Sürücüsüz Araçlar Nasıl Bir Gelecek Vaad Ediyor?

Eller havaya! Ancak bu kez konforlu bir teslimiyet söz konusu… Uzun süredir konuşulan, çoğunlukla da tartışılan, sürücüsüz araçlar (otomatik otomobiller) yavaş yavaş hayatımıza girmeye başladı bile. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde ise 20 farklı markanın otomatik otomobilleri piyasaya sürmesi bekleniyor. Peki sürücüsüz trafiği neler bekliyor, otomatik otomobil gerçekten güvenli mi? Yakın gelecekte şehrin sokaklarında bizi nasıl bir tablonun beklediğini merak ediyorsanız, birlikte öğrenelim…

Ütopik mi Distopik mi?

BMW, Volvo, Mercedes, Google, Tesla… Bu markalar henüz otonom araçlara öncülük edenlerden yalnızca birkaçı. 2025 yılında ise bu araçlara ait büyük bir pazarın çoktan oluşacağı ve büyük bir hızla büyüyeceği konuşuluyor. Modelini seçmeye geçmeden önce, sürücüsüz araçların olduğu dünyayı biraz da olsa tasavvur edebilmek gerekiyor. Hem trafik yoğunluğunu hem de trafik kazalarını tamamen ortadan kaldırması beklenen sürücüsüz araçlar, bu anlamda ütopik bir evren sunsa da; toplu taşımalar, araçtaki yazılımların etkin çalışmaması gibi senaryolarla birlikte düşünülünce distopik bir hal alıyor. Peki gelecekte bizi neler bekliyor?

Kişisel Asistan Olarak Otomobiller

Şimdilerde “yoldaşımız” olan otomobiller, otomatik otomobillerin yaşantımıza girmesiyle birlikte birer “kişisel asistana” dönüşecek. Ne tür müzik sevdiğinizi bilen, önemli gelişmeleri size sosyal ağlar üzerinden haberdar eden ve bu gelişmeleri paylaşabilmenize imkan tanıyan; hava durumunu, yol durumunu ve aklınıza gelebilecek birçok bilgiyi sunabilecek, oldukça çalışkan bir asistandan söz ediyoruz… Ha bir de, sizi istediğiniz yere, en güvenli ve kısa sürede ulaştırıyor. Hem de siz hiçbir şey yapmadan.

Tasarım Yeni Baştan

Her tasarım objesinde olduğu gibi, otomobiller de ihtiyaçlara göre şekilleniyor. Otomatik otomobillerle birlikte, artık otomobillerin içerisinde ihtiyaç duyulmayan birçok bölümün ortadan kalkması planlanıyor. Artık bir sürücü değil, yolcu olan araç sahibinin, araç içinde yalnızca konforuna odaklanılacağı söyleniyor. Böylece daha etkin ses ve görüntü sistemleri başta olmak üzere, yolcuların uyuyabilecekleri, yemek yiyebilecekleri alanların bulunduğu; daha geniş ve kapsamlı tasarımlar üzerinde çalışılacak.

Seyahatte Devrim

Son dönemin popüler trendi paylaşımlı araç kullanımının otonom araçlarla birlikte daha da popüler hale geleceği söyleniyor. Özellikle festival, konser vb. etkinlikler özelinde tercih edilmesi beklenen otomatik otomobillerin, daha büyük versiyonlarının belediyeler ya da üst makamlar tarafından ulaşım için kullanılmasının hem lojistik hem de ekonomik anlamda rahatlık sağlayacağı düşünülüyor.

Otomobil = Özgürlük

Sürücüsüz araçların devrinde, otomobillerin özgürlükle eş değer olup olmayacağı ise tartışma konusu. Hayatın her alanında bizleri sarmalayan “kolay yaşam”, söz konusu mobilite olduğunda da, ister istemez bağımlılık yaratacak. Bu nedenle bu kolaylığın bir özgürlük mü yoksa bir tutsaklık mı olduğu ancak deneyimlendikten sonra kesinleşebilecek. Diğer yandan, özellikle acil durumlarda “kişisel ambulans” sahibi olmak, hastaneye taşınırken yakınlarınıza haber vermek gibi artıları olduğu da kesin. Son olarak; otomatik otomobillerin bu kusursuz dünyasının rahatsız edici bir yönü de var: Kazalar. Sürücüsüz araçların olası bir kaza durumunda (evet bu ihtimal hala tamamen ortadan kalkmış değil) nasıl işleyeceği, gerçekleşen kazada suçlu tarafın kim olacağı gibi hukuksal ve etik konular da hala kafalarda soru işareti yaratmaya devam ediyor.

Neler Yapabiliyor?

İleride neler olacağı bilinmez ancak şimdilik öngörülebilir tasarımların sahip olduğu kimi özellikler şöyle;

Araç monitöründe yer alan radar sensörleri, aracın etrafındaki diğer araçların hangi noktada ve pozisyonda durduklarını takip ediyor. Tek bakışla 360 derece seyir yapabilen bir göz gibi düşünebilirsiniz. Video kameralar ise trafik ışıklarını algılıyor, yol işaretlerini okuyor, yoldaki diğer araçları ve yayaları takip ediyor. Otonom aracı önüne monte edilen ve aracın güzergahı üzerindeki orta ve uzak mesafedeki engellerin saptanması için kullanılan LIDAR sensörü ise yol kenarlarını, dönüş noktalarını, yol şeritlerini algılayarak, hatasız bir sürüş sağlıyor.

Sürücüsüz Araçlar Nasıl Bir Gelecek Vaad Ediyor?

Benzer İçerikler