Sürücüler İçin Kış Rehberi

Birçok aracın ve araç sahibinin kabusu haline dönüşebilen kış mevsiminin, yolları zorlu birer piste dönüştürmesine oldukça kısa bir süre kaldı. Kara bulutlarla birlikte üstünüze çökecek masrafları, güneşli hava sahanızdan hızlıca çıkarmak ve kışın da sürüş keyfini doyasıya yaşamak için size özel bir kış rehberi hazırladık. “Aracınız kışa nasıl hazırlanmalı?”, “Kışın yola çıkmadan önce neler yapılmalı?”, “Kış lastikleri önemli mi?”. Tüm sorularınızın cevabı yazımızda.

Araçlarda Kış Bakımı

Araç bakımının, aracın ömrü ve güvenliği noktasında ne denli önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Araçların rutin bakımlarına ek olarak, mevsim değişimlerinde de mutlaka mevsimsel bakımlarının yapılması gerekiyor. Artık mevsim geçişlerinin oldukça hızlı ve sert yaşandığını göz önünde bulundurursak, bu durum araçlar özelinde daha sık bakım anlamına geliyor. Peki araçların kış bakımında hangi adımlar yer alıyor? Hemen göz atalım:

Lastik değişimi: Yaz döneminde kullandığınız ve sıcak hava koşullarına uygun yaz lastikleri, kış lastikleriyle değiştirilmelidir. Lastikler arasındaki yol tutuş farkı, sürüş kalitenizi de büyük oranda etkiler. Bu nedenle, buzlu yollarda güvenli ve rahat bir şekilde ilerleyebilmek için kış lastiklerine ihtiyaç duyarsınız. Burada ufak bir uyarı ekleyelim: Kış lastikleri aynı zamanda kar lastikleri olarak bilinse de; hava sıcaklığının +7 derecenin altına düştüğü durumlarda da kullanılırlar. Yani  kış lastiklerini kullanmak için kar yağışını beklemenize gerek yok.

Motor suyuna antifriz eklenmesi: Çoğunlukla içten yanmalı motora sahip araçlarda, motorun soğutma işlemi için tercih edilen motor suyu, 0°C’nin altında sıcaklıklarda donarak aracın çalışmasını engelleyebilir ya da donan suyun genişlemesinden dolayı motora zarar verebilir.

Hava filtresi değişimi: Motorunuzun kış aylarında daha verimli çalışabilmesi için, hava filtrelerini kışlık konuma almanız gerekir. Böylece motor etrafında ısınan havanın motorun içine alınmasını ve daha hızlı çalışmasını sağlarsınız.

Karbüratör temizliği: Karbüratörde bulunan toz ve tortular yakıt tüketiminin artmasına neden olur. Bu bölümün temizlenerek yakıtın yenilenmesi sonucunda, kış dönemi boyunca yakıt tüketimini daha düşük değerlerde tutabilirsiniz.

Kapı filtrelerinin yağlanması: Kışın kimi zaman 0 derece altına inen hava durumlarıyla karşılaşabiliyoruz. Bu gibi zamanlarda kapıların ve kapı kilitlerinin donmaması için kapı filtrelerini ve kapıları yağlama yöntemini kullanabilirsiniz.

Polen filtrelerinin temizlenmesi: Tıpkı yaz aylarında olduğu gibi kış soğuklarında da aracınızda kalorifer ve klimaların aktif ve sorunsuz bir şekilde çalışmasını beklersiniz. Bunun için de, kalorifer hortumlarının ve polen filtrelerinin kış başında mutlaka değiştirilmesi ve temizlenmesi gerekir.

Sileceklerin ve silecek sularının yenilenmesi: Yaz aylarında sıklıkla aşınan silecekler, kış öncesinde yenilenmezse temizleme işlevlerini yitirebilirler. Buna ek olarak cam yıkama sistemindeki suyun yenilenmesi gerekir, suyun donmasını engellemek içinse içeriğinde alkol bulunmayan bir marka tercih etmelisiniz.

Far Kontrolleri: Kış aylarında havanın erken kararması ve genellikle kapalı olması sebebiyle farlara daha çok ihtiyaç duyarsınız. Bu nedenle, kontrol listenizde mutlaka aracın tüm iç ve dış aydınlatmaları yer almalı. Aynı şekilde fren lambalarının da iyi çalıştığından emin olmalı, karlı ya da yağmurlu havalarda bu lambalarım çalışmaması ya da görünür olmaması hem sizin hem de diğer sürücülerin kazaya karışma riskini artırabilir.

Sürücüler İçin Kış Rehberi

Benzer İçerikler