zayıf yönleri ise çabuk heyecanlanmaları ve panik yapmaya meyilli olmalarıdır.

Araba Bağımlısı

Arabada geçirdikleri vakit, evlerinde geçirdikleri vakitten fazladır. Çoğunlukla dağınıktırlar. İş sebebiyle çok sık seyahat edenler bu grubu oluştururlar. Sürüş anlamında araçlarına hakimdirler; fakat araç hijyeni ve organizasyonu noktasında biraz eksik kalabilirler. Araç teknolojilerini sıklıkla kullanırlar, en iyi mola yerlerini bilirler ve trafik kurallarıyla araları iyidir.

DJ

Trafikte her gün mutlaka rastladığımız profillerden, pek sevgili DJ sürücüler. Müziğin sesini son seviyede açan, trafik az ilerler halindeyken telefonlarıyla ilgilenen, araba sürmeyi müzikal bir tatta yaşamayı seçen sürücülerdir onlar. Yani dikkatlerini dağıtabilecek herhangi bir etkene oldukça açıktırlar ve bu dikkat kaybından kaçınmakla da pek fazla ilgilenmezler. Sıklıkla kazaya sebebiyet verirler ya da küçük hasarlara yol açan kazalarda başrolleri üstlenirler.

Nasıl Başa Çıkabilirsiniz?

Yukarıda gördüğünüz sürücü profilleri, aslında çok keskin sınırları olan, net profiller değil. Yani burada gördüğünüz birkaç profil, tek bir sürücüde yer alabilir. Bu da demek oluyor ki bu profillere yönelik tek tek geliştireceğiniz çözümler yerine birkaç profili kapsayacak kalıcı çözümler düşünmelisiniz. Bu çözümlerden ilki ve en kapsayıcısı ise tabii ki araç takip sistemleri. Filonuzda araç takip sistemleri kullanmak, hem sürücülerinizin sürüş davranışlarını takip etme hem de eksik ya da hatalarını görerek telafi etme anlamında size yardımcı olacaktır.

Evet, filonuzda  yer alan sürücülerden hiçbiri bu profile uymuyor olabilir. Ancak bu durum yukarıda bahsi geçen profillerin trafikte var olmaya devam edeceği gerçeğini asla değiştirmiyor. Yani sürücünüzün hatasız olduğunu kanıtlamak da en az onun güvenli bir sürüş gerçekleştirebilmesi kadar önemli. Aracınızın yerini tespit edebilmek, anlık kaza raporunu alabilmek ve kaza hasarlarını en aza indirgemek için araç takip sistemlerinizden %100 yararlanabilirsiniz.

Sürücü Profilleri ve Bu Profillerle Başa Çıkmanın Yolları

Benzer İçerikler