SUV mi Sedan mı?

Araç kiralama süreçlerinin en zorlu bölümlerinden biri de hangi araç modelini seçeceğinize karar vermektir. İhtiyaçlarınıza yönelik bir seçim yapacaksınız; ancak tek bir ihtiyacınız yok ve hepsine uyacak bir model bulmak gittikçe zorlaşıyor. Hele de söz konusu iş seyahatleriniz olduğunda, son dönemlerin “yeni” kralı SUV ile otomobil tarihinin- tartışmasız- tek kralı sedan araba modelleri arasında kalmanız oldukça muhtemel. O halde her ikisini de artıları ve eksileriyle tanıyarak karar vermenizi biraz da olsa kolaylaştıralım.

Kaynak

SUV Araç Nedir?

Daha çok sportif görünümüyle tanıdığımız, ailenizin aracı SUV’ler, kamyonet sınıfı araçlar kategorisine girer. İngilizce Sport Utility Vehicle’ın (Spor Amaçlı Taşıt) kısaltması olarak kabul edilen SUV, geniş ve yüksek yapılı olması sebebiyle tercih edilir. Araç modellerinde farklılık gösterse de, genellikle baş ve diz mesafeleri yeterli düzeydedir. Genellikle geniş aile aracı olara kabul edilen SUV’ler station wagon benzeri, hafif kamyon şasisi üzerinde tasarlanmış sağlam ve güvenilir bir araç modeli olarak da tanımlanıyor. Bu anlamda hem üreticilerin hem de kullanıcıların kafası karışabiliyor; çünkü tek bir SUV tanımı bulunmuyor. SUV sınıfına yakın teknik ve görsel yapıda SAV (Spor Aktivite Aracı) ve CUV (Geçiş Yardımcısı Taşıt / Crossover Benzeri Taşıt) gibi yan segmentler bu duruma örnek gösterilebilir. Her geçen gün değişen tüketici ihtiyaçlarıyla birlikte değişkenlik gösteren araç segmentleri de bu durumu gittikçe zor hale getiriyor.

SUV Araçların Özellikleri

Çoğunlukla asfalt, döşeli yol ya da farklı arazi koşullarında kullanılabilen SUV araçlar, sürüş koşulları anlamında zengin bir yelpaze sunar. Çoğunlukla dört çekişlidirler. Şasileri, pikap şasisinin uzunluğuna ve genişliğine sahiptir. 2017 itibariyle, bu boyutlardan daha ufak boyutlara sahip SUV araç modelleri de bulunmakta. Geniş arka koltuk ve bagaj hacmine sahip olan bu modeller beş kapılıdır ve sportif çizgileriyle dikkat çekerler. Karoserlerinin çok daha yüksek ve geniş olması sebebiyle SUV araçların motor hacimlerinin de yüksek olması beklenir. Bu nedenle, ilk üretildikleri dönemde yakıt tüketimiyle ilgili kötü bir şöhretleri olsa da, artık birçok SUV yakıt tüketimini düşük seviyelerde tutabilecek teknik alt yapıya sahiptirler. Arazi aracı, dört çeker, 4×4, 4WD (4 Wheel Drive) gibi farklı isimlerle de anılabilen SUV araçlar; kamyonet, minivan, station wagon gibi araçların birçok özelliğini bulundurur.

SUV Araçların Artıları Nedir?

Zorlu hava ve yol koşullarında güvenli ve pratik kullanım sağlarlar. Kalabalık aileler ya da sık yük taşıyan kişiler için oldukça kullanışlıdır. Geniş bagaj hacmi ve konforlu bir kabin sağlarlar. Yüksek ve geniş görüş açısı sunarlar ve daha yüksek bir yapıya sahip olduklarından sürücülerin kendilerini daha güvende hissetmelerini sağlarlar. Motor gücü ve performansı yüksektir.

SUV Araçların Eksileri Nedir?

Park yeri anlamında sıkıntı yaratabilir. Uygun bir model tercih edilmezse yakıt tüketimi yüksek seviyelerde olabilir. Bu nedenle yakıt tüketim değerleri ve motor özellikleri incelenmelidir. Aerodinamik olarak zayıftır. Bu da motor dayanıklılığını negatif yönde etkiler. Hacmi ve ağırlığı sebebiyle sürüş hakimiyeti anlamında sürücüyü zorlayabilir.

Kaynak

Sedan Araç Nedir?

Binek araçlar sınıfının en popüler üyelerinden sedan araçlar, 2 ya da 4 kapılıdır ve çoğunlukla 4 veya daha fazla oturma yerine sahiptir. Her ne kadar dışarıdan küçük görünse de sedan otomobillerin iç hacimleri 933 litreye kadar ulaşabilir. Genellikle gündelik kullanım ve iş için tercih edilen sedanlar, şık ve oturaklı bir imaj çizer. Sabit bir şasi ya da orta kolona sahip yapıları nedeniyle ilk bakışta diğer karoser tiplerinden kolayca ayırt edilebilirler. Onları farklı kılan bir diğer özellikleri de arka camlarında silecek bulunmamasıdır. Bagaj kapağıyla birlikte hareket eden cam üzerinde yer alacak silecekler bu hareketi engelleyebileceğinden, sedan araçlarda arka cam sileceğine yer verilmemiştir. Günümüzde farklı ihtiyaçlara cevap vermesi ve daha uygun fiyatlarla araç satın alma sağlanabilmesi için daha küçük boyutlar sunan kompakt sedanlar gibi alternatif sedan tipleri de üretilmektedir. Bunun yanı sıra, spor arabaseverleri cezbetmek adına iki kapılı sedan modelleri de bulunmaktadır. Ford, kendi ürettiği 2 kapılı sedanlara Tudor Sedan adını vermektedir. Sedan araçlar geniş bagaj hacimleriyle de ünlüdür ve bu ünleri çoğunlukla onları tercih sebebi yapar. Konfor bakımından avantajlı sayılan sedan araçlar, manevra ve atiklik anlamında zayıf yapıdadır. Türkiye genelinde ise araba dendiğinde akıllarda canlanan araç modelleri genellikle sedan modellerden oluşur. Bu nedenle ülkemizde ilk kez araç satın alacak ya da kiralayacak kişiler de sıklıkla sedan araçları tercih ederler.

Sedan Araçların Artıları

Özellikle iş hayatında daha prestijli ve güçlü bir görünüm sunarlar. Geniş iç ve bagaj hacmine sahip oldukları için farklı amaçlara yönelik taşıma kolaylığı sunarlar. Kalabalık ve uzun yolculuklar yapanlar için konforlu bir yolculuğu garantiler. Hafif yapılarıyla sürücüye ayak uydurur ve daha aerodinamik bir sürüş sağlarlar. Ek eşya saklama alanları bulunur.

Sedan Araçların Eksileri

Gövdelerinin çok uzun olması sebebiyle park problemi yaşatabilirler Açık alanda yer alan park noktalarında, zedelenme ya da çizilme gibi durumlara daha açık bir tablo yaratırlar. Fazla yakıt tüketimiyle zorlayıcı olabilirler. Zorlu yol koşullarında zayıftırlar.

SUV mi Sedan mı?
Etiketler:
SUV mi Sedan mı?

Benzer İçerikler